Programajánló: A megoldás felé közvetítünk a LIFT-en
Legyünk bármilyen neműek, korúak, szexuális beállítottságúak, életünk velejárói a különböző konfliktusok, konfliktushelyzetek. Ezeknek több formája lehet, és az LMBTQ csoportban is számos különböző konfliktus fordulhat elő. Azonban ezen élethelyzetektől nem választható el az identitásunk, így van némi specialitása a „mi konfliktusainknak” is. Ilyen, számunkra nehezebben megoldható szituációkban jól jön, ha van egy olyan segítő személy, aki kellő szakmai tapasztalattal rendelkezve közbenjár azért, hogy szorult helyzetünkre mielőbb megtaláljuk a megfelelő megoldást.
A PIPA
Ilyen szakembereket tömörít a PIPA Alapítvány, amelynek legfőbb céljai közé tartozik a társadalom hátrányos helyzetű, fogyatékkal élő és kisebbségi csoportjainak támogatása. A csoportok társadalmi integrációját kívánják segíteni, részben a különbségek felszámolásával, részben a csoportokról alkotott társadalmi vélemény alakításával. Az alapítvány évek óta foglalkozik a leszbikus, meleg, biszexuális, transzszexuális, interszexuális, aszexuális és queer (LMBTQIA), vagyis a többségitől eltérő szexuális orientációjú vagy nemi identitású emberek pszichológiai vonatkozású kérdéseivel is.
Mivel a társadalom és a jogrendszer bizonyos hiányosságokkal veszi figyelembe a szexuális kisebbségek különböző élethelyzetbeli változásait, (pl. válását, öröklését, üzleti folyamatait, a közösségen belüli nézetletéréseket), az érintettek sok esetben elintézetlen, feldolgozatlan sérüléseket szenvednek el emiatt. A PIPA LMBTQ szubkultúrát ismerő, szakmailag e területen képzett szakemberei fogadják az érintettek megkereséseit. Legyen szó bármilyen, az életükben jelen lévő pillanatnyi, vagy elhúzódó konfliktusról. Tapasztalatok szerint ezek jellemzően a válást, párkapcsolaton belüli problémákat, gyermekvállalással kapcsolatos kérdéseket, diszkriminációt, coming outot, családon belüli problémákat érintik leggyakrabban. A kialakult konfliktushelyzeteket különböző technikákkal oldják, így pszichológiai tanácsadással vagy mediáció segítségével. Szükség esetén terápiás segítséget is nyújtanak az érintetteknek, a hozzátartozóknak és a partnereknek.
A PIPA azokat várja és segíti, akik szeretnék konfliktusaikat egy biztonságos, ítéletektől mentes, elfogadó közegben megoldani. Egy olyan közegben, ahol mindkét fél lehetőséget kap álláspontjának kifejtésére, és ahol szakképzett mediátorok segítik őket megtalálni azt a közös platformot, melyben a felek számára megnyugtató megoldás születhet.
Az LMBTQ mediáció
A módszerek közül a mediáció (közvetítés), egy speciális konfliktusmegelőző-kezelő módszer és folyamat. Lényege, hogy két, vagy több fél vitájában egy harmadik, a konfliktus szempontjából semleges fél (mediátor) jár közben. Fontos megjegyezni, hogy a legalapvetőbb lépés a megoldás felé a kompromisszumkészség, csak ezután jöhet a pártatlan közvetítő, a mediátor. A mediátor dolga a folyamat szabályozása, hogy segítsen tisztázni a konfliktus természetét, majd segítsen olyan megoldást találni, ami az érintettek számára kielégítő (sőt nem ritkán örömteli). A mediáció, külföldön régóta elterjedt és bevált, nálunk azonban csak néhány éve kezd meghonosodni, és, noha azóta a bírósági gyakorlatba is beépült, egyelőre kevéssé népszerű. Különösen igaz ez az LMBTQ emberek esetén.
Az Alapítvány ezért, most futó, Norvég Civil Alap támogatású projektjében, az LMBTQ mediáció magyarországi népszerűsítését, elterjesztését tűzte ki célul. Különösen, mert e hazai kisebbség tagjai lényegesen kevesebbszer fordulnak bírósághoz konfliktusaikkal, mint a többségi társadalom tagjai, így gyakran elmarad a megoldás, feloldás. Cél tehát, hogy a peren kívüli megegyezés (alternatív vitarendezés) Nyugat-Európában már évtizedek óta elérhető LMBTQ-barát módszerét a hazai közösség tagjai is használják, és az innovatív módszer a hazai szakemberek körében is elterjedjen. Ehhez a PIPA igyekszik bevonni az LMBTQ civil szervezeteket, hogy ezáltal erősítsék az érintett csoportok jól-létét, illetve bővítsék a civil és szakmai szervezetek segítő eszköztárát.
A workshop
A LIFTen tartott, mediáció témájú workshopon kiderül, hogy miért is olyan nagyszerű eszköz a mediáció az LMBTQ személyek számára? Hogy miért választják külföldön szívesebben ezt, mint a bírósági ügyet a konfliktusok megoldására? Hogy hogyan működik a mediáció a gyakorlatban? És néhány példán keresztül az LMBTQ mediáció első hazai eredményeiről is értesülhetünk. Az interaktív workshop szervezői várják a közönség kérdéseit is, és azokat a tapasztalatokat, ahol működött, vagy épp szükséges lett volna a mediáció.
A workshop házigazdái sok izgalmas tapasztalatot, új felvetett problémákat, kérdéseket várnak a workshoptól, és azt remélik, hogy segítenek a hazai LMBTQ embereknek megismerni a mediáció módszerét, ezzel segítenek a hazai LMBTQ közösség problémáinak hatékonyabb megoldásában.
Szerző: Mihu
A LIFT idei programfüzete online már elérhető: http://www.labrisz.hu/10-lift-programfuzet
A LIFT szervezés és az egyes workshopok részleteiről tájékozódhatsz a fesztivál Facebook oldalának összegző eseményében: https://www.facebook.com/events/639516186151291/
A workshopokról a Humen Magazinban megjelent cikkek alapját képező rádióinterjúk itt meghallgathatóak: https://soundcloud.com/user-527025817
Köszönet a támogatásért Nyári Julinak és a Rádió Q munkatársainak!
A fotók illusztrációk. Fotós: Erdélyi Tea