Itthon

Megszavazta az Országgyűlés a pride felvonulások betiltását

fotó: Facebook / Momentum Mozgalom

136 igen és 27 nem szavazattal az Országgyűlés megszavazta a pride felvonulások betiltásáról szóló törvényt. Ezzel Magyarország vált az egyetlen európai uniós országgá, ahol törvénnyel korlátozzák az LMBTQ emberek gyülekezési jogát. A Fidesz-KDNP politikusain túl a Mi Hazánk és a Jobbik frakciója, Ritter Imre nemzetiségi képviselő, valamint a független Balassa Péter is a pride felvonulások betiltására szavazott.

A betiltásról szóló törvényjavaslatot március 17-én nyújtották be kormánypárti képviselők – név szerint Dr. Selmeczi Gabriella (Fidesz), Dr. Juhász Hajnalka (KDNP), Dr. Vejkey Imre (KDNP), Dunai Mónika (Fidesz), Hegedűs Barbara (Fidesz), Hollik István (KDNP) – és alig egy nap alatt már meg is szavazták.

A gyülekezési törvény módosításával ezentúl nemcsak a pride felvonulások szervezői, de az ezen résztvevők is szabálysértést követnek el, ez alapján pedig pénzbírság szabható ki. A törvény értelmében tilos minden olyan gyűlés, amely ellentétes a gyermekvédelminek hazudott törvény tartalmával, vagyis amely „a szexualitást öncélúan ábrázolja, illetve a születési nemnek megfelelő önazonosságtól való eltérést, a nem megváltoztatását, valamint a homoszexualitást népszerűsíti, jeleníti meg.”

A mai parlamenti szavazás idején a Momentum képviselői olyan képekkel szórták tele az üléstermet, amely a csókolózó Orbán Viktort és Vlagyimir Putyint ábrázolja, ehhez a szovjet himnuszt játszották és füstgyertyát is gyújtottak. Mindez utalás arra, hogy a magyar kormány évek óta az oroszországi LMBTQ-ellenes törvényeket másolja. A Momentum délután 17 órára tüntetést szervez a Kossuth térre a Pride-törvény ellen. Mint írják: „Az állampárt újabb lépést tesz a putyini diktatúra felé, arcfelismerő szoftvert vetnek be azok ellen, akik fel merik emelni a hangjukat a rendszer, az elnyomás ellen. Mert ezt jelenti a gyülekezési jog korlátozása, amit egyetlen nap alatt tolnak át az Országgyűlésen. Éppen ezért ennek a szégyenteljes törvénynek az állampárti megszavazása után tüntessünk a Kossuth téren, álljunk ki közösen a szabadságunk mellett és mutassuk meg, hogy van, amit nem vehetnek el tőlünk! Találkozzunk március 18-án, kedden délután 5 órakor a Kossuth téren!”

 

Kiállunk a szabadság és a gyülekezési jog mellett! Akcióban a Momentum a Parlamentben.
Tüntetés ma 17 órakor a Kossuth téren!

Közzétette: Momentum Mozgalom – 2025. március 18., kedd

 

Karácsony Gergely főpolgármester a közösségi médiában azt írta, hogy “Budapest a szabadság városa, Pride lesz”, és megosztotta a délutáni tüntetés felhívását.

Hadházy Ákos független parlamenti képviselő szerint a kormány nem egyszerűen a pride felvonulásokat tiltja be, hanem “totális technofasizmust” épít. “Ma – egynapos „tárgyalás” után – olyan törvényt fogad el a „parlament”, amely egyáltalán nem „csak” a melegjogokért tüntető felvonulást tiltja be. Hanem a gyülekezési törvény átírásával MINDEN olyan komoly tüntetést, útlezárást, tiltakozást el akar lehetetleníteni, amitől a hatalom fél.” Bejegyzése végén három pontban foglalja össze, hogy szerinte mit kell most tenni:

„Mit javaslok most?
1) Nagyon helyesen mozgalommá kezd válni, hogy sokan már jelezték: akkor is elmennek a Pride-ra, ha betiltják és akkor is, ha még soha nem jártak ott. Természetesen én is így fogok tenni. Ha elegen jönnek rá, hogy tízezrekkel, százezrekkel szemben a legjobb kínai arcfelismerő rendszer is kevés, akkor az az esemény egy fontos mozzanata lehet a tiszta választásokért, a propaganda ellen, a demokrácia visszaállításáért folytatott küzdelemnek is.
2) NEM FÉLNI ! A mai gyalázatos törvényjavaslat pozitív üzenete amúgy, hogy a hatalom tudja, hogy kevés a rendőre arra az esetre, hogyha a tömeg rájönne az erejére.
3) Aki teheti, jöjjön ma ki a parlament elé öt órakor, beszéljünk a következő hetekben, hónapokban előttünk álló feladatokról és lehetőségekről! Készüljünk!”

A Magyar Helsinki Bizottság társelnöke, Kádár András a Telexnek arról beszélt, hogy a megszavazott törvénymódosítás több alapjogot sért, köztük, a gyülekezési jogot, a személyes adatok védelméhez fűződő jogot, és a diszkrimináció tilalmát. Kádár András kiemelte, hogy nem létezik olyan tudományos bizonyíték, amely szerint az LMBTQ témák említése vagy az ezekről folytatott társadalmi párbeszéd hátrányosan érintené a gyermekeket.

A Budapest Pride a törvénytervezet tegnapi benyújtása után kijelentette, hogy “ez nem gyermekvédelem, ez fasizmus.”

 

 

hirdetés

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb
buy ivermectin online how to get ivermectin