Nagyvilág

Világszerte akadozik a HIV/AIDS elleni küzdelem finanszírozása

Fotó: Miguel Á. Padriñán / Pexels

Az ENSZ adatai szerint az AIDS-szel összefüggő halálesetek száma a 2004-es csúcspont óta 69 százalékkal, 2010 óta pedig 51 százalékkal csökkent. Azonban a Deutsche Welle által idézett szakértők szerint ez a tendencia veszélybe került, mivel a kormányok világszerte csökkentik a HIV/AIDS elleni küzdelem finanszírozását, miközben a közegészségügyi hatóságok érdeklődése is csökken.

A helyzetet pedig csak súlyosbítja az olyan csoportok folyamatos megbélyegzése, akiket a leginkább fenyeget a fertőzés veszélye – ilyen a férfiakkal szexuális kapcsolatot létesítő férfiak, a szexmunkások, a transzneműek és a fecskendőt használó droghasználók csoportja. „A HIV elleni küzdelemben elért hatalmas előrelépés ellenére az emberi jogok megsértése még mindig megakadályozza, hogy a világ véget vessen az AIDS-nek”mondta Winnie Byanyima, az UNAIDS ügyvezető igazgatója. „Amikor a lányoktól megtagadják az oktatást; amikor büntetlenül marad a nemi alapú erőszak; amikor az embereket letartóztathatják azért, hogy kik ők, vagy kit szeretnek; amikor az egészségügyi intézmények felkeresése veszélyes lehet valaki számára azon közösség miatt, ahonnan származik – mindezek végeredménye az, hogy az emberek nem férnek hozzá a HIV-vel kapcsolatos szolgáltatásokhoz, amelyek elengedhetetlenek az életük megmentéséhez és az AIDS-járvány felszámolásához. Ahhoz, hogy mindenki egészségét megvédjük, meg kell védenünk mindenki jogait.”

Az akadozó finanszírozás miatt veszélybe került az ENSZ azon célkitűzése, hogy 2010 és 2030 között több mint 90 százalékkal csökkenjen az új fertőzések és az AIDS-szel kapcsolatos halálesetek száma.

A 2022-es adatok szerint világszerte mintegy 40 millió ember élt HIV-vel, közülük 9,3 millió ember még mindig nem jut hozzá az életmentő kezeléshez. Kelet- és Dél-Afrika továbbra is a leginkább érintett: 20,8 millió HIV-fertőzött él a régióban, ahol tavaly 450 ezren fertőződtek meg, és 260 ezren haltak meg. A 15 és 24 év közötti fiatal nők közül 2023-ban mindennap 570 fő fertőződött meg Kelet- és Dél-Afrikában. A régió 22 országában az ebbe a korcsoportba tartozó nők háromszor nagyobb valószínűséggel élnek HIV-vel, mint férfi társaik.

Az UNAIDS adatai szerint világszerte legalább 28 országban emelkedik az új fertőzések száma, Kelet-Európában, Közép-Ázsiában és Latin-Amerikában is romlik a helyzet.

Magyarországon jelenleg évi 150-200 fő esetében állapítják meg, hogy HIV-pozitívak, ez a szám évek óta alapvetően egy stagnáló állapotot mutat, mondja Sabjanics András STI szakértő. A hazai helyzetről a vele készített interjúnk ide kattintva érhető el.

 

 

hirdetés

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb
buy ivermectin online how to get ivermectin