Szaúd-Arábia és Zimbabwe is ellenzi az ENSZ új egyenlőségi programját
Várható volt a konzervatívabb országok ellenállása, de a zimbabwei elnök beszéde így is elég nagy felháborodást okozott.
Először Adel Al-Jubeir szólalt fel két nappal ezelőtt az ENSZ új Fejlesztési Terve ellen, amelynek részei az úgynevezett „nemi jogok” (sexual rights) is. A szaúdi külügyminiszter aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a szexualitás említésével nyilván az LMBTI közösség egyenlőségét akarják „erőltetni” országában. Elmondása szerint számukra a nem két dolgot takarhat: férfit és nőt; a család intézménye pedig „egy házasságban élő férfit és nőt, valamint az ő gyerekeiket” jelenti. Véleménye szerint az új fejlesztések ellentétesek az iszlám vallással és fenntartja maguknak a jogot, hogy bármiféle „devianciával” szemben fellépjenek. Szaúd-Arábia mellett a Vatikán képviselője is hasonló kétségeket fogalmazott meg.
A következő érdekes felszólalás tegnap történt a vezetők New York-i ülésén. „Az emberi jogok tisztelete és fenntartása minden állam kötelessége és egyben az ENSZ alappillére” – mondta Robert Mugabe, Zimbabwe elnöke. – „Az alapító okirat sehol sem mondja ki, hogy egyes tagok ne bírálhatnák a többiek döntéseit. Éppen ezért utasítjuk el ennek a fontos problémának a politizálását, és a kettős mérce alkalmazását azok esetében, akik különbözően gondolkodnak és cselekszenek jelen korunk önjelölt elöljáróihoz képest. Elutasítjuk azoknak az új jogoknak a bevezetését is, amelyek ellenkeznek az értékeinkkel, a normáinkkal, a hagyományainkkal és a hitünkkel. Nem vagyunk melegek.”
Az, hogy néhány konzervatív vezető ellenzi világméretű jogi programok bevezetését, talán nem annyira meglepő és a végkifejlet szempontjából talán nem is annyira aggasztó, hiszen nagy valószínűséggel a világ haladó fele fog felülkerekedni a végén. Az viszont sokkal ijesztőbb tény, hogy múlt héten – minden előzmény ellenére – a szaúdi ENSZ-képviselőt, Faisal bin Hassan-Tradot választották meg egy kulcsfontosságú emberi jogi bizottság vezetőjének.
A genfi UN Watch nevű szervezet vezetője, Hillel Neuer felháborodott nyilatkozatot adott ki a döntés kapcsán: „Botrányos, hogy az ENSZ egy olyan országot választott egy emberi jogi panel élére, ahol több embert fejeztek le ebben az évben, mint az ISIS. Így tapossák el az olajdollárok és a politika az emberi jogokat.”