Lifestyle

A leggyakoribb végbélbetegség az aranyér

Hogy alakul ki az aranyér?

Mind a végbélnyílás bőre, mind a végbél nyálkahártyája alatt mindenkinél, normálisan kis vénák (visszerecskék) helyezkednek el. A külső visszerecskék a vér szállításán túl nem bírnak speciális funkcióval, a belül elhelyezkedő vénás párnácskák viszont a végbél pontos zárását segítő szelepekként viselkednek.

Ha a külső vagy a belső vénás gomolyagok kórosan megduzzadnak, megnőnek, aranyerességről beszélünk (külső és belső aranyér).

Ezek az aranyeres csomók tipikusan 3 fő irányban (szektorban) alakulnak ki, elhelyezkedésüket az óra számlapjának megfelelően szokás megadni. Méretük, anatómiájuk alapján I-IV stádiumba sorolhatók.

Depositphotos_10870183_original

Az aranyerek jelentkezhetnek panaszt nem okozó kis kidudorodásokként, de változatos tüneteket is produkálhatnak:

  • Végbélvérzés

Lehet a WC-be csöpögő nagyobb vérzés és lehet minimális vérzés is, mely csak egy vércsíkot okoz a székleten, vagy törlésnél a papíron. Előfordulhat a székürítéstől függetlenül is anális vérezgetés, mely az alsóneműt szennyezi.

  • Csomó a végbélnyílásban

Az aranyeres csomó eleinte belül, a végbélnyílástól felfelé észlelhető (belső aranyér). Ahogy romlik az állapot, a duzzanat kifelé terjed és erőlködéskor láthatóvá, tapinthatóvá válik. Ez a székeléskor előjövő csomó eleinte képes spontán visszahúzódni, később már kézzel kell visszahelyezni, súlyosabb esetben folyamatosan kint marad és a bél mintegy kifordul (az aranyeresség I.-IV. stádiuma).

A külső aranyér különbözik a belsőtől. Bőr borítja és benne gyakran egy borsószemnyi-babszemnyi vérrög (trombus) alakul ki váratlanul, feszülően fájó lilás csomó formájában. A vérrög eltávolítása a panaszokat azonnal megszünteti. A kis vérrög magától is fel tud szívódni, a felette lévő túlnyúlt bőr viszont nem tud visszahúzódni, bőrszínű lebenyként ottmarad az ánusznyílás mellett.

  • Végbélfájdalom

Ha nem társul hozzá gyulladás, az aranyér nem feltétlenül fáj. Inkább csomóérzésről, nyomásról, anális kényelmetlenségről beszélhetünk. Ha viszont gyulladás alakul ki az aranyér környékén, a páciens – tűrésküszöbétől függő mértékben – fájdalmat jelez. A külső aranyérben váratlanul keletkező vérrögöt (trombotizált külső aranyér) már említettük, ekkor szintén keletkezhet anális fájdalom. Az éles, szúró, csípő, hasító fájdalom nem az aranyeresség jellegzetessége, inkább a végbélberepedés tünete. Azért említjük itt mégis, mert a végbélberepedés gyakran társul a gyulladt aranyérhez.

  • Végbélviszketés, -váladékozás

A viszketést az esetek zömében az aranyerek gyulladása miatti fokozott váladékképződés okozza. A termelődő váladék irritálja a végbélnyílás környéki bőrt. Minél nagyobb fokú a gyulladás, annál nagyobb az irritáció, ez a vakarózással együtt ki is sebesítheti a hámszövetet.

Mit lehet tenni a kialakult aranyérrel?

A külső aranyereket helyi érzéstelenítésben sebészi módon nyom nélkül el lehet távolítani. Jó kézben a lézer a legkíméletesebb és legeredményesebb módszer az eltávolításra. Csak gyakorlott sebész végezheti megfelelő műszerrel, a lézer nem megfelelő használata egyébként gondokat okozhat a végbél környékén.

A belső aranyerek gyógyításának legkíméletesebb módja a gumigyűrűzés. Szintén csak gyakorlott kéz által, minőségi műszerrel végzendő, ekkor tökéletes eredményt hoz.

Mely orvosi szakterület gyógyítja az aranyeret?

A végbél görögül „proktosz”, a végbél betegségeivel foglalkozó szakterület ebből következően a proktológia. A proktológus a bélhuzam legalsó szakaszát érintő problémák specialistája, aki a sebészi képességeit a belgyógyász/gasztroenterológus, onkológus, bőrgyógyász speciális ismereteivel ötvözi.

Hogy készüljek elő a proktológiai vizsgálatra?

  • Otthoni beöntés, hashajtás rutinszerűen nem szükséges, sőt bizonyos esetekben káros is lehet.
  • A vizsgálat napján lehetőleg legyen egy székletürítés és a vizsgálat előtt a páciens tisztálkodjon meg.

Fáj-e a proktológiai vizsgálat és kezelés?

Bár a külső aranyerek vidéke idegekkel bőven behálózott, érzékeny régió, helyi érzéstelenítő alkalmazásával a beavatkozások mégis tökéletesen fájdalommentesen végezhetők.

A belső aranyerek területe nem igényel helyi érzéstelenítőt sem egy szerencsés anatómiai ok miatt: a végbélnyílás szintje fölött 1cm-rel a nyálkahártya már nem tartalmaz fájdalomingert érző receptorokat. Ezért maga a gyűrűzés, illetve egyéb beavatkozások ezen a területen teljességgel fájdalommentesek. A kezelés után esetlegesen fellépő feszülést/székelési ingert kúppal lehet megszüntetni.

hirdetés

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb
buy ivermectin online how to get ivermectin