A kis hableány valójában egy férfinak írt szerelmes levél Andersentől
A Disney újabb élőszereplős produkciója, A kis hableány – bár még a forgatás sem kezdődött el – máris az érdeklődés középpontjába került: ebben nagy szerepet játszik a főszereplőt alakító R&B énekes, Halle Bailey. Akadnak azonban olyanok is, akik rasszista nézeteiknek adtak hangot a szereplőválasztás miatt, ám ezek az emberek nyilván megfeledkeznek arról, hogy az 1989-es rajzfilm jelentős mértékben eltér az eredeti, 1837-es változattól, mely egy biszexuális dán író tollából származik.
Hans Christian Andersennek köszönhetjük, hogy ismerhetjük A kis hableány szívszorító történetét, melyben a hableány – a Disney változattól eltérően – öngyilkos lesz, miután látja, hogy szerelme, Erik herceg egy másik nőbe lesz szerelmes, aki egyszerű ember. Ezek után Ariel bánatában habbá változik, amivel nem igazán illene a Disney-féle happy endbe – írja a Gay Star News.
A legérdekesebb mégis az a tény, hogy a történetet Andersen azután írta, hogy nem sikerült elnyernie egy másik férfi, Edvard Collin szívét. Collin amellett, hogy heteroszexuális volt, magasabb társadalmi osztályba is tartozott, házassága egy nővel pedig összetörte Andersen szívét.
„Andersen több levelet is írt szeretett barátjának, Edvard Collinnak, és egyikben az állt: Úgy vágyok rád, mintha egy gyönyörű kalábriai lány lennél. A kis hableányt valójában az ihlette, hogy Collin házasságra adta a fejét, és Andersen saját magát ábrázolta benne, mint kívülálló, aki elvesztette a hercegét egy másik személy miatt”
– magyarázta Rictor Norton, irodalom- és kultúrtörténet-kritikus. Tehát amikor az emberek azon vitatkoznak, vajon milyen külső adottságokkal is kellene rendelkeznie az Arielt alakító színésznőnek, talán el kellene gondolkozniuk azon, hogy az eredeti történetet egy viszonzatlan szerelem inspirálta, melyet egy biszexuális író táplált egy férfi iránt.