Nagyvilág

Egyre nő a nyomás a bolgár LMBTQ közösségen

 

A bolgár LMBTQ közösség helyzete egyre rosszabb, folymatosan az erősödő jobboldal céltáblájává válnak – írja az Equal Times.

A bolgár parlament idén augusztusban váratlanul betiltotta az „LMBTQ propagandát” az oktatásban, a legnagyobb meglepetés azonban az volt, hogy a törvényjavaslatot nemcsak a jobboldali és oroszbarát pártok támogatták, de a legnagyobb EU-párti, nyugatbarát párt, a GERB soraiból is sokan szavaztak a törvény mellett.

A parlamenti vita alatt több képviselő is gyűlöletbeszéddel határos kijelentéseket tett. A szocialista Kornelia Ninova például arra hivatkozott, hogy őt több külföldön élő bolgár család is megkereste a nyugati „genderideológia” veszélyeivel, és kritizálta azokat, akik „délelőtt ezek, délután azok, este meg amazok”. A képviselő az Eurovíziós Dalfesztivált és a párizsi olimpia megnyitóját is „aggasztó példaként” említette.

Mindenki össze van zavarodva

A gondok azonban nem most kezdődtek. Az LMBTQ szervezetek szinte bújkálnak, a Bilitis jogvédő szervezet székhelyén semmi sem jelzi az ottlétüket, csak a sokadik emelet megmászása után kerül elő a logójuk. A Rainbow Hub szervezet címe pedig nem is szerepel a honlapjukon, így szeretnék elkerülni a támadásokat, amelyre már volt korábban példa.

„2021-ben, az utolsó elnökválasztás során különösen erőszakos támadás ért minket. Egy szélsőjobboldali jelölt [Bojan Raszate, a Bolgár Nemzeti Unió – Új Demokrácia párt vezetője] tíz emberből álló csoporttal jelent meg a transznemű közösségnek szervezett egyik eseményen, és megrongálták az előző irodánkat. Fizikailag is bántalmazta az egyik kollégánkat” – mondja Robin Zlatarov, a Bilitis transzidentitás programjának koordinátora. „Kénytelenek voltunk elköltözni, és végül itt telepedtünk le. Ez a legstabilabb hely, ami valaha is a rendelkezésünkre állt, mert nem lakóépületben van. Minden oldalról irodák vesznek körül minket.” Egy másik alkalommal viszont maguk a szomszédok követelték, hogy az egyesület távozzon.

A törvény megszavazása után a segítő szervezetek rengeteg telefonhívást kaptak aggódó queer emberektől, mindenkit sokkolt a hír.

A legrosszabb az, hogy a jogszabály szövege homályos, nem tér ki arra, hogy mi számít „propagálásnak” vagy „bátorításnak”, és hogy milyen „eszmék és nézetek” tiltottak pontosan. Emiatt pedig nehéz értelmezni a törvény hatályát. A jogszabály arra sem tér ki, hogy milyen szankciókkal büntetnék a megszegését.

„Vajon még mindig szabad nyíltan beszélnünk LMBT történelmi személyekről vagy szerzőkről az órákon? A szexuális egészséggel kapcsolatos kérdések továbbra is szerepelhetnek a biológia-tananyagban? Bemutathatunk tudományos tanulmányokat, ha azok ’nem hagyományos szexuális orientációra’ hivatkoznak? Annyi kérdés merül fel, és sok múlik majd az iskolaigazgatók belátásán” – mondja Denica Ljubenova, a Dejsztvie jogvédő szervezet egyik alapítója. Bár eddig még egyetlen tanárt sem büntettek meg a törvény be nem tartása miatt, a szervezet gyakran kap hívásokat olyan pedagógusoktól, akik össze vannak zavarodva és aggódnak amiatt, hogy elveszíthetik az állásukat.

A legnagyobb veszély azonban a queer diákokra leselkedik. Ljubenova szerint már most kapnak olyan jelentéseket, amelyek szerint LMBTQ szimbólumokat viselő diákokat kitiltottak az iskolájukból. Egyre nehezebbé válik az önkifejezés ebben a környezetben és megnő a zaklatások száma is.

Ivan Dimov, a Single Step alapítója online platformot hozott létre, amelyen keresztül queer tinédzserek pszichológusoktól kérhetnek segítséget. Azt mondja, drasztikusan nőtt a fiatalok körében a félelem és a szorongás. Saját kutatásuk szerint a bolgár LMBTQ tinédzserek fele tervezett már öngyilkosságot, 68%-ot ért zaklatás, és 24% fizikai erőszakról is beszámolt. „Attól tartunk, hogy ez a törvény csak tovább súlyosbítja az amúgy is elkeserítő helyzetet” – nyilatkozta Dimov.

Van, aki elmenekül, van, aki tovább küzd

Dimov szerint a szélsőjobboldal bűnbaknak használja az LMBTQ közösséget egy politikailag zűrös, instabil időszakban, egy amúgyis konzervatív beállítottságú országban. Rengetegen döntenek úgy, hogy elhagyják Bulgáriát, mert a jelenlegi közhangulat nem csak mérgező, de egyenesen veszélyes a közösség tagjaira nézve.

Dimov úgy véli, ha nem lenne ilyen politikai felfordulás, az LMBTQ közösség helyzete akár javulhatna is. Zlatanov erre a szófiai pride példáját hozta fel, melyet 2008-ban még súlyos zavargások kísértek, míg a legutóbbi már sokkal elfogadottabb volt, és mintegy tízezren vettek részt rajta.

A Dejsztvie szervezet jogi úton támadta meg a nyáron meghozott törvényt, az alkotmánybíróság véleményét kérik ki, de hajlandóak európai szintre is emelni az ügyet, ha muszáj. „Figyelemmel kísérjük, hogyan valósítják meg a törvényt, és hogy annak végrehajtása ellentmond-e az Európai Unió jogszabályainak. Ha igen, bizonyítékokat szolgáltatunk a Bizottságnak, hogy lépéseket tehessen Bulgária ellen” – magyarázza Ljubenova.

A Bilitis és a Single Step továbbra is kulcsfontosságú munkát végez a közösség támogatásában. Zlatarov számára azonban az LMBTQ emberek láthatóságának és elfogadásának növelése is elengedhetetlen. „Az utóbbi években azt tapasztaltuk, hogy az egyik leghatékonyabb dolog, amit tehetünk, ha közvetlenül beszélünk az emberekkel, és képzéseket kínálunk nekik, legyen az néhány órás vagy több napos. A cél az, hogy találkozzanak a közösség tagjaival, és így eloszlassuk az előítéleteket” – mondja.
„Ha segíteni tudunk az LMBTQ fiataloknak abban, hogy teljes, boldog életet éljenek anélkül, hogy úgy éreznék, el kell hagyniuk az országot, akkor természetesen folytatjuk” – teszi hozzá Dimov. Az elkötelezettségük rendíthetetlen, annak ellenére, hogy a szélsőjobboldali fenyegetések egyre fokozódnak.
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb
buy ivermectin online how to get ivermectin