Szervezett provokáció a szentpétervári Pride House?
Június 14. és július 15. között Szentpétervár ad otthont a 21. labdarúgó-világbajnokságnak. A hasonló világrendezvényeken évek óta hagyomány, hogy úgynevezett Pride House nyílik az LMBT-szurkolók, önkéntesek és versenyzők részére. E közösségi terek természetesen mindenki előtt nyitva állnak, aki szeretne többet megtudni az LMBT-sporttörténelemről, tájékozódni a lehetőségekről, vagy egyszerűen csak épp abból a sátorból nyomon követni valamelyik sporteseményt. Ezúttal azonban sokan rosszat sejtenek.
Az idei labdarúgó-világbajnoksági helyszín azért problematikus, mert Oroszország évek óta közismert törvénybe is foglalt homo- és transzfóbiájáról – gondoljunk csak az úgynevezett melegpropagandát tiltó törvényre, vagy a pride betiltására több nagyvárosban. Ezek után sokakat joggal lephet meg a bejelentés, miszerint a világbajnokságon is nyílik Pride House. Azonban nem hivatalos sátor, nem a nemzetközi gárda megvalósításában, hanem helyiek szervezésében. Bár a nemzetközi csapatot (International Pride House) senki nem kereste meg, már jelezték: szívesen segítenek.
De mit lehet tudni a helyi szervezőkről?
Magazinunk megkeresett több orosz LMBT-aktivistát, közöttük olyanokat is, akik évek óta tevékenyen résztvesznek az LMBT-sportélet szervezésében. Mint megtudtuk, az önkényes Pride House szervezése mögött egy bizonyos Nyikolaj Alekszejev áll, és valóban sem az International Pride House-szal, sem orosz LMBT-sportszervezőkkel nem lépett kapcsolatba projektje kapcsán.
Alekszejevnek a helyi közösségben évek óta rendkívül negatív a megítélése: „Oroszországban ritkán tartózkodik, javarészt svájci férjével tölti az idejét Nyugat-Európát járva. Ha haza is látogat, léptei botrányoktól hangosak” – nyilatkozta neve elhallgatását kérő forrásunk. „Rendszeresen ad interjút az orosz állami médiának, nyíltan támogatja Putyin politikáját, és megkérdőjelezi, hogy Csecsenföldön melegeket kínoztak és végeztek volna ki – nem véletlenül sokan élünk a gyanúperrel, miszerint akcióit a háttérből az orosz állam finanszírozza.”
Mindezek tudatában mégis mi várható tőle? „Nyikolajt a botrányok és a médiafigyelem élteti. Ténylegesen semmit nem fog szervezni. Itt Oroszországban mi legalábbis ezt várjuk tőle.”