Hogyan áll Kamala Harris az LMBTQ-közösséghez?
Turbulens időszakát éli az Amerikai Egyesült Államok, hiszen november ötödikén elnökválasztás lesz. A Demokrata Párt oldalán Joe Biden elnök alig egy héttel ezelőtt lépett vissza az újrázástól. Így nagy valószínűséggel a jelenlegi alelnök, a jamaicai és indiai felmenőkkel is rendelkező Kamala Harris lesz a párt elnökjelöltje. Harris hosszú ideje határozottan kiáll az LMBTQ-emberek egyenlősége, a reproduktív jogok és más emberi jogi ügyek mellett. Ha novemberben nyer, Harris történelmet ír, hiszen ő lesz az első nő, és az első nem fehér nő az amerikai nemzet élén.
Kamala Harris 1964. október 20-án született a kaliforniai Oaklandben, és Berkeleyben, valamint a környező San Francisco-öbölben nőtt fel. Néhány évet Montrealban is töltött. Két bevándorló lánya – édesanyja, Shyamala Gopalan Indiában, édesapja, Donald Harris pedig Jamaica szigetén született. Gopalan tudós volt, Harris pedig közgazdász. Szülei aktívan részt vettek a polgárjogi mozgalomban, és a kis Kamalát babakocsiban vitték a rendezvényekre. A Howard Egyetemen, az ország egyik legkiemelkedőbb afro-amerikai egyetemén végzett, és jogi diplomát szerzett a Hastings Egyetem Jogi Főiskoláján. 2014-ben ment férjhez Douglas Emhoff ügyvédhez. Két gyermekük van, Ella és Cole.
Házassági egyenlőség
Jogi pályafutását Harris 1990-ben kezdte a kaliforniai Alameda megye kerületi ügyészségén. Ott a gyermekek elleni szexuális erőszakkal kapcsolatos ügyekre specializálódott. 2003-ban San Francisco város és megye kerületi ügyészévé választották. A következő évben, amikor Gavin Newsom, San Francisco polgármestere legálisnak nyilvánította az azonos neműek házasságát a városban, Harris több azonos nemű párt is összeadott. „Karrierem egyik legörömtelibb pillanata a 2004-es házasságkötések lebonyolítása volt” – emlékezett vissza a The Advocate című lapnak 2023-ban.
Az ügyészségen létrehozta a gyűlölet-bűncselekményekkel foglalkozó egységet, valamint a környezeti igazságossággal foglalkozó egységet. Egy programot is indított, amelynek célja az volt, hogy az első alkalommal kábítószerrel visszaeső bűnözőknek lehetőséget adjon arra, hogy középiskolai végzettséget szerezzenek és munkát találjanak. Az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériuma ezt a bűnüldözési innováció nemzeti modelljének nevezte.
2010-ben Kalifornia főügyészévé választották, így ő felügyelte az ország legnagyobb állami szintű igazságügyi minisztériumát. Főügyészként kulcsszerepet játszott a házassági egyenlőség visszaállításában az államban. Kampányának egyik fő témája az volt, hogy ellenezte a 8. javaslatot, a népszavazáson 2008-ban elfogadott állampolgári kezdeményezést, amely visszavonta a házassági egyenlőséget Kaliforniában. Mind ő, mind a 2010-ben kormányzóvá választott Jerry Brown kijelentette, hogy nem fogja megvédeni a bíróságon a 8. javaslatot, és Brown elődje, a republikánus Arnold Schwarzenegger is így tett.
2016-ban beválasztották az Amerikai Egyesült Államok szenátusába. A Human Rights Campaign kongresszusi értékelőlapján, amely az LMBTQ-egyenlőség támogatását méri, tökéletes, 100-as pontszámot kapott, mielőtt a szenátust elhagyta, hogy2020-tól alelnök legyen. A reproduktív jogokkal foglalkozó csoportok, például a Planned Parenthood Action Fund, a NARAL Pro-Choice America (ma Reproductive Freedom for All) és a NARAL Pro-Choice California is tökéletes minősítést adtak neki.
A PrEP-hez való hozzáférésről, a transz gyerekek védelméről
Szenátorként törvényjavaslatot terjesztett elő a PrEP, azaz a HIV-megelőzését lehetővé tevő módszer biztosítási fedezetének kötelezővé tételéről, és a Legfelsőbb Bíróság jelöltjét, Brett Kavanaugh-t a házassági egyenlőségről szóló kérdéssel faggatta a meghallgatások során. A Fehér Ház honlapján elérhető hivatalos önéletrajza szerint „az éhezés elleni küzdelem, a lakbércsökkentés, az anyai egészségügyi ellátás javítása, a kisvállalkozások tőkéhez való hozzáférésének bővítése, Amerika infrastruktúrájának újjáélesztése és az éghajlati válság elleni küzdelem érdekében hozott törvényeket támogatta”.
A progresszív ügyek melletti kiállása alelnöksége alatt is folytatódott. Felszólalt az ország konzervatív államaiban elszaporodó homofób és transzfób törvények ellen, mint például a „ne mondd, hogy meleg” törvények, amelyek az oktatást érintik, vagy a transznemű fiatalok nemi identitást megerősítő ellátásának tilalma. „Gyűlölöm a zsarnokokat” – mondta a The Advocate 2023-nak adott interjúban. Megjegyezte, hogy az LMBTQ-embereket és a reproduktív jogokat támadó politikusok általában ugyanazok.
A Pride Hónap alatt zajló állami fogadások rendszeres házigazdája volt, és ellátogatott a New York-i Stonewall Fogadóba, ahol 1969-ben a melegbárok rendőri zaklatása elleni felkelés indította el a modern LMBTQ jogvédő mozgalmat.