Elhunyt a melegjogok leghangosabb korai ellenzője
Elhunyt Anita Bryant, az énekesnő és egykori szépségkirálynő, aki az 1960-as és 70-es években ígéretes zenei karriert futott be. Ám a melegek jogainak ellenzése – a homoszexualitást „gyalázatnak” nevezte – gyakorlatilag tönkretette a karrierjét. 84 éves volt.
Bryant mindössze 18 éves volt, amikor megnyerte a Miss Oklahoma szépségversenyt, és második helyezett lett a Miss America szépségversenyen. Ezt a sikert azonnal jövedelmező showbiznisz-karrierre váltotta be.
Közel két évtizeden át zökkenőmentesen haladt előre. Bob Hope amerikai hadseregbeli turnéin szórakoztatta a csapatokat, fellépett Billy Graham evangéliumi turnéin, és országos televíziós produkciók társ-műsorvezetője volt. Elénekelte a Super Bowl nemzeti himnuszt és a Battle Hymn of the Republic című dalt Lyndon B. Johnson elnök sírjánál.
A legemlékezetesebb fellépése volt, amikor ő képviselte a Floridai Citrus Bizottságot egy hosszú televíziós reklámkampányban, amelyben elénekelte a Come to the Florida Sunshine Tree című dalt. „A reggeli narancslé nélkül olyan, mint egy nap napfény nélkül.”
Aztán 1977 elején a floridai Dade megye – amelyhez Miami is tartozik, ahol Anita Bryant élt – jóváhagyta a homoszexuálisok diszkriminációját tiltó rendeletet. Az ellenzők egy csoportja, élükön Bryanttel, megjelent, hogy tiltakozzon. „A rendelet szemet huny az erkölcstelenség felett, és diszkriminálja a gyermekeim jogait, hogy egészséges, tisztességes közösségben nőjenek fel” – mondta.
Alapítója volt a Save Our Children (Mentsük meg a gyermekeinket) nevű melegellenes szervezetet, amely megalapozta a modernkori vallásos jobboldal stratégiáját, miszerint a homoszexualitás a gyermekeket fenyegető vélt veszélyekhez köthető. Nyilvános megítélése (sokan keresztény hírességnek nevezték) örökre megváltozott.
Alig két hónappal később egy televíziós producer közölte vele, hogy a „vitatott politikai tevékenysége” körüli nyilvánosság miatt nem fogják felkérni a tervezett varieté műsorvezetőjének.
„Anita Bryant feketelistára kerülése megkezdődött” – jelentette be a sajtónak. Bár a citrusfélékkel foglalkozó bizottság nyilvánosan kijelentette, hogy aktivizmusa nem befolyásolja évi 100 ezer dolláros megállapodását, a szerződést még az évtized vége előtt felbontották.
1977 októberében egy Des Moines-i sajtótájékoztatón egy tüntető odament Bryanthez, és egy banánkrémes pitét nyomott az arcába. „Legalább gyümölcsös pite volt” – reagált frappánsan a helyzetre.
Miközben a kamerák forogtak, és a pitetöltelék az arcára tapadt, imádkozni kezdett. „Imádkozunk érte, hogy megszabaduljon deviáns életmódjától, Atyám” – utalt a pitét az arcába nyomó férfira, majd könnyekben tört ki.
„Nem bántam meg, mert helyesen cselekedtem” – emlékezett vissza Bryant egy 1990-es televíziós interjúban. „Néha meg kell fizetni az árat azért, amit helyesnek tartunk”.
1988-ban megkísérelt egy visszatérő turnét, floridai lakókocsiparkokban lépett fel.
1990-ben Bryant feleségül ment Charlie Hobson Dryhoz, aki Oklahomában született és a NASA egykori tesztpilótája volt. A következő évtizedet azzal töltötte, hogy megpróbálta újraéleszteni a karrierjét, és megnyitotta az Anita Bryant Music Mansiont a mohamburgi Bransonban és a Tennessee állambeli Pigeon Forge-ban, de pénzügyi problémák sújtották mindkét vállalkozást. A házaspár visszaköltözött Oklahomába, ahol az Anita Bryant Ministries International keresztény miniegyházat működtették.
„Áldozati bárány voltam” – mondta Bryant egy újságcikkben 1988-ban. „Nem is tudtam róla. És nem tudtam kiszállni belőle, ha egyszer elkezdtem.”
A bejegyzés megtekintése az Instagramon