A lengyel történelemtől a japán animéken át a magyar jelenig
A vírushelyzet miatt idén nem a szokásos módon, hanem online formában zajlik a leszbikus, meleg, biszexuális és transznemű emberek történetét bemutató programsorozat, a 9. LMBT Történeti Hónap.
A kényszerből az internetre költözött, március 11-ig zajló online események megteremtik annak lehetőségét, hogy országszerte bárki részt vehessen az érdekesebbnél érdekesebb programokon. Ezekből ajánlunk most ötöt.
A némafilmek korában, valamint a harmincas-hatvanas években a meleg(gyanús) karakterek egyik tipikus formája volt az ún. sissy, vagyis a nőies férfi, a meleg bohóc alakja. Melyek ezen karaktertípus legjellegzetesebb alakjai a filmtörténetben? És hogyan vannak jelen mind a mai napig a filmek világában a sissy karakterek „utódai”? Ezt mutatja be Hanzli Péter (Háttér Archívum) filmrészletekkel illusztrált előadása Sissy és utódai címmel feburár 18-án.
Az elmúlt évtizedekben az Európai Bizottság több lépést is tett annak érdekében, hogy javuljon az LMBT emberek társadalmi befogadása, és ezzel az életminőségük is. Ezzel egy időben Magyarországon a korábbi jogok korlátozásával szembesülnek az LMBTQ+ közösségek tagjai. Ennek az összetett kérdésnek a munkaerőpiaci vetületeit tekinti át a Kerekasztal-beszélgetés az LMBTQ emberek munkahelyi nehézségeiről és diszkriminációjáról március 11-én, a Budapesti Corvinus Egyetem Társadalmi Nem- és Kultúrakutató Központ szervezésében.
Évről évre növekszik a shounen ai (fiúszerelem) és shoujou ai (lányszerelem) mangák száma, és szinte évente jelennek meg ilyen tartalmú animék is. Hol húzódnak a műfaj kulturális gyökerei? Milyen történeteket mesélnek el? Milyen szerepekben jelennek meg LMBTQ szereplők más japán animékben? Ezekre a kérdésekre kaphatunk választ a Szimpozion Egyesület szervezésében a „Kiss him, not me” – LMBTQ anime karakterek történetei című előadás keretein belül február 28-án.
A jelen magyarországi helyzet a „gendervisszacsapás” történelmi jelenségeit idézi: a magyar melegmozgalom számos eredménye veszni látszik. Mit is kell megtennünk a jelenben, hogy a mozgalmi múlt társadalmi jövő lehessen? Erről szól a DebrecenPride szervezésében az Arccal hátrafelé – Múlt és jövő a „genderjelen”-ben című előadás február 26-án.
Hogyan kezdődött az LMBT mozgalom Lengyelországban? Milyen meghatározó események történtek a lengyel LMBT-közösség életében a nyolcvanas években? Mi volt az a Jácint-hadművelet és milyen hatása volt a közösség életére? Milyen pezsgés indult meg a kilencvenes években Lengyelországban? És melyek voltak a 2001-es varsói egyenlőség parádét követően a poszt-modern LMBT mozgalom fontosabb állomásai? A Tęcza nad Polską – Pillanatképek a lengyel LMBT mozgalom történetéből című beszélgetés keretében mindez kiderül február 28-án a CívisColors szervezésében.
A március 11-ig zajló programsorozat teljes kínálatát keressétek a 9. LMBT Történeti Hónap honlapján és Facebook-oldalán!