Videó: a norvég popsztár provokatív klippel coming outolt
Az iráni származású Tooji 2012-ben képviselte Norvégiát az Eurovíziós Dalfesztiválon Stay című dalával, de emellett – eredeti végzettségének megfelelően – egy gyermekvédelmi intézményben dolgozik.
Tooji – eredeti nevén Touraj Keshtkar – egy éves volt, amikor családjával Norvégiába költöztek Iránból. 16 évesen kezdett modellkedni, ezután műsort vezetett a norvég MTV-ben, az egyetemen pedig gyermekvédelem szakosként végzett. Támogatja a nők és az LMBT személyek jogegyenlőségéért folyó harcot, és különösen fontosnak tartja, hogy szülőhazájában is mielőbb változzon a helyzet ezeket illetően.
Father című, legújabb zeneszámához készített klipjében arra szeretné felhívni a figyelmet – habár nem az iszlámon, hanem a kereszténységen keresztül -, hogy a vallás általában mennyire stigmatizálja két azonos nemű ember romantikus/szexuális kapcsolatát. A klip komoly negatív visszhangot váltott ki Oslo püspöke, Ole Christian Kvarme részéről, akit saját bevallása szerint nem informáltak megfelelően arról, hogy pontosan milyen jeleneteket forgatnak majd a templomban.
A videóban ugyanis Tooji egy pappal melegedik össze – aki előzőleg elutasítja a srácot, és szemmel láthatóan megtagadja saját szexualitását -, és végül az oltáron kötnek ki, majd angyallá változva, meztelenül csókolóznak a meghökkent gyülekezet szeme láttára.
Tooji a klippel egy időben egy másik videót is készített, amiben az iráni helyzetre hívja fel a figyelmet és megindokolja előbújását is: „Itt az ideje, hogy az emberi jogokat a vallás fölé helyezzük. Én mindig azt gondoltam, hogy az, hogy kit szeretek, az én dolgom, de tudván, hogy hány fiatal szenved a társadalom tudatlanságától, szeretnék példát mutatni, és felszólalni azok helyett, akik nem hallathatják a hangjukat. Meleg vagyok, és ezért készítettem a Father videoklipjét.
A családom anno mindent és mindenkit hátrahagyott, hogy esélyt adhassanak nekem a jelenlegi életemre, hogy kiállhassak a nemzetközi sajtó elé, és – ha mégoly kis mértékben is, de – hozzájárulhassak ahhoz, hogy több figyelem irányuljon Iránra, ahol minden egyes kib****tt nap egyetemistákat ölnek meg csak azért, mert táncolnak. A legfőbb probléma szerintem az, hogy nem tekintünk magunkba, mert ha ezt megtennénk, akkor rájönnénk, hogy csak szeretet van bennünk, és a nők, melegek és kisebbségek elleni gyűlöletet pedig úgy tanuljuk.”
Az értékes gondolatok után pedig nézzétek meg a klipet, amitől garantáltan elpirultok.