llyen lesz az új évad a Katonában
Június 20-án tartotta évadzáró társulati ülését a Katona József Színház. Ennek során Máté Gábor igazgató ismertette a következő évad első felének bemutatóit, hozzátéve, hogy az új szezon utolsó darabjainak meghirdetését Kulka János állapotától teszik függővé. Mivel a társulat életében kiemelkedően fontos a színész művészi ereje, Máté Gábor úgy gondolja, hogy a közös munka reményében természetes várni néhány hónapot az utolsó premierek kitűzésével.
Öt bemutatót tart az ősszel kezdődő évad első hónapjaiban a Katona. Szeptemberben elsőként Gogol Egy őrült naplója című művét mutatják be Bodó Viktor rendezésében. A tébolyult állami tisztviselő szerepében Keresztes Tamást láthatja a közönség. A két alkotó legemlékezetesebb eddigi közös munkája a Ledarálnakeltűntem című legendás Katonás előadás volt, amelyben Keresztes szintén a rémképekkel küzdő, kiszolgáltatott kisember szerepében brillírozott. Az előadás az Orlai Produkciós Iroda, a FÜGE és a Katona együttműködésével valósul meg. Először július végén Szegeden lesz látható, budapesti bemutatóját pedig a Jurányi Inkubátorházban tartják szeptember 24-én.
Ezt követően a népszerű kortárs német író, Ferdinand von Schirach Terror című darabját Dömötör András rendezi a Kamrában. A Lufthansa Berlin és München között közlekedő utasszállítóját eltéríti és egy teltházas stadion felé kormányozza egy terrorista. Lars Koch – Kovács Lehel – vadászpilótának döntenie kell: lelője-e a repülőgépet a fedélzetén 164 emberrel, hogy megmentse a stadionbeli hetvenezret? Döntéséről néhány héttel később a bíróságon ad számot. Ferdinand von Schirach húsbavágóan aktuális darabja 2015 októberében a berlini Deutsches Theaterből indult világhódító útjára. Bemutató: 2016. október 8.
Október 8-án Molière A nők iskolája című darabját mutatják be Ascher Tamás rendezésében a nagyszínpadon. A mű első pillantásra olyan érzést kelt, mintha nem tartaná túl sokra a nőket, de közelebbről kiderül, hogy ez korántsem igaz. Egy Arnolphe nevű idősödő alak azt hiszi, hogy ha tudatlanságban tartja és elzárja a külvilágtól nevelt lányát, akit magának tartogat, a kislány majd könnyű eset lesz, engedelmes feleség. Ám a lány éppenséggel nem a nevelőapa által feladott leckét tanulja meg, számára a nők iskolájává annak elsajátítása válik, hogyan kövesse a saját érzéseit, még akkor is, ha az öreg férjjelölt ezt minden áron meg akarja akadályozni. Arnolphe taktikája visszaüt, a zsarnoki nevelőapát állandó gyanakvás és üldözési mánia keríti hatalmába.
2016 végén még két bemutatóra kerül sor. Hegymegi Máté rendező, koreográfus a Nobel-díjas német író, Günter Grass művét, A bádogdobot állítja színpadra a Kamrában. Ez volt az író első regénye, mellyel megjelenésekor, 1959-ben világhírre tett szert. A groteszk és sokszor naturalista mű főszereplője Oskar Matzerathtal háromévesen úgy dönt, hogy nem nő tovább. Így gyermeki testben maradva érik férfivá, éli meg szerelmeit, veszteségeit és a mindent beárnyékoló második világháborút. Bádogdobja segítségével lázad egy drámai korszak elviselhetetlensége ellen. Bemutató: december 20.
Végül Ibsen Nóráját Székely Kriszta rendezi a nagyszínpadon. A mű a maga korában igazi botránydarabnak számított. Egy olyan nő történetét dolgozta fel, aki elhagyja a férjét és a gyerekeit annak reményében, hogy megtalálja önmagát. Bár egy ilyen lépés ma is erős reakciókat váltana ki, érdekesebbek lettek a dráma azon felvetései, amelyek a házasság és a család intézményéhez kapcsolódnak. Lehetséges-e két ember tartós együttélése megalkuvás és elnyomás nélkül? Működnek-e hosszútávon egy házasság leosztott szerepei? Meddig tart egy szövetség és hol kezdődik az árulás? Mikor kell újrakezdeni? Ezeket a kérdéseket teszi fel a Katona József Színház december 21-ei bemutatója.