Lifestyle

Habitat for Humanity Magyarország – Méltó otthont mindenkinek!

Ha a hajléktalanságról és fedélnélküliségről van szó, mindig a végletekre gondolunk:. aluljárók képe villan fel előttünk, ám valójában a hajléktalanok köztünk élnek, és a legtöbb esetben nem is gondoljuk róluk, hogy lakhatási problémákkal küzdenének mindennapjaik során. A Habitat for Humanity Magyarország ügyfelei között sok olyan van, akinek bár lakhatása nem megoldott, de munkahelye van, rendezett életet él.

A lakhatással kapcsolatos problémák az országban több, mint egymillió embert érintenek, ennek csak egyik arca a hajléktalanság. De ugyanígy lakhatási probléma, ha valaki nem tudja megfizetni a mai albérletárakat, eladósodott devizahiteles vagy rossz minőségű, egészségtelen otthonban él. A nonprofit szervezet működéséről, terveiről és eddig elért sikereiről beszélgettünk Farkas Boglárka kommunikációs menedzserrel.

Farkas Boglárka

Hogy alakult meg a Habitat for Humanity szervezet?

Egészen a hetvenes évekig nyúlik vissza a Habitat for Humanity története. Egy amerikai keresztény értékrendű szerveződés volt az alapja, 1976-ban egy kis közösségből indult, ahol az emberek egymásnak segítettek házakat építeni. A szervezet jelenleg 70 országban van jelen, az elmúlt 40 évben pedig legalább 9,8 millió embernek segített már, ami majdnem a teljes magyarországi népesség. Világszerte nagyon eltérő lakhatási gondokkal küzdenek az emberek, így a Habitat is rengeteg különböző programot indít a helyi lehetőségekhez és viszonyokhoz mérten. Csak pár példa: van, hogy ivóvíz-hálózatot építünk ki fejlődő országokban, vagy katasztrófa sújtotta térségekben segítünk újraépíteni az emberek otthonát, de a legjellemzőbb a könnyűszerkezetes, újépítésű házak építése az Egyesült Államokban.

Magyarországon főként mire terjed ki a tevékenységetek?

Már több, mint húsz éve vagyunk Magyarországon, jelenleg két fő tevékenységünk van. Az egyik a terepi programjaink, amelyek keretében hajléktalan embereket és otthontalan családokat segítünk önkormányzati bérlakásokhoz jutni. Három budapesti önkormányzattal működünk együtt, a zuglóival, az újpestivel és a 15. kerületivel, ők biztosítanak számunka önkormányzati bérlakásokat, amiket mi felújítunk önkénteseinkkel, és miután elkészülnek, beköltözhetnek az ügyfeleink. Ez egy kisebb arányú projekt, évente 6-8 lakást van lehetőségünk felújítani vállalati partnereink támogatásával.

Ezzel párhuzamosan szakpolitikai tevékenységet végzünk, ami kutatási és érdekérvényesítő munkát jelent. Hogy egy példát mondjak, tavaly volt egy kampányunk, amelynek az volt a címe, hogy „Feketelakás” és az albérletárak emelkedését tematizálta. Petíciós kampány volt, az volt a célunk vele, hogy minél többen az ügy mellé álljanak, majd az év végén elkészült egy tanulmánykötet, ami kétszáz oldalon kínál megoldásokat a kialakult helyzetre, európai pozitív példákat mutat be, hogy hogyan lehet az albérletárakat lejjebb szorítani egy átfogó lakáspolitikával.

Egyébként kizárólag Budapest területén nyújtotok segítséget?

A jelenlegi terepi programjaink Budapestre fókuszálnak, azonban a szakpolitikai munkánk országos szintű lakhatási problémákra reagál. Jelenlegi terepi projektjeink 2014 óta működnek, előtte elég szerteágazó volt a tevékenységünk;a legismertebbek talán még mindig a húsz évvel ezelőtti indulásunkról vagyunk, amikor Vácott építettünk házakat a rászorulóknak Jimmy Carter volt amerikai elnökkel.

Mik a tervek a jövőre nézve?

Folyamatosan dolgozunk a projekteken és igyekszünk rendszerszintű változást elérni, ami a hazai lakhatási helyzetet illeti. Májusban folytatjuk a „Feketelakás” nevű programunkat, és főként az ezzel kapcsolatos terveink részleteit dolgozzuk ki jelenleg, például törvényjavaslatokat készítünk, amik segítenék adózási eszközökkel vagy különböző ösztönző előnyökkel az albérletárak csökkenését. Nem titkolt célunk népszerűsíteni a hosszútávú lakáskiadást, amely rengeteg előnnyel tudna járni a rövidtávú szerződésekhez képest, és a piaci árakra is hatást gyakorolna, ha mindez például adózási kedvezménnyel is járna. Egyrészt ez kifehérítené a lakásszektort, másrészt lejjebb vinné az árakat.

A szakpolitikai munkánkkal jóval több emberen tudunk segíteni, mint a terepi programjainkkal, hiszen ez esetben évente 8-10 ember lakhatási helyzetén javítunk, míg szakpolitikai tevékenységünkkel sokkal nagyobb hatást érhetünk el. Emellett jelenleg egy tervezési folyamatban vagyunk, aminek az a célja, hogy a terepi programjaink is nagyobb arányú hatást tudjanak elérni.

Hogyan lehet hozzátok önkéntesnek jelentkezni?

Mindig szívesen fogadjuk önkéntesek jelentkezését, a honlapunkon keresztül lehet legegyszerűbben jelentkezni.

Irma története – Évtizedes küzdelem

Irma mára saját otthonában térhet nyugovóra, azonban hosszú éveken át küzdött lakhatási gondokkal. Egyedülálló nőként elképesztően nehéz dolga volt, előfordult, hogy erdőben aludt, faházakban vagy sátorban húzta meg magát. Viszont nem adta fel, kitartóan dolgozott, így később az önkormányzattól bérbe kapott lakását a Habitat for Humanity csapatával és önkéntesekkel közösen újította fel, így mostanra kellemes, otthonosan berendezett nyugodt környezetben élhet. Irma szeret főzni, így ha teheti, barátait és munkatársait ínycsiklandó vacsorával várja vendégségbe.

Irma

József története – Mindig van remény

József egész életét zenéléssel töltötte, ám ahogy idősödött, egyre korlátozottabbak voltak a munkalehetőségek; végül 2010-ben utcára kényszerült ő is. Különböző elhagyott épületekben, raktárakban, munkás- és hajléktalanszállókon húzta meg magát. Rajta is a szervezet csapata segített az „Elsőként lakhatást!” elnevezésű program keretein belül. József nagy rajongója a régi magyar filmeknek, így azóta biztos fedél alatt, otthona melegében adózik ennek a hobbinak.

József

Bernhardt Dániel

Instagram: @jesuisdanielbernhardt

Habitat for Humanity Magyarország

1065 Budapest, Hajós u. 9. IV.em. 16.

+36-1-374-06-06

+36-1-354-10-85

habitat@habitat.hu

www.habitat.hu

Bankszámlaszám:

16200106-11598936-00000000

hirdetés

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb
buy ivermectin online how to get ivermectin