Színes

Megbékélt a milliárdos, aki egykor férjet vett volna a leszbikus lányának

Az ingatlanfejlesztő hongkongi milliárdos, Cecil Chao tíz évvel ezelőtt azzal került be a nemzetközi hírekbe, hogy akkori értéken átszámítva több mint 40 milliárd forintos hozományt kínált annak a férfinak, aki el tudja csábítani a leszbikus lányát és heteroszexuális házasságra képes lépni vele.

A vállalatbirodalmának alelnökeként dolgozó lánya, Gigi Chao akkor egy nyílt levélben reagált apja próbálkozására, miután globális médiafelhajtás közepette volt kénytelen coming outolni a nyilvánosság előtt. Ezt ráadásul egy konzervatív társadalomban, és abban a még inkább konzervatív felső tízezerben kellett megtennie, amelynek köreiben a családja mozgott.

Ezek az események sorsdöntőnek bizonyultak Gigi Chao számára, aki a történtek hatására LMBTQ-aktivistává vált, és 2019-ben társalapítója volt a Hong Kong Marriage Equality nevű csoportnak. A South China Morning Post videóinterjújában mesélt az apjával való kapcsolatáról és arról, hogy küldetésének érzi az azonos nemű párokat érő diszkrimináció elleni küzdelmet.

 

Gigi Chao sikeres üzleti karriert épített, a Tesla egyik korai befektetője volt, a Financial Times 2016-ban a világ legbefolyásosabb LMBTQ üzletemberének választotta. Mégis, a családon belüli coming out ilyen háttérrel sem zökkenőmentes. Mint a mostani videóban is felidézik, 32 éves korában, egy 7 éve tartó párkapcsolatban élve állt az apja elé azzal, hogy megmutatja neki a párja fotóit. Cecil Chao ezt nem fogadta jól, és megeskette a lányát, hogy erről soha nem beszél senkinek.

Ezek után azonban túl nagy lett a nyomás minden szereplőn, amit a nő akkori párja nem bírt tovább: hat hónappal később mindent kitálalt a hongkongi médiának. Gigi Chao szerint ekkor az apja jó eséllyel pánikba esett, amikor sorra érkeztek a telefonhívások a sajtótól, hiszen ezek után a lánya soha nem kapna már rendes férjet. Úgy gondolta, majd ő kezébe veszi a dolgot: vásárol neki egyet.

Először 500 millió hongkongi dollárt kínált annak a férfinak, aki feleségül veszi a lányát, majd két évvel később megemelte a hozományt 1 milliárd hongkongi dollárra. (A hagyományos családmodellt erőltető 87 éves apuka egyébként büszkén hirdeti, hogy a házasság nem neki való, és hogy élete során tízezer nőt fektetett meg.)

Az üzletember számára a lépés már csak azért is logikusnak tűnt, mert ezzel valamennyit megőrizhet a megtépázott hírnevéből, méltóságából (és a kifelé mutatott látszatból), ami nagyon fontos egyes ázsiai társadalmakban. A több tízezer kérőt és a médiafelhajtást aztán Gigi Chao megunta, és nyílt levelet írt az apjának:

„Szeretem a társamat, aki gondoskodik rólam; aki vigyáz rá, hogy egyek rendesen, öltözzek melegen; mindent megtesz, hogy boldog és vidám legyek. Ő az életem része, és neki köszönhetően jobb ember lettem.

Sajnálom, amiért azt hiszed, csak azért lettem leszbikus, mert Hongkongban ne lenne elég megfelelő férfi.

Nagyon sok jó ember él itt, akik tökéletes férjek lesznek, csak nem nekem.”

 

Az apja lassan oldódott idővel, és ma már azon igyekszik, hogy Gigi Chao párja a család részének érezze magát. Mivel az ázsiai társadalmakban a család áll a középpontban, ezért szerinte a családi harmónia miatt is fontos lenne, hogy jogilag ismerje el az állam az azonos nemű párok kapcsolatát. Szervezetével ezen dolgoznak, és úgy érzi, a következő generáció mentális egészségéhez és az öngyilkossági ráta csökkenéséhez is hozzájárulna egy ilyen lépés.

Ez pedig ma már nem is olyan távoli. 2023 szeptemberében történelmi döntés született, amikor a legfelsőbb bíróság kimondta, hogy az államnak meg kell teremtenie az azonos nemű párok kapcsolatának jogi elismerését. A házassághoz hasonló jogokat biztosító élettársi kapcsolat jogi kereteinek kidolgozására a kormánynak két évnyi időt adott a bíróság. Ez előlegezte meg most kedden 10 queer pár, akik több száz családtag és barát előtt kötöttek házasságot.

Gigi Chao szerint ugyanúgy, ahogy egy queer embernek élete során újra és újra coming outolnia kell, a másik oldalról az elfogadás is hosszú folyamat lehet. Az ő gyerekkorában, a 80-as és 90-es években Hongkongban senki sem beszélt LMBTQ témákról, és érzi, mekkora a távolság az idősebb generáció és a fiatalok között. Az idősek úgy élték le az életüket, hogy az azonos nemű kapcsolatokat a törvény büntette, a fiatalok ezzel szemben már természetesnek veszik és elfogadják.

 

 

hirdetés

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb
buy ivermectin online how to get ivermectin