Megnyílt a Budapest 150 LMBTQ emléke című kiállítás
Megnyílt a Budapest 150 LMBTQ emléke című kiállítás, amely rendhagyó módon fizikai és digitális formában is megjelenik Budapest legtöbb kerületében. A kiállítás keretében a Budapest Pride a Budapest Brand közreműködésével Budapest 150. évfordulója alkalmából bemutat 150 olyan helyszínt, amely az LMBTQ közösséghez köthető.
A kiállítással 15 molinón keresztül találkozhatnak az érdeklődők a Városháza Parkban, amelyeken keresztül virtuális formában megismerhetnek 150 LMBTQ szempontból jelentős helyet, köztük néhány olyat is, amelyek – ha más formában is -, de a mai napig működnek. A kiállítás ideje alatt a városban több helyen láthatóak lesznek QR kódos táblák, ezek segítségével az adott kerület LMBTQ közösséghez kapcsolódó helyszíneiről lehet olvasni.
A kiállítást dr. Bősz Anett humán területekért felelős főpolgármester-helyettes nyitotta meg: “Az LMBTQ közösség nagyon sokat tanított nekem az elmúlt egy évtizedben, amióta politizálok. Ez a kívülről nézve színes, mosolygós, sokakat magával ragadó forgatag olyan küzdelmeket vív nap mint nap, amit a közösségen túli világ, sőt, leginkább a többségi társadalom el sem tud képzelni.
Mert szeretni és szeretve lenni velünk született jog. Mert magunkat választani, és egy másik emberre igent mondani, velünk született jog. Mert láthatónak, büszkének, erősnek és elfogadottnak lenni, velünk született jog.
Ez a kiállítás annak bizonyossága, hogy a városi terekben, azok kellős közepén is helye van a meleg közösségnek. Feladatunk nem kevesebb, mint e felszabadult érzés továbbadása és közös megélése. Annak üzenete, hogy jó vagy úgy, ahogy vagy!”
Hanzli Péter történész, aktivista, a Háttér Archívum és Könyvtár vezetője az LMBTQ közösséghez köthető izgalmas történeteket osztott meg a megnyitó résztvevőivel, valamint mesélt a kiállítás forrásául szolgáló „Az üldöztetéstől a büszkeségig” című online kiállítás kutatási munkáiról is: “Akkor, amikor a hazai LMBTQI szervezeteknek komoly politikai ellenszélben kell dolgoznia, amikor egymást követik a homofób és transzfób közéleti megszólalások, törvényalkotások, és két éve életben van az orosz mintájú propagandatörvény, amely gyakorlatilag megtiltja, hogy az iskolákban az LMBTQI emberekről szó essen, és a kereskedelemben is korlátozzák a téma megjelenését, kiemelten fontosak a hasonló kezdeményezések. Úgy érzem, jelképes jelentősége is van annak, hogy ez a kiállítás pont a Városháza Parkban kerül megrendezésre.”
A történész megemlítette az első felvonulást is: “A hazai LMBTQI közösség az elmúlt negyedszázadban túlzás nélkül „belakta” Budapestet, és ebből a szempontból mérföldkőnek számít az első pride felvonulás megrendezése. 1997. szeptember 6-án, a piknik helyett rendezték meg az első Meleg Büszkeség Napot, a Háttér Társaság és a Lambda Budapest szervezésében, az Óvegylet Alapítvány, az Ötkenyér és a KesherGay segítségével.”
A Magyar Narancs újságíróját is idézte: „Nem volt még ilyen izgalmas, vidám, kicsi és gyors demonstráció Budapesten, mint a büszke magyar melegek első nyilvános felvonulása.”
Hegedűs Máté, a Budapest Pride szervezője, sajtószóvivője azzal kezdte beszédét, hogy elárulta, először aggódott amiatt, hogy 150 helyszínt és emléket össze lehet-e gyűjteni Budapest LMBTQ történetéből: “Végül 15 kerületből sikeresen összegyűlt a 150 helyszín és az érdekesebbnél érdekesebb történetek, amik megmutatják, hogy ennek a városnak és történetének éppúgy része az LMBTQ közösség, mint akármelyik másik.
A Budapest Pride szlogenével arra hívjuk az embereket, hogy vegyük vissza a jövőnket és összefogással reagáljunk a körülöttünk lévő rendszerszintű problémákra. Viszont én most arra foglak titeket és a kiállítás látogatóit hívni, hogy vegyétek vissza a múltat!”
A Budapest 150 LMBTQ emléke kiállítás 2023. június 16.-2023. július 1. között tekinthető meg a Városháza Parkban, az online történeti hátteret pedig ide kattintva olvashatják az érdeklődők.
Az idei Budapest Pride Közösségi Fesztivál országszerte várja programokkal az érdeklődőket. A fesztivál lezárásaként július 15-én szombaton tartják meg a Budapest Pride Felvonulást.
A Budapest 150 program részeként a Budapest Pride ingyenes szabadtéri kiállítást szervezett, amely Budapest LMBTQ-kötődésű helyeit mutatja be a Háttér Archívum és Könyvtár gyűjtése alapján. pic.twitter.com/lH3eXMKzke
— LMBT Történeti Hónap (@lmbttortenetiho) June 17, 2023