Tanulmánykötet a melegekről
2013 májusában alakult meg a Magyar Pszichológiai Társaság LMBTQ-szekciója azzal a nem titkolt szándékkal, hogy két fontos szakmai alapvetést tegyenek általánossá a klinikai pszichológiai gyakorlatban, vagyis a pszichoterápiákon. Az első szerint semmilyen módszertanilag elfogadható empirikus tudományos eredmény nem áll rendelkezésre, ami alátámasztaná a homoszexuális vágyakat heteroszexuálisba fordító terápiák sikerességét. A másik pedig kimondja, hogy a homoszexualitásnak nincs köze semmiféle pszichiátriai kórképhez. A szekció vezetője, Ritter Andrea ebben a szellemben jelentetett meg kiváló tanulmánykötetet a Corvina gondozásában.
A Melegek című pszichológiai tanulmánykötet mindazokról szól, akik a heteroszexualitástól eltérő orientációval rendelkeznek. Hazánkban ez az első pszichológiai szakkönyv, ami széleskörűen feltárja a homoszexualitás lelki és társadalmi oldalait, motivációit, körülményeit és következményeit. Ritter Andrea könyvében korszerű pszichológiai ismereteket és magyarázatokat felhasználva a magyarországi és ezzel együtt a közép-európai helyzetről ad átfogó képet. A szerző praxisából szerzett pszichoanalitikus tudásával szemléli és teszi közzé a melegséggel kapcsolatos lelki jelenségeket, ugyanakkor saját meglátásainak, egyéni gondolatainak is tág teret ad – ezzel téve színessé és könnyen befogadhatóvá a kötetet.
A kiadvány nyolc fejezeten keresztül tárja elénk a jelenséghez kapcsolódó kérdésköröket és ismereteket. Érthető és olvasmányos fogalommagyarázattal indít, majd górcső alá veszi az előbújást mint meghatározó és sokszor rettegett életeseményt, és a szorosan ehhez tartozó, a coming outhoz esetlegesen kapcsolódó krízis kezelésében is irányt ad. Két tanulmányban is terítékre kerül a homoszexualitás felfogásának változása: társadalmi értelemben és a pszichoanalitikus elméletben. Lebilincselő sorokban elmélkedik a szerző a melegséghez kapcsolódó egyik legfontosabb kérdésről: minek köszönhető, mi okozza vagy váltja ki az azonos nemhez való vonzalmat. Egy érdekes jelenségre is felhívja a figyelmet ezzel kapcsolatban: férfiak és nők eltérő válaszokat adnak fenti kérdésre. Általánosságban elmondható, hogy a férfi homoszexuálisok veleszületett és változtathatatlan tulajdonságként tekintenek szexuális orientációjukra, miközben a leszbikusok saját identitásuk kifejlődését sokkal inkább az életük során szerzett, fokozatosan kifejlődött jellemvonásnak gondolják. A szerző egyik felfogás mellett sem tesz hitet, ugyanakkor Ritter Andrea utolsó tanulmányában egyértelművé teszi, hogy pszichoanalitikai értelemben csakis az affirmatív, azaz a támogató terápia vezethet tartós és lelki válsággal küzdő személy számára kielégítő eredményre.
A könyv ajánlójával ellentétben a tanulmányok hangvétele a szó nemes értelmében egyáltalán nem tudományos. Élvezhető és tanulságos olvasmányként szolgálhat nem csupán a szakemberek, hanem az érintettek és azok hozzátartozói számára is. Ideális esetben pedig a heteroszexuálisoknak, azon belül is a homofób csoportoknak is értékes ismereteket nyújthat. A könyv célja, hogy segítse az előítéletek lebontását és hogy hozzásegítse a társadalom tagjait ahhoz, hogy szabadabban tekintsenek a különböző szexuális orientációkra. Kár, hogy ezen célkitűzésnek nem tud majd megfelelni, hiszen nehéz elképzelni olyan, a melegekkel szemben előítéletes személyt, aki a könyvesbolt polcáról majd pont ezt az egyébként kiváló könyvet emelné le. Kívülről látni és ezáltal jobban megismerni önmagunkat azonban kétségkívül kiváló kikapcsolódás lehet!
Szerző: Szincsák Gergő