Mike Whitla egész élete felfordult a rendőrség hiányos információszerzésének köszönhetően, akik azt hitték, gyerekpornó van a birtokában.
A félreértés abból indult ki, hogy a férfi számítógépén szemmel láthatóan eléggé fiatal fiúkat ábrázoló képeket találtak, szám szerint 71-et. Amikor a rendőrök szembesítették a talált anyaggal, Mike megpróbálta elmondani nekik, hogy a képen egy úgynevezett ‘twink’ látható, azaz egy 18 évnél idősebb, húszas évei elején járó feminin fiú (a magyar terminológiában talán a ‘nyunyó’ szó fedi le leginkább az ilyen típusú srácokat): „Azt mondtam, szerintem úgy 24 éves lehet, mire ők az arcomba nevettek. Közölték, hogy a képen látható fiú 13 éves, és hogy a bíróság is velük fog egyet érteni abban, hogy gyerekekről van szó.” A rendőröknek tehát semmit sem mondott a kifejezés.
Miután letette az óvadékot, Mike a The Rainbow Project nevű érdekvédelmi szervezetnél keresett segítséget. Az észak-ír segélyszervezet az LMBT személyek illetve családjuk fizikai, mentális és érzelmi jóllétének növeléséért dolgozik, így készségesen segítettek Mike-nak is. „Fantasztikusak voltak, és azt mondták, végig támogatnak. A védőügyvédem felkért egy igazságügyi szakértőt, hogy elemezze a rendőrség bizonyítékait, a Rainbow Project pedig készített egy prezentációt, amelynek segítségével az ügyvédem és egy jogász elmagyarázhatták a meleg közösségben használatos szleng kifejezéseket, mint amilyen a ‘twink’ is.”
Mike elmondta azt is, hogy a vádak következtében felfüggesztették a munkahelyén – ahol ráadásul veszélyeztetett gyermekekkel foglalkozott -, coming outolni kényszerült, és elég sok barátja is magára hagyta. „Ha a letartóztatóim közül valamelyikük meleg lett volna, nem kellett volna keresztülmennem ezen a tortúrán, de ők egy másik világban élnek.” Az igazságügyi szakértő végül kiderítette, hogy minden egyes képen 18 éven felüli modellek szerepelnek, és hogy nem Mike keresett rájuk, töltötte le őket vagy tárolta őket a gépén, így hát felmentették mind a 15 vád alól.
Azonban az élete egyelőre romokban hever, hiába tisztázták a nevét. „Természetesen támogatom az alapos nyomozásokat, és tényleg nem panaszkodhatok a helyi erőkre, akik csak a munkájukat végezték. De többet kéne tudniuk a meleg közösségről, a nyelvezetünkről. Ezzel ugyanis elkerülhető lett volna az én tönkretételem, ők pedig időt, pénzt és energiát spórolhattak volna ahelyett, hogy egy ártatlan férfit visznek bíróság elé.”
Ha LMBT irányultságú személyként jogi segítségre lenne szükségetek, Magyarországon jelenleg a Háttér Társaság szolgál a leghatékonyabb megoldásokkal. Májusi számunkban többek között a szervezet egyik alapító tagjával, Mocsonaki Lászlóval készített interjúnkat is olvashatjátok, amely részletesebb képet nyújt az általuk kínált szolgáltatásokról.