Lifestyle

„Mertünk nagyot álmodni” – virágművészek a Nagymező utcában

Nagymező utcai boltjuk egy igazi kincses sziget, ahová az ismeretlen virágcsodák és a vintage ajándékok mágnesként vonzzák a kíváncsi tekinteteket. A Plantomime virágművész vállalkozás 2011-ben indult, és mára Magyarország legjobb – exkluzív – dekorációs cégei közé nőtte ki magát. Sikertörténetükhöz Németh Attila virágművész naturalisztikus stílusa, valamint nemzetközi és hazai elismertsége mellett Keresztury Árpád üzleti elképzelése, megvalósíthatósági terve kellettek. A Plantomime – flower couture két alapítójával beszélgettünk.

plant1

A Plantomime elindításakor mennyire volt sziklaszilárd elképzelésetek arról, milyen útra szeretnétek lépni?

Keresztury Árpád: Nem terveztünk el mindent lépésről lépésre – elképzelhető, hogy ez volt a titka az egésznek –, egyszerűen csak mertünk nagyot álmodni. Mindketten olyan szakaszába léptünk az életünknek, amikor nyitottak voltunk az újra, és szerettünk volna létrehozni valamit, ami a sajátunk. Összetettük hát, amink van: Attila a „kreatív agy”, az ő szakmai tapasztalata a mozgatórugója az egész cégnek, én pedig a pénzügyi megvalósítást és az üzleti irányvonal meghatározását végeztem el.

A valóságban is ennyire sarkosan osztjátok meg a munkát?

Németh Attila: Nem, dehogy! Együtt járunk minden hajnalban a virágpiacra, közösen pakolunk, és a rendezvények dekorálásánál is mindketten jelen vagyunk. A száraz pénzügyi dolgokért viszont kizárólag Árpi felel.

Három éve dolgoztok már együtt – ez idő alatt mit tanultatok a másiktól?

Attila: Korábban hajlamos voltam elveszni a részletekben, Árpi pedig egy tudatos ember – de úgy gondolom, alapjáraton jól kiegészítjük egymást. Ő éppen azt teszi bele a közös munkába, ami belőlem hiányzik. Mondhatni, szimbiózisban dolgozunk.

Árpi: Én alkalmazkodásból és türelemből tanultam sokat Attilától: mostanában már nem jellemző rám, hogy hirtelen döntsek.

A közös munka eredményessége tehát abból is fakad, hogy kiegészítitek egymást. Emellett mitől lehetett gyümölcsöző az együttműködés, mit gondoltok?

Árpád: Elengedhetetlen, hogy tökéletesen megbízzunk a másik munkájában.

Attila: A korábbi vállalkozásomnál csak magamra számíthattam, Árpi mellett viszont egyfajta biztonságérzet alakult ki bennem: úgy tudok kreatív lenni, hogy nem kell azon stresszelnem, be lett-e fizetve egy számla, vagy átutaltuk-e a korábban megígért összeget. Kik a célközönségetek? Inkább exkluzív, nagyobb megrendeléseket kaptok, vagy ha bejön egy bácsi 3000 forinttal, akkor ő is tud venni nálatok egy szép csokrot?

Árpi: Mindenkit kiszolgálunk, viszont a minőséget előtérbe helyezzük. Elérhető áron dolgozunk: nem tartozunk sem a legdrágább, sem a legolcsóbb üzletek közé. Nekünk olyan kapcsolatrendszerünk, és beszerzési bázisunk van, amellyel kevés virágüzlet büszkélkedhet – ezért is tudunk zökkenőmentesen lebonyolítani egy-egy nagy lélegzetvételű rendezvényt.

Attila: A vásárlóink között sok visszajáró vendég akad. Ők nem feltétlenül azért járnak hozzánk, mert milliomosok, hanem mert mindig kapnak tőlünk valami pluszt.

Árpi: Emellett nagyon fontos, hogy személyre szabottan dolgozunk. A nálunk dolgozó lányokat is arra tanítjuk, hogy ne kezdjenek el rögtön kötni, hanem beszélgessenek a vásárlóval egy kicsit, mielőtt elkészítenék a csokrot. Ehhez elengedhetetlen egy bizonyos pszichológiai érzékenység is.

Attila: Igen, ezzel egyetértek. Úgy gondolom, hogy azoknál a szakmáknál, ahol emberekkel kell foglalkozni, elengedhetetlen egy ilyesfajta érzék. Tudnod kell, hogyan szólítsd meg a másikat; egy pillanat alatt fel kell mérned, hogyan közeledj felé: van, akihez lazán, de akad olyan vevő is, aki megköveteli, hogy különleges bánásmódban részesítsük.

plant2

Művészként hogyan jellemeznéd a munkáidat? Milyen Németh Attila stílusa?

Attila: A naturalizmus jellemző rám, nem szeretek sok kelléket használni. Igyekszem mindig úgy megvalósítani az elképzelésemet, hogy az természetes hatást keltsen. Nyilván ez nagyban függ a megrendelő személyétől, illetve a rendezvény jellegétől is. Előfordult olyan alkalom is, ahol szinte giccsbe hajló kellékeket kellett felhasználnom, de ebben az esetben is törekedtem arra, hogy megmaradjon egy természetes összhang.

Ezek szerint távol áll tőled a giccs?

Attila: Nem erről van szó. A giccset is lehet úgy prezentálni, hogy legyen benne egyensúly.

Volt olyan megrendelésetek, amelyet kiemelnétek?

Árpi: Mindegyiket különlegesnek tartjuk, hiszen minden esetben az egyediségre törekszünk.

Attila: Az idén megkerestek minket, hogy készítsük el az Operabál dekorációját. Erről régóta álmodtam már, így nagyon örültem a megkeresésnek. Hatalmas kihívás volt és rengeteg munkával járt: egy hónappal a rendezvény előtt már meg kellett álmodnunk a megvalósítás minden egyes részletét.

Honnan szerzitek be a virágokat?

Attila: Tavasztól őszig magyar termelőktől vásárolunk. Külföldről inkább trópusi növényeket hozatunk be, vagy olyan ritkaságokat, amelyek itthon nem elérhetőek. Legutóbb például a Kempinski Hotelbe álmodtunk egy dekorációt, amelyben több száz orchideát helyeztünk el. Ebben az esetben külföldről kellett behozatnunk a virágokat, hiszen ilyen mennyiségben itthon nem termesztenek a növényből.

Árpi: Az import virágokat a holland virágtőzsdéről szerezzük be – télen szinte csak tőlük rendelünk. Vannak ügynökök, akik jutalék ellenében beszerzik nekünk a kért mennyiségű és fajtájú virágokat, amelyek aztán a nagykereskedéseken keresztül érkeznek meg hozzánk.

Ha most besétál egy vevő a Nagymező utcai boltotokba, milyen kínálattal találkozik?

Árpád: Jelenleg idényvirágok vannak nálunk, de ezek mellett mindig tartunk valami különleges csemegét is: legyen szó akár trópusi növényről, akár egy egyedi színvilágú vagy formájú virágról. Amikor reggel kimegyünk a piacra, Attila rögtön ráfókuszál a kínálatra, és ha valamiből például csak két darab van, arra azonnal lecsapunk. Fontos ugyanis, hogy nálunk egyedi választékkal találkozzon a vevő.

DSC_0286

Milyen fejlődési lehetőséget láttok a Plantomime-ban?

Árpád: Nekem az a nagy álmom, hogy ezt a tudást egyszer exportálni tudjuk. Nem feltétlenüla céget, hanem magát a szolgáltatást. Most is azon dolgozunk, hogy a Plantomime nemzetközileg is elismert, művészi minőséget nyújtó virágos cég legyen. Nagyon kevés ilyen szakember van a világon, mint Attila.

2011-ben vágtatok bele a „virág couture” bizniszbe, azóta bombabiztos helyetek van a piacon. Mit gondoltok, minek köszönhetitek a sikereket?

Attila: Amikor belefogsz valamibe, sosem lehetsz 100 százalékig biztos benne, hogy bejön az embereknek. A legfontosabb, hogy hinned kell magadban, a tudásodban és a szakmai tapasztalatodban – valamint nagyon sokat kell dolgoznod.

Úgy tűnik, megérte a befektetett munka.

Árpád: A megrendeléseink döntő többsége után visszajelzést kapunk: vagy a megajándékozott, vagy épp az ajándékozó küld üzenet arról, hogy mennyire elégedett volt a szolgáltatásunkkal. Ez motivál bennünket; ezért csináljuk.

Jean

hirdetés

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb
buy ivermectin online how to get ivermectin