Egészség

Mire figyeljünk nyáron az urológiai betegségekkel kapcsolatban?

A legtöbb urológiai betegség kialakulásában nem találunk szezonális különbségeket. Azonban van néhány betegség, melyek előfordulását befolyásolhatja a nyári szezon: ezek közül a leggyakoribbak a vesekövek és a húgyúti fertőzések. Néhány egyszerű, de fontos szempont figyelembevételével azonban csökkenthetjük kialakulásuk kockázatát.

 

Vesekövek
A vese méregtelenítő, a szervezet kémiai egyensúlyát fenntartó tevékenysége során számos különböző kémiai összetételű anyagot (ionok, húgysav stb.) választ ki, melyek vízben oldott formában távoznak a vizelettel. Azonban ha ezen anyagok az ürített vízhez képest túl nagy mennyiségben választódnak ki, akkor túltelítetté válik a vizelet és a feloldódásra képtelen összetevők kicsapódva apró kristályokat képeznek. Ezek a szabad szemmel nem látható kristályok kiürülhetnek a vizelettel, azonban ha a vese üregrendszerében maradnak, folyamatosan növekedve veseköveket hoznak létre.

Ezen oldhatósági egyensúly felborulása két dologból tevődhet össze. Előfordulhat, hogy valamely anyag túlzott, kórosan magas mennyiségben választódik ki a vizeletbe. Ilyet okozhat számos anyagcsere-betegség (pl. köszvény) mellett valamely anyag túlzott fogyasztása, bevitele (pl. különböző ionok, C-vitamin). Ugyanakkor a kiválasztott vizelet alacsony mennyisége is túltelítetté teheti a vizeletet normális anyagcsere-folyamatok mellett is – a túl kevés folyadék fogyasztása, mely túlkoncentrált vizeletet eredményez, szintén vesekövek kialakulásához, növekedéséhez vezethet.

A nyári, meleg szezonban a szervezetünk több folyadékot veszít párolgással, verejtékezéssel, tehát ugyanaz a bevitt folyadékmennyiség kevesebb vizelet képződésével jár. Különösen fontos ez az aktív testmozgással járó tevékenységek, sportolás, túrázás esetén. Ilyenkor az egyébként bevitt, megszokott folyadékmennyiség csak sokkal kevesebb vizelet képződését eredményezi, ami a korábban leírt módon vesekövek kicsapódásához vezethet.

Fontos ezért, hogy nyáron, illetve testmozgásnál megemeljük a folyadékbevitelt a fokozott verejtékezés által elveszített folyadékmennyiség pótlására. Kicsi túlegyszerűsítéssel azt mondhatjuk, hogy annyi folyadékot vigyünk be a szervezetünkbe, ami kb. 2 liter vizeletet eredményez naponta.

 

Húgyúti fertőzések
A másik fontos urológiai betegségcsoport, amire nyáron ügyelnünk érdemes, a húgyúti fertőzések sora. A húgyúti fertőzéseket nőkben és férfiakban egyaránt túlnyomó többségben baktériumok okozzák. Ezek általában a normális bélflóra részét képező bélbaktériumok, melyek a húgyúti traktusba keveredve kiváltják a szervezet védekező reakcióját.
Nőkben típusosan hólyaghurut (felfázás, cisztitisz) alakul ki, mely gyakori, fájdalmas, időnként véres vizelettel és alhasi fájdalommal jár. Ha a baktériumok valamelyik vesevezetéken át feljutnak valamely veséig, akkor pedig vesemedence-gyulladás (pielonefritisz) alakul ki. Ilyenkor a tünetek már derékfájdalommal, lázzal társulnak. Férfiakban a húgyutak bakteriális fertőződése következtében leggyakrabban akut prosztatagyulladás (prosztatitisz) alakul ki, mely fájdalmas, gyakori, nehezített, erőlködő vizeletürítéssel és lázzal jár. Emellett férfiakban is kialakulhat vesemedence-gyulladás, továbbá a herék, mellékherék fertőzése is (epididimitisz), mely heretáji fájdalommal és duzzanattal jár.

A húgyúti fertőzések megelőzésére a szervezet legfontosabb természetes védekező mechanizmusa, hogy a képződő nagy mennyiségű vizelet folyamatos áramlása kimossa a húgyutakból az oda bejutó baktériumokat. Az alacsony folyadékfogyasztás a visszatérő hólyaghurut egyik legfontosabb rizikótényezője. Ezért a megfelelő, a nyári időszakhoz igazítottan megemelt mennyiségű folyadékbevitel a húgyúti fertőzések megelőzése szempontjából is kiemelt fontosságú.

A húgyúti fertőzések kialakulásához hozzájárulhat a helyi hideghatás is. Ha a test valamely része lehűl, ott hőmegtartás céljából az erek összehúzódnak, a véráramlás csökken, így a szervezet immunrendszere gyengébben tud védekezni a fertőzések ellen. Innen ered a hólyaghurut magyaros neve, a felfázás is. Kerüljük ezért a kismedence, illetve deréktájék túlzott lehűlését hűvösebb nyári estéken, hideg talajon való ücsörgésnél, vagy hideg vízben való fürdést követően.

 

Dr. Köves Béla PhD
urológus szakorvos, adjunktus
Alfa Egészségközpont

 

ALFA EGÉSZSÉGKÖZPONT
1036 Budapest, Lajos u. 66., B lépcsőház, V. emelet

IDŐPONTFOGLALÁS:
+36 70 940 0099
(hétköznap 10.00-20.00)
Részletesebb információkért látogass el a www.alfaegeszsegkozpont.hu weboldalra.


 

 

 

hirdetés

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb
buy ivermectin online how to get ivermectin