Bíróság semmisítette meg a karibi ország homoszexualitást büntető törvényét
Történelmi pillanatot élt át hétfőn a kelet-karibi szigetország, Saint Kitts és Nevis LMBTQ-közössége, miután bíróság mondta ki a gyarmati korból származó, az azonos neműek közötti szexuális kapcsolatot tiltó törvény megsemmisítését.
Az ítéletet a kelet-karibi legfelsőbb bíróság mondta ki, hatályon kívül helyezve a személy elleni bűncselekményekről szóló törvény 56. és 57. szakaszát, amely tiltotta az „utálatos bűncselekményét”. A törvény maximális büntetési tétele 10 év kényszermunka, vagy szabadságvesztés volt.
Bár nincs rá bizonyíték, hogy a jogszabályi szakaszokat az elmúlt években alkalmazták volna, az üzenete mégis az volt, az LMBTQ-emberekkel szembeni társadalmi megbélyegzés, megkülönböztetést és erőszak rendben van.
Trevor Ward bíró a törvény azon részeit helyezte hatályon kívül, amelyek a „természetellenes bűncselekményeket” kriminalizálták, és a „bestialitáshoz” hasonlították őket. A bíró ítélete szerint a vonatkozó részek alkotmányellenesek voltak.
„Abban a mértékben, ahogyan jelenleg a melegek magánéletét kriminalizálja, a törvény túlzó és önkényes” – írta, hozzátéve, hogy a szakaszok „nem felelnek meg annak az alkotmányos minősítésnek, miszerint a közerkölcs érdekét szolgálják„.
A bíróság ítélete azonnal hatályba lépett.
Saint Kitts és Nevis a karibi térség első szigetei közé tartozott, amelyeket a britek gyarmatosítottak, és olyan – réges rég idejét múlt – törvényeket hoztak magukkal, amelyek tiltották a homoszexualitást.
Az 56. szakasz így szólt: „Aki emberrel vagy bármilyen állattal elkövetett fajtalankodás undorító bűncselekményéért elítélt, tíz évet meg nem haladó szabadságvesztéssel büntetendő, akár kényszermunkával, akár anélkül.”
A volt brit gyarmatokon, Barbadoson, Dominikán, Guyanán, Grenadán, Jamaikán, Saint Lucián, valamint a Saint Vincent és a Grenadine-szigeteken is a mai napig hasonló törvények vannak érvényben.