Queer Days – 5 nagyszerű queer film nagyvászonra válogatva
A különleges moziélményekre szakosodott Cinema Niche vetítései időről időre elhozzák a nagyvászonra a ritkaságszámba menő és magas művészi színvonalat képviselő alkotásokat a hazai nézőközönség számára. A Háttér Társaság támogatásával megvalósuló Queer Days keretében ezúttal egy tematikus eseménysorozatnak lehetünk részesei, június 13. és 16. között ugyanis öt tabudöntögető LMBTQ film kerül levetítésre – eredeti nyelven, magyar felirattal – a budapesti Toldi Art Moziban, széles spektrumot felölelve a hatvanas évektől napjainkig. A vetítések természetesen más programokkal is kiegészülnek, például június 14-én Queer Days Party várja az érdeklődőket a Toldi Klubban, melyre ingyenes a bejutás azoknak, akik legalább három filmre jegyet váltottak.
A bemutatásra kerülő öt filmet megnéztük előzetesen, és csak ajánlani tudjuk, mert a széles szortimentnek köszönhetően pedig biztosan mindenki megtalálja a számításait.
Funeral Parade of Roses / Bara no sôretsu (1969)
japán filmdráma, fekete-fehér, 105 perc, magyar felirattal, rendező: Toshio Matsumoto
Toshio Matsumoto forgatókönyvíró-rendező filmje az Oidipusz király laza átirata az 1960-as évek Tokiójának underground meleg kultúrájára, ötvözve az arthouse, a dokumentumfilm és a kísérleti mozi stíluselemeit. Az időben oda-vissza ugráló cselekmény főszereplője Eddie, aki egy melegbárban dolgozik, ahol transznemű nőket is alkalmaznak. Ez az ő fordulatokban és kiontott vérben gazdag története.
A film címe egy szójáték, a rose/bara japánul hasonló az árvácska (pansy) szó használatához az angol nyelvben, ami meleget is jelent. Más nyelvektől eltérően, melyek az angol tükörfordításai, a német címben a hús szó szerepel. Az egyik jelenetben a szereplők egy sikátorban Pasolini Oidipusz királyának japán plakátja előtt állnak, ami ugyancsak utalás a cselekményre. A Funeral Parade of Roses rengeteg vizuális és hangzásbeli ötlettel szolgált Kubrick Mechanikus narancsához, és valóban egy egészen különleges alkotás, a japán újhullám ikonikus darabja, maradandó filmélmény.
vetítik:
június 13. csütörtök 20:00 Toldi mozi (nyitó)
június 15. szombat 21:00 Toldi mozi
június 15. szombat 20:00 Pécs – Apolló mozi
Vízililiomok / Naissance des pieuvres (2007)
francia romantikus filmdráma, 85 perc, magyar felirattal, rendező: Céline Sciamma
A Vízililiomok három tizenéves szinkronúszó lány szexuális útkeresését mutatja be a nyári szünetben, az első élmények megszerzésének valamennyi szépségével és buktatójával. A Vízililiomokkal rendezőként debütáló Céline Sciamma olyan többszörösen díjazott és nálunk is bemutatott, nagyszerű alkotásokat jegyez, mint Tomboy, a Csajkor, az Életem cukkiniként, az Ahol a nap felkel Párizsban vagy Portré a lángoló fiatal lányról. A feminista Sciamma alapító tagja a 50/50 by 2020 mozgalom francia ágának, mely a nemek közötti egyenlőség elérésére törekszik a filmiparban. A Vízililiomok forgatásán ismerkedett meg Adèle Haenel színésznővel, akivel a Portré a lángoló fiatal lányról forgatása előtt váltak el útjaik barátilag.
vetítik:
június 14. péntek 18:00 Toldi mozi
június 15. szombat 19:00 Toldi mozi
június 14. péntek 20:00 Pécs – Apolló mozi
Titokzatos bőr / Mysterious Skin (2004)
amerikai misztikus film, 105 perc, rendező: Gregg Araki
A nyolcvanas-kilencvenes években játszódó mélabús coming-of-age drámát a New Queer Cinema képviselője, a japán származású, amerikai születésű független filmes Gregg Araki forgatókönyvíró-rendező-vágó adaptálta Scott Helm 1995-ös, azonos című regényéből. A szexuális irányultságát nyíltan vállaló, de a „meleg filmrendező” titulust elutasító Araki néhány éves kihagyás után készítette el filmjét, melyben visszatért a korábbi témáihoz. A történet középpontjában két tizenéves áll, az egyik (Joseph Gordon-Lewitt) prostituáltként dolgozik, a másik (Brady Corbet) pedig meg van róla győződve, hogy űrlények rabolták el. A film során az életüket összekötő múlt sötét titkaira derül fény. A Titokzatos bőrt nálunk 2006-ban mutatták be a Titanic filmfesztiválon; ritkán – akkor is a késői órákban – látható, szókimondó, provokatív és sokkoló filmcsemege, mely sokak szerint megelőzte a korát.
vetítik:
június 14. péntek 20:00 – Toldi mozi
június 15. szombat 17:00 – Toldi mozi
június 13. csütörtök 19:00 – Pécs, Apolló mozi / A film után kerekasztal-beszélgetés Rekvényi Katalin szexuálpszichológussal, Árkovit Amaryl pszichoterapeutával és Rádóczy Bálint queer képzőművésszel
She is Connan (2023)
francia-belga fantasy-akció, fekete-fehér/színes, 105 perc, magyar felirattal, rendező: Bertrand Mandico
A film a Conan, a barbár feminista változata, melyben Rainer, a kutyafejű haláldémon meséli el nekünk a queer főhős különböző korszakokon és mítoszokon átívelő életét és szerelmét. A történet Connan 15 éves korában kezdődik és 10 évente lép új szakaszba, mindegyikben más színésznő alakítja őt. Az extravagáns díszleteket és jelmezeket felvonultató film a barbárság női oldalára koncentrál és meglehetősen véres és állatias, látványvilágában olyan, mint egy szabadjára engedett, lüktető, csillogó divatbemutató. A She is Connan 2023-ban a Queer Pálmáért volt versenyben Cannes-ban.
vetítik:
június 14. péntek 21:00 – Francia Intézet
Mind idegenek vagyunk / All Of Us Strangers (2023)
angol romantikus filmdráma, 106 perc, magyar felirattal, rendező: Andrew Haigh
A film egy japán regény alapján készült, melyet röviddel megjelenése után filmre adaptáltak hazájában, de mindkettőtől különbözik, mert sokkal személyesebb, és csak az alapötletet használja fel. A forgatókönyvíró-rendező Andrew Haigh ugyanis saját élményeiből merít, és a könyvre amolyan fogódzóként tekint, amihez vissza-visszanyúlhat. A cselekmény nagy részét gyerekkori otthonában forgatta, ahol a régi időket fényképek alapján idézték meg. Főszereplője a televíziós forgatókönyvíró Adam (Andrew Scott), aki magányosan él egy többlakásos londoni épületben. Szomszédja, Harry (Paul Mescal) részegen próbál meg ismerkedni vele, ezért elküldi őt, később azonban elfogadja a közeledését és szenvedélyes viszonyba kezdenek. Adam rendszeresen hazalátogat szüleihez (Jamie Bell és Claire Foy), akiknek beszámol kapcsolatáról és homoszexualitásáról. A film természetesen arra is magyarázatot ad, hogyan alakíthatják fiatalabb színészek a főszereplő szüleit.
Haig a regény adaptációját hosszú és néha fájdalmas folyamatként írta le, melynek során szeretett volna elszakadni a saját múltjától, mint ahogyan azt Adam is teszi. Filmjében a szülő-gyermek kapcsolat és a romantikus szerelem bonyolultságának feltárása volt a célja, gondolva a nyolcvanas években felnövő meleg generációjának sajátos tapasztalataira, mindezt pszichológiai és metafizikai megközelítéssel. A Mind idegenek vagyunk számos más díj és jelölés mellett 6 BAFTA-jelölést is kapott.
vetítik:
június 16. vasárnap 19:00 – Toldi mozi (záró)
További információk:
A Toldiban tartandó All Of Us Strangers záróvetítésére, illetve a Francia Intézet She is Connan vetítésére kedvezményes áron lehet jegyet váltani, a vasárnapi Queer Days Chill & Talk az Aurórában pedig ingyenesen látogatható.
Amennyiben úgy érzed, hogy szívesen jelen lennél valamelyik vetítésen, de most éppen nem engedheted meg magadnak, azt jelezheted a szervezők felé egy privát üzenetben, mert limitált számban minden alkalomra biztosítanak ingyenes jegyeket.
Az eseménybe a pécsi Apolló Mozi is bekapcsolódik, ahol három filmet vetítenek.
A program a Háttér Társaság, a Francia Intézet, a Budapest Pride, a magyarhangya és az Auróra segítségével valósul meg.
Figyelem, az előadásokat csak az nézheti meg érvényes jeggyel, aki belépéskor fényképes igazolvánnyal igazolja, hogy elmúlt 18 éves!
Hujber Ádám