Ausztráliában beszüntetnék a melegek véradási tilalmát
Az ausztrál zöld part, az Australian Greens egyik szenátora, Robert Simms visszavonná azt a rendeletet, miszerint a melegek nem adhatnak vért.
Ausztráliában régóta van érvényben az a rendelet, amely kimondja, hogy az a férfi, aki a véradást megelőző egy évben szexuális kapcsolatba lépett egy másik férfival, nem adhat vért. A tizenkét hónapos korlátozást 1996-ban vezették be, előtte teljesen el voltak tiltva a melegek a véradástól.
A kutatók szerint ez az egy éves eltiltás már nagyon elmaradott, mert a tesztek technikai fejlettsége az elmúlt időszakban nagyon megugrott és ma már szinte azonnal ki lehet mutatni, ha valakinek HIV vírus van a szervezetében.
2013-ban a egy ausztrál AIDS betegekkel foglalkozó szervezet (Australian Federation of AIDS Organisations – AFAO), a Vöröskereszt és a vezető ausztrál HIV/AIDS kutatócsoport, a Kirby Intézet javaslatot nyújtott be az eltiltás hat hónapra való módosítására. Ezt a javaslatot azonban a felelős szervezet, a TGA (Therapeutic Goods Administration) elutasította arra hivatkozva, hogy túl nagy a kockázat.
A TGA döntését később nagyon sokan kritizálták arra hivatkozva, hogy a nézeteik még mindig a ’80-as éveket tükrözik és egyáltalán nem vették figyelembe az orvostudomány fejlődését.
Simms szenátor felülvizsgálatot sürget az ügyben a TGA-tól, arra hivatkozva, hogy a védekezés nélküli szex nemcsak a meleg, hanem a hetero pároknál is kockázatos lehet és kirekesztőnek tartja, hogy ilyen alapon diszkriminálják a meleg férfiakat. Elmondása szerint pártjában is vannak olyanok, akik szeretnének vért adni, de szexuális beállítottságuk miatt a törvények gátolják őket ebben.
Az ausztrál Vöröskereszt erre bejelentette, hogy a tizenkét hónapos keret csökkentéséről szóló javaslatot újra be fogják nyújtani, de ez legkorábban 2018-ban történhet meg.
Ez a korlátozás azonban nem csak Ausztráliában van jelen, a világ számos országban vannak érvényben hasonló rendeletek. A legtöbb helyen a meleg férfiak egyáltalán nem adhatnak vért, mindegy, hogy menyi ideig nem voltak aktívak szexuálisán a véradást megelőzően. A leghosszabb eltiltási időszak Kanadában van (5 év), míg a legrövidebb Dél-Afrikában (6 hónap). Magyarországon ez az időszak egy év hosszúságú.