A tudósok szerint melegradar márpedig nem létezik
Az University of Wisconsin-Madison kutatói egy kísérlet keretében próbáltak a melegradar fenekére nézni. Az egyetemi kutatás azonban úgy találta, a melegradar nem létezik.
William Cox és kollégái a pszichológia tanszéken arra keresték a választ, vajon valóban létezik-e az a hatodik érzékként működő jelenség, amivel egyesek képesek felismerni a meleg személyeket. A kísérletben résztvevőket arra kérték, hogy nézzék meg a tesztcsoportot alkotó személyek profiljait a közösségi médiában. A valós személyeket takaró profilok fele heteroszexuális, másik fele meleg személyhez tartozott. A kutatást vezető Cox elmondta, ezek a profilok egy része a meleg sztereotípiákat erősítette a divat, a vásárlás vagy a színház témakörében elhelyezett lájkokkal, másik részük heteroszexuális sztereotípiákat erősített sporrtal, vadászattal vagy az autókkal, és volt egy semleges csoport olyan témákkal, mint mozi és olvasás.
Nem meglepő módon a melegnek tűnő személyeket melegnek tippelték, a heteroszexuálisnak tűnő személyeket pedig heterónak, a találati arány pedig 60 százalékos volt. Ez az első ránézésre ártalmatlan szám azonban teljesen más értelmezést nyer Cox magyarázatának fényében.
„Már a kezdeti minta is torz volt, hiszen fele-fele arányban szerepeltek a csoportban melegek és heterók, miközben a valóságban 3-8% közötti arányról beszélhetünk. Mit is jelent így a 60 százalékos pontosság? Azt, hogy a heteroszexuális személyek 40 százalékát tévesen ítélték meg. Azonban a való életben az ő arányuk körülbelül 95 százalék. A mért 60 százalékos pontosság a hétköznapokra lefordítva azt jelenti, hogy százból 38 heteroszexuális személyt tévesen azonosítanának, és százból csak 3 meleget helyesen.”
A kutatók szerint az egész melegradar jelenség csupán egy tévedés. A valóságban annyi történik, hogy mélyen berögzült sztereotípiákat vetítünk ki idegenekre, és azok alapján ítéljük meg őket.
Szerintetek?
(Queerty)