Történet a meleg gyermekeik mellett kiálló vallásos szülőkről
Három évvel ezelőtt Wendy Montgomery 13 esztendős fia, Jordan attól rettegve, hogy kitagadják a családi házból, könnyes arccal vallotta be szüleinek, hogy meleg. „Egy évvel előtte jött rá, hogy a fiúkhoz vonzódik és onnantól kezdve folyamatosan kínozta magát azzal, hogy melegnek lenni rossz és bűnös dolog, mi pedig eltaszítanánk őt, ha kiderülne róla” – meséli Wendy.
De kiabálás és kitagadás helyett a szülők magukhoz ölelték Jordant és elmondták neki, hogy ő ugyanúgy a fiuk marad, szeretni és támogatni fogják. A fia szemében korábban tükröződő rémület azonban mélyen megrázta az édesanyát.
Az ötgyermekes Montgomery család ugyanis a különösen az Amerikai Egyesült Államok középnyugati részén elterjedt Mormon Egyház tagja. A mormonok – akiknek térítő munkája Európára is kiterjed – a homoszexualitást bűnös cselekedetnek tekintik és köreikben a nyíltan vállalt másságot finoman fogalmazva sem követi örömujjongás.
„Korábban semmit nem tudtam arról, mit jelent melegnek lenni, leszámítva, hogy úgy neveltek, hogy szégyenteljes és undorító dolog, választás kérdése” – mesélik a szülők. Fia előbújását követően Wendy úgy határozott, létrehozza az Anyasárkányok nevű szervezetet, amely mormon édesanyákat gyűjt egybe, akik elkötelezettek meleg, leszbikus, biszexuális vagy transznemű gyermekek támogatásában és a jogaik melletti kiállásban.
„Egy évvel ezelőtt kezdtük szervezni a csapatot. Először egy online csoport jött létre olyan édesanyákból, akik korábban mormon LMBT-konferencián találkoztak. Ahogy nőttünk létrehoztunk egy oldalt is.” Mára már 280 édesanya csatlakozott a szervezethez, amely segítséget kíván nyújtani bizonytalan, rémült fiataloknak és akár szülői vállat is, amelyen kisírhatják bánatukat.
Meg Abhau is Anyasárkány. Egy évvel ezelőtt csatlakozott a csoporthoz, miután 15 éves fia, Jon elmondta neki, hogy a fiúkat szereti. „Az egész úgy derült ki, hogy szókirakósat játszottunk és az ő szava a G-A-Y volt. Aztán várta mit reagálok rá.”
„Amint leesett mire akar kilyukadni, megnyugtattam, hogy szeretem és rám mindig számíthat. De mormonként valójában semmit nem tudtam a homoszexualitásról. Aggódtam milyen élet vár rá, talán bántani fogják és még az egyház is kitagadja” – Meg végül internetes kutatási során bukkant rá az Anyasárkányok csoportjára.
„Anyasárkányként rájössz, hogy nem vagy elszigetelve a kérdéseiddel, a vívódásoddal, a kihívásokkal. Amikor Jon előbújt, több barátunk is megszakította velünk a kapcsolatot. A felekezetünk is elhidegült tőlünk, úgy éreztük már nem látnak szívesen minket és Jon sincs többé biztonságban” – meséli Meg és sajnos hasonlót tapasztalt korábban a Montgomery család is.
„Voltak szülők, akik nem engedték el gyereküket Jordannel együtt táborozni és istentiszteleten is többször előfordult, hogy miután a pap Jordant megáldotta, mások már nem mentek áldásért. Úgyhogy egyházközséget váltottunk.„
Ahogy nőtt az Anyasárkányok tábora, egyre több programot is szerveztek. Segítik azokat az LMBT-fiatalokat, akiket másságuk miatt löktek el otthonról és segítettek egy hajléktalan fiatalokat befogadó otthon létrehozásában is. Emellett kampányolnak a törvénytervezet mellett, amely tiltaná a szexuális orientáción alapuló diszkriminációt Utah államban.
„Pár évvel ezelőttig egyházunk minden homoszexuálist átnevelő terápiára küldött, elvárta, hogy összeházasodjon valakivel a másik nemből és tagadja meg önmagát” – mesélik a Montgomery szülők. Ez a politika egészen 2012-ig tartott, amikor az egyház végre kezdett nyitni a szexuális kisebbségek irányába. Létrehoztak egy honlapot, amely az Anyasárkányok szerint közel sem tökéletes, de a rendkívül konzervatív egyházhoz képest már fejlődés. A mormon elöljárók is kezdik elismerni, hogy a saját nemünkhöz vonzódni nem választás kérdése.
„Igenis el tudom képzelni a napot, amikor a Mormon Egyház keblére öleli a melegeket. Ez számunkra folyamatos kihívást jelent, de az idők és az emberek változnak, olyan dolgokról szerzünk tudomást, amely korábban teljesen ismeretlen volt számunkra. A melegek elfogadása egyházunk számára a következő nagy kihívás.„