Felvillanyozta a kínai LMBTQ közösséget a párizsi olimpia megnyitója
A párizsi olimpia drag queeneket és csókolózó meleg párt is felvonultató, inkluzív megnyitója különös örömmel töltötte el a kínai LMBTQ közösséget – írja a CNN.
Az élőben közvetített megnyitót természetesen a kínai állami televízió is sugározta, így cenzúra nélkül juthatott el az emberekhez annak minden pillanata, beleértve az LMBTQ reprezentációt is. Kínában ugyanis egyre inkább ellehetetlenítik a közösséget, szigorúan cenzúrázzák a közösségimédia-felületeken megjelenített tartalmakat és a szólásszabadságot is jelentősen megnyirbálják. Az aktivistákat elhallgattatják, a médiában tilos a nem heteronormatív tartalmak megjelenítése.
Éppen ezért a kínai queer közösség igencsak fellelkesült, amikor cenzúrázatlanul nézhették végig az olimpia megnyitóját. A Weibón (a kínai Twitteren) azonnal terjedni kezdett a #párizsiolimpiaimegnyitónagyonmenő hashtag, ami mostanra 600 millió megtekintésnél jár.
Ken Huang, aki 26 éves, meleg és Pekingben él, úgy érezte, álmodik. „Először hatalmasat nevettem. Úgy voltam vele, hát, előbb-utóbb mindenkire rámosolyog a szerencse! Aztán gyorsan csináltam egy fotót, elküldtem a barátaimnak, akik nézték az adást és gyorsan feltöltöttem a közösségimédia-oldalamra is” – mondta.
A megnyitó a világ számos pontján felháborította a konzervatívokat, akik kifogásolták többek között a vacsorajelenetet, melyet Leonardo da Vinci Utolsó vacsora című festményének paródiájaként azonosítottak, holott egy Dionüszosz-ábrázolást láthattak: a bor és a mámor görög istenéét.
A megnyitó Kínában is megosztotta az internet közösségét, voltak, akik megtapsolták a franciák kreativitását és inkluzív hozzáállását, mások kritizálták a szervezőket az LMBTQ ábrázolás miatt.
A megnyitó hosszú órákig vezette a hashtag-trendeket a Weibón, ami szakértők szerint annak köszönhető, hogy ez a fajta inkluzív ábrázolásmód újdonság a kínai emberek számára. „A különböző nemek és szexualitások megjelenítése a szárazföldi Kína szabályozása miatt viszonylag korlátozott” – mondta Szűn Jíu-tung, a Hongkongi Kínai Egyetem gendertanulmányokkal foglalkozó docense. Szerinte az ilyen nyílt LMBTQ reprezentáció a televízióban idegennek hathat a kínai néző számára.
Szűn szerint a kínai kormány „idegennek” és „nyugati életmódnak” próbálja beállítani a nem heteronormatív kifejezési formákat, és ezt a narratívát igyekszik az állami médiában is keresztülvinni. Valószínűleg ezért hallgattak el a CCTV állami televízió kommentátorai, amikor a jelenet zajlott.
„Talán ez volt a CCTV leginkább határokat feszegető élő adása” – írta egy Weibo-felhasználó a megnyitóra reagálva.