Két európai országban is közel az azonos neműek bejegyzett élettársi kapcsolatának elfogadása
Míg Spanyolországban 2005, Portugáliában 2010 óta törvényes az azonos neműek házassága, addig a másik két nagy mediterrán ország, Görögország és Olaszország messze lemaradva kullog mögöttük az azonos neműek törvényesített jogai területén. Most azonban minden korábbinál közelebbinek tűnik az előrelépés.
Görögország
Bár az Emberi Jogok Európai Bírósága már két évvel ezelőtt felszólította az akkori görög kormányt, hogy a bejegyzett élettársi kapcsolatot terjessze ki a meleg és leszbikus párokra is, mostanáig nem történt változás. A kormányzó radikális baloldali Syriza párt azonban a héten benyújtott egy törvénytervezetet, amely biztosítást, adókedvezményt és örökösödési jogot nyújtana a bejegyzett élettársi kapcsolatot kötő azonos nemű pároknak is.
A kormányzó pártnak biztos többsége van a Parlamentben, így a tervezetet várhatóan fennakadás nélkül elfogadják. Korábban 2008-ban egy görög meleg pár már kísérletet tett házasságkötésre, de azt akkor a bíróság érvénytelenítette.
Olaszország
Megszámlálhatatlan sikertelen próbálkozás után az olasz parlament Alsóháza szerda délután első alkalommal fogadott el javaslatot az azonos neműek bejegyzett élettársi kapcsolatáról. A kormányzó Demokrata Párt által előterjesztett indítvány javaslatot tesz a kormánynak „bejegyzett élettársi kapcsolatról szóló törvény elfogadására, különös tekintettel az azonos nemű párok helyzetére.”
A római katolikus egyház befolyása alatt álló országban az adott különösen nagy lökést az ügynek, hogy május 22-én népszavazás keretében a szintén katolikus Írország 62 százaléka támogatta az azonos neműek házasságát. Ezután nyilatkozott úgy Matteo Renzi olasz miniszterelnök, hogy a bejegyzett élettársi kapcsolatról szóló törvény nem halogatható tovább.
Nyugat-Európában mára Olaszország maradt az egyetlen ország, amely sem a házasságát, sem az élettársi kapcsolatát nem ismeri el az azonos nemű pároknak.