Minden, amit a fülplasztikáról tudni kell
„Milyen helyes kis elálló füleid vannak” – akármennyire hangzik kedveskedésnek, egy ehhez hasonló mondat megsemmisítő lehet egy olyan ember számára, aki régóta küzd kisebbségi komplexusokkal a fülei miatt. Szerencsére azonban van megoldás a problémára.
Tökéletességet hajszoló modern világunkban még a kisebb testi deformitások, fejlődési rendellenességek is nagyobb hangsúlyt kapnak, emiatt pedig mély lelki sebeket okozhatnak. Így van ez a fül megjelenésével is, mely elhelyezkedését tekintve jelentős hatással van arcunk megjelenésére.
Míg vannak olyanok, akik szexepilként tekintenek elálló füleikre, nem okoz nekik komolyabb komplexusokat, a legtöbb esetben az elálló fülek, illetve a túlzottan lelógó fülcimpák nemcsak gyermekkorban, de felnőttkorban is komoly gátlásokat és szorongást okozhatnak. Sok esetben még pszichológus segítségére is szükség lehet, hogy kezelje ezeket a lelki problémákat.
Létezik azonban egy hosszú távú megoldás az ehhez hasonló deformitások kezelésére – a tévhitekkel ellentétben ugyanis az elálló fül egy fejlődési rendellenesség, ami nem úgy alakul ki, hogy valaki kiskorában „elaludta a fülét”. A fülplasztika egy gyakori esztétikai beavatkozás, melynek segítségével korrigálhatóak az elálló fülek. A műtéttől egyébként tartani sem kell, azt ugyanis ambuláns módon végzik, méghozzá helyi érzéstelenítéssel – az egész pedig mindössze két órát vesz igénybe.
De hogy miről is van pontosan szó? Dr. Doleviczényi Zoltánnal, a Belvárosi Orvosi Centrum fül-orr-gége és fej-nyaksebész szakorvosával készült interjúnkból kiderül.
Kiken végezhető fülplasztika?
5-6 éves korunkig a fülünk teljesen kifejlődik, így ennyi idős kortól ajánlott a fülplasztika elvégzése. Felső korhatára azonban nincs.
Hogyan történik a beavatkozás?
A fülplasztikai műtétet minden esetben konzultáció előzi meg a beavatkozást végző orvossal. Annak során a kezelőorvos teljes körű tájékoztatást ad a műtétet illetően. Centrumunkban a fülplasztikához tartozó konzultáció térítésmentes, tehát nem jár plusz költséggel. A fülplasztika egyébként egy ambuláns beavatkozás, helyi érzéstelenítéssel történik. Nagyjából 2 órát vesz igénybe, attól függően, hogy milyen mértékű korrekcióra van szükség.
A beavatkozás során a fül hátsó részén ejtünk metszést, innen korrigálható a fülkagyló porca. Mivel a metszést rejtetten, a fül mögött végezzük, a műtéti heg sem lesz észrevehető.
Mik a fülplasztika utáni teendők?
A fülplasztikai műtét után 2 héttel kerül sor a varratszedésre. A legszebb eredmény elérése érdekében a páciensnek 2-3 hétig fejpántot kell viselnie, illetve a szakorvossal megbeszéltek alapján 4 hétig kímélő életmódot kell folytatnia.
Milyen beavatkozás végezhető még el a fülplasztikán belül?
Centrumunkban elérhető az úgynevezett fülcimpa-korrekció vagy fülcimpa-plasztika is.
Fülcimpa-korrekcióra abban az esetben lehet szükség, ha fülbevaló viselése miatt a fülcimpák megnyúltak. Gyakori a fülbevaló kiszakadása vagy a fültágító viselése utáni fülcimpa-korrekció is. Ez a beavatkozás is helyi érzéstelenítésben történik és hozzávetőlegesen 45 percet vesz igénybe.