Ferencváros a második kerület volt idén Budapesten, ami az önkormányzat épületére kitűzte a szivárványzászlót, így ünnepelve a Pride-ot. Bár a zászlót huligánok eltávolították és felgyújtották, hamar új példány került ki az épületre. Baranyi Krisztinával, a kerület polgármesterével a gesztusról, a zászló elpusztításáról és pótlásáról, valamint az LMBTQ-közösség védelméről beszélgettünk.
Hogyan és miért született meg a döntés a pride zászlóról?
Az elmúlt években részt vettem a pride felvonulásokon, és közben irigykedve gondoltam a világ boldogabbik országaira és városaira, ahol ilyenkor szivárványzászlókat tűznek ki a városházákra. Bécsben a villamosokra is. Egyértelmű volt, hogy városvezetőként megteszem ezt a gesztust, amint lehetőségem adódik. Nem beszéltünk össze sem Karácsony Gergellyel, sem a többi szabad település polgármesterével, és örülök, hogy nem csak én gondoltam magától értetődőnek a zászló kitűzését.
Miért tartják fontosnak az LMBTQ közösség jelenlétét és védelmét a kerületben?
A közösség jelenlétét nem fontosnak tartjuk, hanem természetesnek. Tagjai ugyanolyan egyenrangú állampolgárai a kerületnek, mint bárki más. Mindenkinek egyformán jár a szabadság, nem lehet valakinek több, másnak kevesebb belőle. A gyakorlatban a közösség tagjai mégis számos élethelyzetben szenvednek el támadásokat, diszkriminatív eljárásokat. Ezért fontos a védelmük.
Számítottak rá, hogy ilyen hamar kárt tesznek a zászlóban?
Bevallom, egyáltalán nem számítottam erre.
Elég gyorsan lett új zászló, már-már mintha lett volna pót, gondolhatnánk viccesen.
Nem, nem volt pót. Ma már nagyon gyorsan terjednek a hírek, úgyhogy azonnal többen is jelentkeztek, hogy felajánljanak zászlót.
Mit jelentett számukra az, hogy nem csak eltávolították, de meg is gyalázták a zászlót?
Szégyen és gyalázat, ami történt. Ilyenkor látszik, hogy milyen eredménye van a Fidesz kirekesztő, gyűlöletkeltő kampányainak.
Gyorsan visszakerült egy új zászló a régi helyére. Volt ennek üzenete, vagy egyszerű pótlás volt?
Remélem, hogy mindenki számára világos, hogy nem hagyom magam és a kerületieket megfélemlíteni. Rengeteg köszönő üzenetet kaptam, amiben azt írják az emberek, hogy számukra ez a zászló nemcsak az LMBTQ közösségről szól, hanem az elfogadásról és a gyűlölet nélküli élet fontosságáról.
Kap most vagy a jövőben bármilyen védelmet a zászló vagy az intézmény?
Térfigyelő kamera van a Bakáts téren, ez segített abban is, hogy hamar meglett az egyik tettes. A közterület felügyelők és a rendőr járőrök gyakrabban mennek arra péntek óta.
Rendkívül gyors volt a rendőrségi intézkedés. Ez minek köszönhető?
Annak, hogy a kerületben remek rendőrkapitányság működik, amellyel kiváló az együttműködésünk. A rendőrök úgy jártak el, ahogy egy európai városban ilyenkor illik.
Jelenleg garázdaságról beszélnek. Nem inkább gyűlölet-bűncselekményről van szó egy zászló felgyújtása és megtaposása esetén?
Az elkövetők motivációja nem kérdés, így szerintem az sem, hogy gyűlölet-bűncselekményt követtek el. De ennek a megítélése már nem a politikusok, hanem a jogászok dolga lesz.
Sokan hangoztatják, hogy nem csak a Pride alatt kell kiállni az LMBTQ közösségért. Ferencváros hogyan próbál majd még tenni a közösségért és támogatni azt?
Meg fogunk próbálni olyan érzékenyítő programokat indítani, amelyek az LMBTQ emberek elfogadását is elősegítik. És biztos vagyok benne, hogy a közösség ügyeivel érdemben és méltóképpen fog foglalkozni a fideszes szolgasors alól felszabadított kerületi média is.
Az incidens felhívta a figyelmet arra, hogy a homofóbia és a radikális szélsőjobboldali elvek könnyen fajulhatnak tettlegességbe. Van terv arra, hogy miként tud vagy akar fellépni a kerület a homofóbia és a radikális szélsőjobboldali csoportok ellen?
Ennek a problémának a kezeléséhez önmagában egy kerület kevés. Ahogy már említettem, abból a szempontból szerencsés helyzetben vagyunk, hogy Ferencvárosban kiváló rendőrség működik. De nyilvánvaló, hogy a szélsőjobboldali csoportok kontrollálásához kormányzati szándékra lenne szükség. Sajnos a jelenlegi magyar kormány éppen ellenkező úton halad: saját maga sodródik szélsőjobboldalra.
Kanicsár Ádám András
Instagram: @kanicsar