Magyarország mélyen az európai átlag alatt teljesít az LMBTQ jogok terén
Az európai LMBTQ szervezeteket összefogó ernyőszervezet, az ILGA-Europe 2009 óta minden évben kiadja azt az indexet és térképet, amely 49 európai országot vizsgálva rangsorolja az LMBTQ jogok helyzetét. Az úgynevezett Szivárványindex az érvényben lévő jogszabályokat és törvényeket veszi figyelembe, nem pedig a társadalmi elfogadást, és egy 0-100 közötti skálán összesíti az egyes országok teljesítményét.
Az idei Szivárványindex tegnap publikált adatai szerint az Európai Unió országainak átlaga 51,13 százalék, míg az európai kontinens országainak átlaga 41,85 százalék.
Magyarországnak ebben a mezőnyben sikerült 22,7 százalékot elérnie.
Az ILGA-Europe már a sajtóközleményének címében is a riasztó példák közé sorolja Magyarországot, ahol az egyik legnagyobb mértékben romlott az LMBTQ jogok helyzete. A korábbi években nagyjából már csak annyi tartotta vissza hazánkat a sereghajtóktól, hogy az LMBTQ emberek számára a gyülekezési, egyesülési és véleménynyilvánítási szabadság gyakorlása még biztosítva volt. De a pride felvonulások közelmúltban történt betiltásával, és az LMBTQ szervezetek tervezett ellehetetlenítésével jó eséllyel jövőre már a legutolsók közé zuhan vissza az ország.
Ahogy a Háttér Társaság megjegyezi az idei index láttán, 2012-ben Magyarország még a 9. helyen állt a vizsgált 50 európai állam listáján, megelőzve például Ausztriát, Dániát vagy Luxembourgot, mára mélyrepüléssel a 37. helyre csúszott. A szervezet emlékeztet arra is, hogy a kormány ha a saját választóival nem feltétlenül, de a társadalom többségével szembemegy jelenleg:
„A jogszabályi környezet változása nem jelenti azt, hogy a magyar társadalom is ellenségesebb lenne az LMBTQI közösséggel, sőt. Egyre több embernek van LMBTQI ismerőse: a Medián által 2024 novemberében végzett felmérés szerint a magyarok 60%-a ismer személyesen LMBTQI embert. 55% teljesen és további 8% inkább egyetért azzal, hogy egy azonos nemű pár tagjai is lehetnek jó szülők. A bejegyzett élettársi kapcsolatban élő nők számára 63%, a sima, nem bejegyzett azonos nemű élettársi kapcsolatban élő nők számára pedig 60% tenné lehetővé, hogy egészségügyi intézményben mesterséges megtermékenyítésben vegyenek részt. 72% lehetővé tenné, hogy a transznemű emberek megváltoztassák nemüket és nevüket az irataikban.”
Az elmúlt években olyan mértékben romlott itthon az LMBTQ jogok helyzete, hogy ma már az összes balkáni ország és Moldova is megelőzi Magyarországot. Ma már a horvát és a montenegrói 49, a bosznia-hercegovinai 39, a moldáv 38, a szerb és albán 35, a koszovói 34 százalék is nagyon messze van a magyar 22-től, de még Észak-Macedónia is előz minket a 29 százalékával.
A teljes, interaktív térkép és az eredmények itt böngészhetőek.