Fotósorozat: ahol nem mindenkinek szabad a csók
A Where Love Is Illegal („Ahol a szerelem illegális”) nevű weboldal azután tett szert hatalmas népszerűségre, hogy a National Geographic megosztotta az egyik fotójukat Instagramon.
Fenti honlap az LMBTI közösségbe tartozó emberek megrázó vagy felkavaró történeteinek megosztásával foglalkozik a különféle közösségi médiafelületeken a Witness Change projekt részeként. Elsősorban olyan személyek történeteit közlik, akik olyan országokban élnek, ahol a homo- vagy éppen a transzszexualitás továbbra is büntethető – ők jellemzően afrikai vagy közel-keleti országokból kerülnek ki. Vannak köztük azonban olyanok is, akik jogilag ugyan biztonságban vannak (pl. az Egyesült Királyság lakói), viszont a követlen környezetükben élők, a családjuk, a barátaik teljes elutasítással viszonyulnak hozzájuk.
A National Geographic egy libanoni menekülttáborban élő palesztin transznemű nő történetét osztotta meg: Jessie-t elmondása szerint többször is megpróbálták megölni a fiútestvérei, valamint az édesapja. Korábban pedig azzal fenyegették, hogy ha ő maga nem vet véget az életének, akkor majd valamelyik rokona megteszi helyette.
Az Oroszországban élő Ruslant többször is megtámadták az utcán: középiskolás korában egy autó elé lökték és eltört a lába, az egyetemen pedig többször úgy összeverték, hogy az agyrázkódás következményeivel azóta is együtt kell élnie. A rendőrséget már fel sem keresi, mert úgy sem tesznek semmit az ügyében.
Uganda az egész világon híres kemény homofób politikájáról: az itt élő leszbikus párok közül nem egy számolt be arról, hogy a hetero férfiak szerint az egyetlen gyógymód „abnormális” viselkedésükre az lenne, ha megerőszakolnák őket. Vannak olyanok, akiket ezzel nemcsak megfenyegettek, de valóban meg is esett velük a dolog; J és Q szerencsére nem ebbe a csoportba tartozik, de néhány évente így is költözniük kell, mert a környezetük előbb-utóbb támadni kezdi őket.
A szintén ugandai aktivistát, Biggie-t is többször fenyegették azzal, hogy megerőszakolják, hogy végre „normális nőként” viselkedjen. Az országban terjengő tévhitekről is írt: „Az emberek mindenféle történeteket találnak ki: például, hogy pénzt kapunk a homoszexuálisok toborzásáért. Az ilyesmi nagyon veszélyes. A kuchukat (homoszexuális emberek – a szerk.) bánthatják, megverhetik, megtámadhatják, megerőszakolhatják.” Biggie azonban nem adja fel: „Sokan mindezek ellenére vezetőként tekintenek rám, aki egyben sikeres rögbijátékos és feminista, aki addig fog harcolni, ameddig nem tekintenek mindannyiunkra egyenlőként.”
Az izraeli Laser haszid zsidó családban nevelkedett, akik azonnal átnevelő terápiára küldték, amint tudomást szereztek „beteges hajlamairól”. A férfi ekkor majdnem öngyilkos lett. Amikor másodszor is rajtakapták, a zsidó gyülekezet, amelynek tagja volt, nekiállt feleséget keresni neki, azonban Laser ekkor végleg elutasította őket és elmenekült a közösségből. 15 évébe telt, de most már boldog párkapcsolatban él, a közeli barátai az új családja, és példakép is az ugyancsak szigorúan vallásos családból származó LMBT zsidó fiatalok számára.
A #WhereLoveIsIllegal hashtag egyre népszerűbbé válik Twitteren is, ahol egyrészt további történetek megosztására, másrészt pedig a támogatás és együttérzés kifejezésére van lehetőségük a felhasználóknak.