Magyarországnak nem lett volna szabad teszteknek alávetnie a meleg menedékkérőt
Az Európai Bíróság kimondta, hogy nem vizsgálható pszichológiai tesztekkel a menedékkérők szexuális orientációja, mert ez aránytalan beavatkozást jelent az érintett magánéletébe.
A bíróság csütörtökön úgy ítélte meg, hogy a magyar bevándorlási tisztviselőknek nem lett volna szabad a Nigériából érkező menedékkérőt pszichológia tesztnek alávetni csak azért, hogy ez alapján döntsék el, valóban meleg-e a férfi.
A nigériai állampolgár 2015 áprilisában nyújtott be menedékkérelmet Szegeden arra hivatkozva, hogy hazájában homoszexualitása miatt üldöztetésnek lenne kitéve. Az állam által kirendelt pszichológus azonban az elvégzett – például Rorschach – tesztek alapján arra a következtetésre jutott, hogy a férfi nem meleg, „túl férfias”, így kérelmét elutasították.
A luxemburgi bírák megjegyezték, hogy az EU vezetősége vitatja az alkalmazott tesztek megbízhatóságát. Ítéletében a bírói testület emlékeztetett rá, hogy a nemzeti hatóságok szükség esetén kikérhetik szakemberek, például pszichológusok véleményét, de mindezt úgy, hogy közben nem sérülhetnek az EU alapjogi chartájában meghatározott alapvető jogok.
Megállapították továbbá, hogy a pszichológusi szakvélemény ilyen esetekben nem nélkülözhetetlen, megbízhatósága viszont a legjobb esetben is csak korlátozott. A nemzeti hatóságok ehelyett támaszkodhatnak az érintett nyilatkozatainak „logikailag összefüggő voltára és hihetőségére”.
(Reuters)