Egy felmérés szerint évente 35 000 gyűlölet-bűncselekmény marad feltáratlanul az Egyesült Királyságban
A válaszadók többsége attól tart, hogyan bánnak velük a hatóságok, ha feljelentést tesznek.
A Leicesteri Egyetem Gyűlölet-tanulmányi Tanszéke az Egyenlőségi és Emberi Jogi Bizottság (Equality and Human Rights Commission) felkérésére állította össze a tanulmányt, a régióban élő LMBT személyekkel készített mélyinterjúk alapján.
A tanszék egyik vezetője, Dr. Stevie-Jade Hardy a következőt nyilatkozta: „A gyűlölet-bűncselekmények mondhatni megszokott részei az LMBT emberek mindennapi életének, és épp ezért nem is tesznek általában feljelentést. Anélkül, hogy érdemi lépéseket tennénk a vélt vagy valós akadályok elhárítására, hiábavaló azt várni az áldozatoktól, hogy feljelentést tegyenek – különösen úgy, hogy a tapasztalatok szerint sokan nem bíznak a hatóságok empátiájában, illetve hatékonyságában.”
A válaszok alapján a megkérdezettek 88%-a szenvedett el már valamilyen érzelmi vagy fizikai bántalmazást, azonban mindössze 14%-uk fordult a rendőrséghez. A transzneműek között volt olyan, akit évente akár ötvenszer is ért valamilyen atrocitás, viszont összesen mindössze az egyharmaduk tett feljelentést.
„A pride-szezon különösen alkalmas arra, hogy az egyenlőség felé tett lépések ünneplése mellett az LMBT személyek ellen elkövetett bűncselekmények botrányos elhallgatottságára is felhívjuk a figyelmet” – mondta Evelyn Asante-Mensah, az Egyenlőségi és Emberi Jogi Bizottság tagja. – „Ahogy a fogyatékossággal élők elleni gyűlölet-bűncselekmények ügyével is tettük, ezt a problémát is szeretnénk nyíltan tárgyalni, és egy olyan kulturális közeget létrehozni, ahol az áldozatok nem rejtőzködnek, a társadalom pedig az erőszak minden formáját elutasítja.”
A tanulmány elkészítése mellett a Bizottság nagyszabású kampányt is indít Recognise it. Report it. címmel, amelyben 31 LMBT érdekvédelmi szervezetet fognak össze. A program célja, hogy felhívja a gyűlölet-bűncselekményekre különböző tréningeken keresztül, emellett pedig erősítse a helyi közösségeket is. Ez az első alkalom, hogy Anglia és Wales LMBT szervezetei így összefognak, és elsősorban a vidéki településekre koncentrálnak, ahol különösen magas az ilyen bűncselekmények száma.
A Leicesteri Egyetem tanszékén évek óta értékes kutatómunka folyik, amelynek keretei között például lenti kisfilm is elkészült.