Itthon

A gyűlölet-bűncselekmények áldozatainak támogatására fókuszáló projektet indít a Háttér Társaság

A Háttér Társaság Jogi Programja már 2022 óta dolgozik együtt azokkal a civil szervezetekkel és akadémiai intézményekkel, akikkel most új, kétéves projektbe kezd bele: az LMBTQI-ellenes gyűlölet-bűncselekmények áldozataira fókuszáló program spanyol, olasz, litván, szlovén és görög partnerekkel közösen valósul meg 2024 márciusa és 2026 februárja között.

A jól bevált együttműködés eredményeként született meg az a nemzetközi összehasonlító jelentés, ami interszekcionális szempontból vizsgálja a gyűlölet-bűncselekményekkel szembeni fellépést a jogi környezettől az elérhető szolgáltatásokig. A hamarosan záruló CounterHate elnevezésű projekt során az bizonyosodott be, hogy minden vizsgált országban rendszerszintű hiányosságok vannak az áldozatsegítő rendszerben. Ilyenek többek között:

  • a civil szervezetek és az állami szervek közötti együttműködés hiánya;
  • a sértettek újbóli áldozattá válását eredményező gyakorlatok;
  • az interszekcionális perspektíva hiánya a támogató szolgáltatásokban.

A 2024 márciusától 2026 februárjáig tartó, ENACT: Az LMBTQI-ellenes gyűlölet-bűncselekmények áldozatait támogató civil szervezetek erősítése című új projekt ezekre a kutatási eredményekre alapozva viszi tovább a nemzetközi civil és akadémiai konzorcium munkáját. Amint az a nevéből is kiderül, ezúttal kifejezetten LMBTQI-ellenes gyűlölet-bűncselekmények, és az arra adott válaszok állnak a középpontban.

És hogy miért van erre szükség? Sajnos a nemi identitás és a szexuális irányultság a gyűlölet-bűncselekmények egyik leggyakoribb motivációi. Az EU Alapjogi Ügynöksége (FRA) 2019-es LMBT kutatásának eredményei szerint a résztvevők 42%-a érezte úgy, hogy hátrányos megkülönböztetés vagy zaklatás érte a kutatást megelőző évben. 11%-ukat pedig legalább egyszer célozta erőszakos fenyegetés vagy támadás a kutatást megelőző öt év folyamán (kiváltképpen a transznemű embereket, az ő esetükben ez az arány 17%). Az Enact projektben résztvevő országokban mind hasonlóan magas ez az arány: Litvániában 12%, Magyarországon 11%, Szlovéniában 10%, Görögországban 9%, Spanyolországban és Olaszországban pedig 8%.

Az új projektben az eddigiekhez képest a Háttér Társaság kiemelt figyelmet helyez majd az áldozatok konkrét gyakorlati tapasztalatainak megismerésére, az elérhető áldozatsegítő szolgáltatásokra, illetve a kulcsfontosságú szakemberek bevonására.

A projektcélokról és a partnerszervezetekről pontos információ a projektleírásban található. A projekt keretében megvalósuló kampányokról, képzésekről, és kutatásokról pedig a Háttér Társaság honlapja ad majd hírt az érdeklődőknek.

A projekt első lépéseként kvalitatív interjúkat folytatnak és fókuszcsoportos beszélgetést tartanak, amelyek alapján előreláthatólag 2024 őszén kutatási jelentést és tájékoztató anyagokat készítenek. Ezt követően hazai és nemzetközi műhelyfoglalkozásokra is sor kerül majd, ami az állami szervek és a civil szervezetek közötti együttműködést lesz hivatott elősegíteni. A szakembereknek fejlesztett tréning modul 2025 őszétől lesz elérhető. Emellett pedig szakpolitikai ajánlásokkal, nemzetközi konferenciával, tudományos cikkekkel, infónapokkal és tudatosságnövelő kampányokkal is készül a konzorcium.

A projektet az Európai Bizottság Polgárok, Esélyegyenlőség, Jogok és Értékek programja támogatja.

 

hirdetés

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb
buy ivermectin online how to get ivermectin