Betiltották a szivárványzászlót a nyíltan meleg polgármester városában
A németországi Neubrandenburgban a városi tanács 15 igen és 11 ellenszavazat, valamint 8 tartózkodás mellett úgy döntött, a jövőben nem lehet kitűzni a szivárványzászlót a város hivatalos zászlórúdjára. Kizárólag a szövetségi, állami vagy más országos zászlókat lehet használni, valamint kérésként megfogalmazódott, hogy a város címerét ne használják többé a szivárványzászlóval együtt.
A vasútállomás mellett található rúdról az évek során többször ellopták már a zászlót, vagy éppen náci zászlóra cserélték. A várost 2015 óta vezető, nyíltan meleg polgármester, Silvio Witt a döntés után lemondott a posztjáról.
A zászló betiltását a szélsőjobbhoz sorolt Tim Großmüller tanácsos, helyi vállalkozó kezdeményezte „biztonsági okokból”, valamint mert szerinte a zászló „a gyermekek szexualizálásának” szimbóluma. A Bild szerint azonban az egész zászlóvita csak bosszú, amiért meghiúsult a tanácsos egyik üzlete, és amiért a polgármestert hibáztatta. A lap szerint Großmüller öt éve egy nagyobb projekt ötletével megvásárolt egy zöldmezős területet, azt azonban az önkormányzat természetvédelmi okokból nem minősíthette belterületté, így végül nem tudta elindítani a tervezett ingatlanos fejlesztését.
A polgármester Witt a kezdetektől egy kozmopolita és toleráns Neubrandenburgért kampányolt. Az a tény, hogy a független polgármester nyíltan meleg, célponttá tette nemcsak a városi tanácsban ülő (szélső)jobboldaliak, hanem egy hangos kisebbség számára is, amelyik nem akar elfogadni semmiféle társadalmi sokszínűséget.
Witt a lemondásakor arról beszélt, hogy a zászló betiltása volt az utolsó csepp a különböző incidensek hosszú sorában, és végül elvesztette a konstruktív politikai együttműködésbe vetett hitét. „Az elmúlt években halmozódtak az ellenem irányuló sértések, gyalázkodások és célozgatások” – mondta a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak. Witt szerint a szélsőjobboldali AfD nemcsak az ő életmódját, hanem a demokrácia alapértékeit is megkérdőjelezte, miközben a város legfőbb testületében időnként kislánynak nevezték, vagy épp nem teljes értékű férfinak.
A polgármester szerint a városi tanácsban egykor a párbeszéd jellemezte az együttélést, ez mára teljesen megváltozott, és a szélsőjobb a kisebbségekre építve folytat szimbolikus politikát. „Olyan városban akarok élni, ahol ezt a zászlót ki lehet tűzni” – mondta Witt.
An die 1500 Menschen demonstrierten heute in Neubrandenburg für Vielfalt, Toleranz und Miteinander.
Eine Woche nach…Posted by SPD Neubrandenburg on Thursday, October 17, 2024
A 64 ezres Neubrandenburgban nem aratott nagy sikert a zászló betiltása, a döntés óta először egy 200 fős, utána már egy 1500 fős tüntetést tartottak a rendelet visszavonását követelve. A szociáldemokrata SPD, a Zöldek, valamint a Baloldali Párt képviselői, akik eredetileg is a betiltás ellen szavaztak, most azt tervezik, hogy ellenhatározatot nyújtanak be. A tüntetések résztvevői bírálták a szavazáson tartózkodó Bündnis Sahra Wagenknecht párt képviselőit is. „A szemet hunyás már végzetes következményekkel járt a német történelemben” – mondta a Norddeutscher Rundfunknak egy idős megszólaló.
A tüntetések láttán, és miután a helyben fitneszstúdiót üzemeltető Großmüller ügyfelei egymás után mondják vissza a bérletüket, a szélsőjobbos politikus hirtelen mégis engedné a szivárványzászlót. Már arról beszél, az ő célja a polgármester lemondása volt, ezt sikerült elérni, ez volt „az első győzelem”, és őt nem zavarná a szivárványzászló, ha azt a német lobogóval felváltva használnák. Erről a javaslatáról már novemberben szavazni fog a városi tanács.