Hekkelésre fogja a homofób uszítást az egykori kalotaszegi esperes
Vincze Minya István július 27-ét követően azzal került be a magyar sajtóba, hogy egy nyilvános Facebook-bejegyzésben az LMBTQ-közösség ellen uszított. A gyűlöletbeszéd apropója a párizsi olimpia megnyitója volt. „Élve kiherélni, a lyukaikba égő parazsat tenni, megnyúzni, felnégyelni” – írta akkor a református egyház kalotaszegi esperese. A férfi azóta lemondott, az Erdélyi Református Egyházkerület lezártnak tekinti az ügyet.
Nem így Vincze Minya, aki nemrég a kormánypárti, szélsőjobboldali Demokratának adott interjút. Egyértelműen hárítja a felelősséget, hekkelésre panaszkodik. Állítása szerint Facebook-bejegyzését manipulálták, és hamis vádak alapján indítottak ellene hecckampányt. Azt mondja, posztját részben félreértették és kiforgatták, és hangsúlyozza, hogy az nem az emberek, hanem az LMBTQ-propaganda ellen irányult. Azt is sugallja, hogy technikai incidensek során valakik hozzáférhettek a telefonjához, és módosíthatták a bejegyzéseit. Az esperes továbbra is kiáll az eredeti kijelentései mellett, amelyekben a kereszténység elleni támadásnak minősíti az LMBTQ-közösség támogatását és provokációnak nevezi azt.
Az interjúban Vincze Minya István esperes azt állítja, hogy a Transtelex cikke, amely a bejegyzésére reagált, tényeket ferdít és félrevezető módon idézi őt. Szerinte a cikk írója, Vig Emese, akit személyesen nem ismer, manipulált és hamis állításokat közölt, például azt, hogy ő kínzással fenyegetné az LMBTQ-közösség tagjait. Az esperes szerint a Transtelex és más sajtóorgánumok tudatosan hecckampányt folytatnak ellene, hogy lejárassák a keresztény nézeteit és támogassák az LMBTQ-propagandát. Az esperes úgy véli, hogy a cikk félreértelmezi a szavait, és szándékosan uszításnak állítja be a bejegyzését.
Vincze Minya István azzal terel az interjúban, hogy hangsúlyozza: a püspökség csupán a békesség érdekében és a felkorbácsolt indulatok miatt kérte lemondását.
Az interjúra reagáló Transtelex cikkben Vig Emese kifejti, hogy a közösségi média posztok manipulálása távolról, egy másik felhasználó által, kifejezetten nehéz feladat lenne, főleg, ha a cél a poszt tartalmának teljes megváltoztatása. Ahhoz, hogy valaki megváltoztassa egy felhasználó posztját, szükség lenne az adott személy közösségi média-fiókjának hozzáférésére, amely általában kétlépcsős hitelesítéssel is védett. A poszt módosítása ráadásul visszakereshető lenne a platform adatbázisában.
A Facebook rendszere nem teszi lehetővé, hogy külső szereplők titokban módosítsanak egy felhasználói bejegyzést. Ha valaki feltörné az esperes fiókját, azonnali riasztást kapna, és a rendszer naplózná az összes szokatlan tevékenységet. Emellett a Facebook letiltotta az esperes több posztját is, ami arra utal, hogy a tartalom ténylegesen megsértette a közösségi irányelveket. A platform rendszerint átvizsgálja a jelentett tartalmakat, és ha azok valós fenyegetést, uszítást vagy gyűlöletkeltést tartalmaznak, akkor eltávolítja őket.