Öltözködési szabályok, avagy mit takar a dress code?
Legyen szó akár egy céges rendezvényről vagy egy privát partiról, megeshet, hogy a szervező a meghívóban kiköti, milyen öltözékben jelenjenek meg vendégei. De vajon minden esetben tudjuk, hogy a dress code alapján milyen ruhát illik felölteni? Fejtsük meg hát együtt az öltözködési kódokat!
Egy cseppet sem sértő vagy okoskodó hozzáállás, ha öltözékre vonatkozó záradékot találsz egy kedves invitálás végén. A dress code ugyanis meghatározza a rendezvény típusát, illetve segít abban, hogy ne légy alul- vagy túlöltözött – hiszen nincs is ennél kellemetlenebb érzés egy társaságban. Dress code szerint öltözködni nem túl nehéz, ám ügyelni kell az alapvető szabályokra.
White tie
A megnevezés a lehető legelegánsabb öltözetet takarja: az uraknak frakk, speciális (úgynevezett piké) anyagú ing, mellény és kézzel kötött csokornyakkendő viseletét jelenti. Kiegészítőkben elmaradhatatlan a speciális escarpens cipő és a fehér nadrágtartó. Ami pedig a hölgyeket illeti: a nagyestélyi kötelező. Hazánkban az Operabál volt white tie „kaliberű” esemény, külföldön pedig a legnagyobb díjkiosztók, így az Oscar és a Golden Globe sorolhatóak ebbe a kategóriába.
Black tie
Az urak számára szmokingot és csokornyakkendőt ír elő. Az elnevezésnek megfelelően csak és kizárólag kézzel kötött, fekete csokornyakkendő az elfogadott, minden más szín kerülendő. Az ing legyen dupla mandzsettás, lehetőség szerint díszgombokkal. Ami a kiegészítőket illeti: a hófehér díszzsebkendő, a fekete spanyolöv, és a borjúbőr vagy lakkcipő szintén elvárás. A hölgyek a kesztyű nélküli, ujjatlan hosszú ruhát részesítsék előnyben, de választhatnak koktélruhát, attól függően, hogy mennyire formális a rendezvény.
Black tie optional, black tie invited
A black tie öltözet mellett kevésbé ünnepélyes ruha is felvehető. A hagyományoknak megfelelően a fekete szmokingot vagy a sötét öltönyt visszafogott nyakkendővel hordjuk.
Formal
Ez a dress code megjelölés igen eltérő tartalommal rendelkezik a világ egyes tájain, az azonban általánosan elfogadott, hogy elegáns megjelenést takar. Uraknál 18 óra előtt és utána is elfogadott a sötét öltöny, valamint a nyakkendő, ám ha a rendezvény öltözködési szabálya „formal, black tie optional” öltözéket kíván, akkor este a már korábban említett black tie az elvárás. Törekedjünk a visszafogott, letisztult megjelenésre!
Semi-formal
A „formal” megjelöléshez hasonlóan, a rendezvény kezdési időpontjához képest más és más lehet a megjelenés: 18 óra előtt öltöny, utána pedig sötét öltöny nyakkendővel az elvárás. A business look is ebbe a kategóriába tartozik, ám ott törekedjünk a konzervatívabb színek és az egyszerűbb vonalak használatára.
Informal
Hétköznapi, laza eleganciát tükröző viselet, melynek eléréséhez szinte bármi felvehető. Amennyiben az „informal” megjelölés különleges alkalmat vagy esti eseményt jelöl, úgy ing és nyakkendő, valamit nadrág és annak színével nem feltétlenül egyező zakó szükséges.
Casual
A megjelölés a hétköznapi ruházatra utal, azonban kizárja a sportos darabok viselését, és a farmeres összeállítás sem ajánlott. Az öltözék hasonlít a hivatalos öltözethez, azonban annál valamivel lazább, megengedőbb. Ezért a hölgyek és az urak is szinte bármit viselhetnek, kivéve a már említett sportos darabokat és a farmert.
Smart casual
Ebben az esetben nincsenek megkötések. Ha ruhatárunk engedi, akkor kerüljük a farmert és a tornacipőt! Egy klasszikusabb szövetnadrág inggel, talán zakóval vagy egy kardigánnal viszont megfelelő lehet. De a vagányabb tervezői darabok tuti sikert aratnak!
Szóval, mi is áll a dress code sorában a meghívón?
Szerző: Szakács Gábor