Ilyen volt a vörösre festett a Lánchíd az AIDS világnapján
Mára hagyománnyá vált, hogy a társadalmilag kiemelten fontos világnapok idején a Lánchíd különleges fényfestést kap.
December elsején, az AIDS világnapjához kapcsolódóan először világították ki a Széchenyi lánchidat – méghozzá az AIDS-ellenes küzdelem jelképévé vált piros szalag színével. Erre a szimbolikus lépésre először került sor Magyarországon, és reményeink szerint mostantól minden évben ezen a módon is emlékezhetünk. A különleges fényfestés az Európai Szűrési Hetet követte.
A rendhagyó, figyelemfelkeltő eseményt a HIVszures.hu és a Humen azért szervezte, hogy a világnap apropóján felhívja a figyelmet a rendszeres HIV-szűrés és a biztonságos szex fontosságára, valamint a HIV-vel élő emberek elfogadására. Ebből az alkalomból egy hídsétát is tartottak – a budai oldalon, a Clark Ádám téren 16:30-tól kezdődő gyülekező után a séta délután öt órakor indult.
A humán immundeficiencia-vírus, azaz a HIV több mint 30 éve jelent meg Magyarországon. 1985 óta itthon 3965 HIV-fertőzöttet szűrtek ki – a betegség ma már jól kezelhető, ehhez azonban időben fel kell fedezni. Sokan későn kerülnek orvoshoz, és addigra már kialakul náluk az AIDS. Az 1985-tel kezdődően rendelkezésre álló adatok szerint összesen 1040 AIDS-beteget diagnosztizáltak itthon, akik közül 415 esetben követelt emberi életet a betegség. A tavalyi évben 222 új HIV-fertőzöttet szűrtek ki, közülük 57 esetben már kialakult az AIDS betegség. Ezért is hangsúlyozzák az orvosok, szakértők és HIV-aktivisták egyaránt, hogy a rendszeres szűrés rendkívül fontos, itthon azonban alacsonynak mondható a szűrési hajlandóság.
A mostani figyelemfelkeltő esemény idején sokan kimentek a hídhoz és lefotózták a vörös színben fürdő Lánchidat. A közösségi médiában is megosztott posztokból több olvasónk is küldött nekünk, ezeket utólag is köszönjük szépen.
Budapesten az AIDS világnapján több rendezvény és flashmob is zajlott, valamint egy héttel korábban egy másik, kapcsolódó megemlékezés is volt. Freddie Mercury halálának évfordulóján, november 24-én a Dunakorzón alakított ki egy kis emlékhelyet néhány Queen-rajongó, azon szálloda előtt, ahol emlékezetes budapesti koncertjük idején Freddie Mercury megszállt. A rajongók igyekeznek életben tartani az AIDS egyik legismertebb áldozatának emlékhelyét, és elérni, hogy mindig égjenek a mécsesek.