Hongkongban mérföldkőnek számító pert nyertek transznemű aktivisták
A hongkongi legfelsőbb bíróság kimondta, hogy a transznemű embereket nem lehet kötelezni nemi megerősítő műtétre ahhoz, hogy hivatalos irataikban megváltoztassák a nemüket – jelenti az AP.
A mérföldkőnek számító döntés két transznemű férfi, Henry Edward Tse és „Q” ügyében született, akik januárban fordultak a bírósághoz, miután megtagadták tőlük nemük megváltoztatását a személyi igazolványukban. Ennek oka, hogy a hatályos törvények szerint kizárólag akkor kérelmezhetik az okmányok megváltoztatását, amennyiben a női ivarszerveket eltávolítják és férfi nemi szerveket hoznak létre.
Tse és Q is részben átesett a nemi megerősítő műtétek egy részén, eltávolíttatták a mellszöveteiket és hormonterápiát is kaptak, férfiként élnek – a teljes műtétet azonban nem vállalták.
Korábban az elsőfokú és a fellebbviteli bíróság sem volt hajlandó foglalkozni az ügyükkel, így a legfelsőbb bírósághoz fordultak. Az itteni döntés szerint a meglévő jogszabály alkotmányellenes, és „elfogadhatatlanul súlyos terhet” jelent. A bíróság szerint a jogszabály „aránytalan mértékben” sérti Tse és Q nemi identitáshoz és a testi épséghez való jogát.
A bírók szerint a transznemű személyek esetében felmerülő adminisztratív problémák többsége a külső megjelenésükből fakad és nem a nemi szerveik meglétéből. Ezért sokkal nagyobb zavart és feszengést okoz az okmányokon meghagyott születéskor meghatározott nemük.
Tse nagyon örült a döntésnek. „Most már férfiként szerepelek a személyimben, sokkal könnyebb lesz nemek szerint elkülönített helyekre bejutnom. Nem fognak megkérdőjelezni, és megalázni azzal, hogy előbújtatnak az igazolványom segítségével, amikor az nem azonos azzal, aki vagyok” – mondta.
Liam Mak, a helyi transznemű fiatalokat tömörítő Quarks szervezet társalapítója szerint a hongkongi transznemű közösség számára ez egy fontos mérföldkő.
„Úgy gondoljuk, hogy a nemi identitást nem szabad orvosi beavatkozáshoz kötni, biztosítanunk kell hogy a szabályozásban minimális vagy semmilyen orvosi beavatkozás ne szerepeljen” – mondta Mak. „Tekintettel arra, hogy minden egyénnek különböző preferenciái, illetve döntései vannak a saját tranzíciója során, remélem, hogy a kormány hagyatkozni fog majd a bíróság tanácsára, hogy megvédje minden transznemű ember jogát.”