Bizalom, elfogadás, segítségnyújtás – interjú Haragos Ágotával
Haragos Ágota három gyermek, Bendu (11), Borostyán (8) és Misi (5) anyukája. Mivel a férje a munkája miatt sokat van külföldön, Ágota jelenleg a konyha-óvoda-iskola Bermuda-háromszögében él, de van egy nagy vágya, amit szeretne megvalósítani: saját biokertészetet akar. Mindemellett vállaltan kiáll a meleg közösségek mellett, ezért kérdeztük ebben a hónapban őt.
Humen: Hogyan kerültél kapcsolatba meleg emberekkel és mik voltak az első reakcióid?
Haragos Ágota: Az első meleg férfi, a csemegepultos Lajos volt, akivel öt éves koromban találkoztam. Csak annyit vettem észre, hogy Lajos más, mint a többi férfi és a vásárló asszonyok mind nagyon bírják, mert figyelmes és vicces.
A második a jóképű szomszéd fiú volt, akibe sikerült belezúgnunk az unokatesómmal, mikor úgy 10 évesek lehettünk, de ő nem nagyon törődött velünk. Kiterveltük, hogy meztelenül cigánykerekezünk az udvaron, de az sem izgatta. Aztán felvilágosított az unokatesóm papája, hogy hiába meztelenkedünk itt, ő „homokos”. Apukámat kérdeztük meg, mit jelent az.
Aztán már sorban jöttek az ismeretségek. De ami a lényeg, hogy a nagy szerelmem apukája a negyedik gyerek után jött rá, hogy meleg. Ez egy családapának elég nagy fordulat az életében, „szerencse”, hogy addigra elvált. Három évet laktam velük, ez volt a legmeghatározóbb időszak az életemben: rengeteget tanultam tőle bizalomról, elfogadásról, segítségről. Ő minden barátjával megbeszélte ezt a „vonzódás-váltását”, és akkor jött rá, hogy sokkal több embert érdekel a férfiszerelem, mint amennyiről gondoljuk.
Közben a Virgin Megastores-ban dolgoztam, ott is megtisztelt az egyik meleg kollégám a bizalmával, úgyhogy amit nőtől meg lehet kérdezni, azt ő megkérdezte. Volt egy másik munkatársam is, ő viszont csak nekem mondta el, hogy tulajdonképpen a fiúk érdeklik és a lányok hidegen hagyják. Megkérdeztem tőle, hogy miért nem vállalja fel. Sajnos tartott tőle, hogy az anyukája összeomlana, ha megtudná, hogy az egyetlen fiacskája meleg.
Aztán saját CD- és könyvesboltot nyitottam a Vérmezőnél, ami egyben mini lelkisegély-szolgálatként is működött. Három olyan eset is volt, amikor nekem hozták el bemutatni az új szerelmüket, barátjukat.
Hogy egy kicsit a leszbikusokról is essen szó, az egyik munkahelyemen a kolléganőm fülig szerelmes volt belém, néha elég kellemetlenül éreztem magam ettől. A CD boltba is járt egy hölgy, többször hozott nekem ajándékba csokit és mindig elvörösödve adta át. Cuki volt.
Humen: Milyen szellemben nevelitek a gyermekeiteket?
HÁ: Mindenben a megismerésre és a megismertetésre törekszünk. Zoltán, a férjem fotós, járja a világot, sokat beszélgetünk a gyerekekkel a különböző kultúrákról. Tavaly nyáron kivittük őket a tranzitba, ők oszthatták ki a szendvicseket meg a játékokat a menekült gyerekeknek. Mikuláskor krampuszkodtak, és hogy kicsit tapasztaljanak, nemcsak jómódú családokhoz mentünk, hanem beszerveztünk a máltai rehabilitációs hajléktalanszállóba és egy idősek otthonába is egy látogatást.
Humen: Hogy látod a gyermekvállalás kérdését meleg párok esetében?
HÁ: Ősszel meleg barátainkkal sétáltunk Szentendrén. Az egyikük végig a nyakában cipelte Misit. Egy ilyen nap után hullámokban tör az emberre a gyerek utáni vágy. De hogy itt és most, Magyarországon ez hogy oldható meg, arról fogalmam sincs, pedig sokan vannak, akik szeretnének gyermeket, a női párok közül is.
Humen: Szerinted hogyan lehetne közelebb hozni a hetero embereket a meleg társadalomhoz?
HÁ: A legcélravezetőbb az lehet itt Magyarországon a melegek, leszbikusok elfogadására, ha a hetero emberek/családok olyan teljesen normális, kedves, átlagos meleg párokat ismernének meg, mint ők maguk, például egy kolléga vagy szomszéd személyében. Sok heteróval az a gond, hogy nem látott még meleget, vagy igen, de nem tudja róla, hogy az. És ez itt Budapesten még nem is vészes, viszont vidéken már nehéz, kisebb falvakban meg még a mai napig katasztrófa, ha valakiről kiderül, hogy a saját neméhez vonzódik. Megértem azokat, akik elmenekülnek, nincs más lehetőségük.
Rám például nagy hatással voltak filmek, amiket nagyon ajánlanék heteróknak, hogy többet megértsenek a meleg világból, kultúrából.
Humen: Mondanál példákat?
HÁ: Milk, Túl a barátságon, Billy Elliot, Mielőtt leszáll az éj (tavaly könyvben is megjelent végre). Homofóboknak pedig a Mielőtt meghaltam-ot, valamint a Büszkeség és bányászéletet javasolnám.