Kína egyetlen transznemű szupersztárjára is lecsaptak a hatóságok
Kínában olyannyira rosszabodott az LMBTQ közösség helyzete az utóbbi években, hogy az ország egyik leghíresebb televíziós személyiségét, az 1996 óta nyíltan transznemű Csin Hszinget is elérte a cenzúra – írja a CNN.
Csin helyzete már csak azért is különleges, mivel a kommunista Kínában mindig is konzervatívan álltak az LMBTQ emberekhez, kulturális és társadalmi tabuként kezelik a közösség létezését. Csin mégis szupersztárrá tudott válni, nemcsak balett-táncosként, de televíziós személyiségként, műsorvezetőként is tündökölt. Megjárt számos nemzetközi fórumot, beszélt többek között a Világgazdasági Fórum csúcstalálkozóján is. Ami ennél is meglepőbb, hogy az állami média is felkapta és pozitívan beszélt róla évtizedeken át, még a tíz legnagyobb modern kínai táncművész listájára is felvették.
Most azonban minden nyilvánvaló ok nélkül elkezdték visszamondani helyi hatóságok a tánccsoportja fellépéseit. Ez pedig aggodalomra ad okot, hiszen úgy tűnik, most már az országos népszerűség sem védi meg az LMBTQ közösség egy-egy tagját a retorziótól.
Egy liberálisabb időszakban lett sztár
Sam Winter az ausztráliai Curtin Egyetemen ázsiai transznemű emberekkel kapcsolatos kutatásokat végez. Szerinte Csin azért juthatott ennyire magasra a hierarchiában, mert a kemény munkával elért eredményeit a hatóságok is kénytelenek voltak elismerni, és egy olyan időszakban történt mindez, amikor úgy tűnt, Kína liberálisabban kezd gondolkodni.
„De úgy tűnik, a dolgok megváltoztak. Talán a korábbi, liberálisabb légkör felé való elmozdulás volt a probléma” – mondta.
Hszi Csin-ping hatalomra kerülése óta azonban fokozatosan egyre romlik a helyzet. Pár éve még pride felvonulásokat is lehetett tartani, ma már ez is tilos, de még az irodalomból is megpróbálják kitörölni az LMBTQ utalásokat, legutóbb például elkezdték letartóztatni a homoerotikus webregények íróit.
Csin tánccsoportja Cao Jü drámaíró Napfelkelte című színművét akarta színpadra vinni tavaly októberben Kanton városában. Már négy éve turnéztak a darabbal Kína-szerte. A hatóságok azonban hiányos dokumentumokra hivatkozva nem engedték megtartani az előadást, ettől pedig Csin nyilvánosan kiborult a Weibo (a kínai Twitter) felületén. Posztjában felszólította a határozatért felelős tisztviselőt, hogy azonnal magyarráza meg a döntés valódi okát. A hatóságok ilyen szintű nyílt kritizálása igen kockázatos dolog Kínában. A művésznő posztja hamarosan eltűnt, a fellépéseit pedig egyre-másra mondták le más városokban is.
Egyes kommentelők szerint Csint azért büntetik, mert egy korábbi fellépésén szivárványszínű zászlót tartott maga előtt a színpadon, amire az volt írva: „A szerelem az szerelem”. A kínai hatóságok külföldi összeesküvésként tekintenek az LMBTQ közösségre és annak szimbólumára, a szivárványzászlóra.
Csin nem érti a probléma gyökerét, szerinte a zászlós eset még januárban történt, és azóta is több városban lépett fel probléma nélkül.
Transzneműnek lenni Kínában nagyon nehéz
Csin rendkívüli életműve inkább a szabályt erősítő kivétel. A legtöbb transznemű embernek Kínában bujkálnia kell. Egy Kanadában élő kínai transznemű nő szerint szülőhazájában „utcai patkányként” tekintenek a transzneműekre. Nem mondhatják el senkinek, és nagyon nehéz munkát találni.
Sokak számára már a családnak való előbújás is lehetetlen, mert nem fogadják el őket a saját szüleik. Csin ebben is szerencsésnek mondhatta magát, szigorú katonaember édesapja szemrebbenés nélkül fogadta a hírt, majd közölte, hogy gyermeke kiskora óta tudta, hogy a fia valójában lány, és örült neki, hogy végre megtalálta önmagát.
Kínában a nemi megerősítő orvosi eljárásokra ugyan van lehetőség, de szigorú feltételekhez kötik, például életkortól függetlenül szülői beleegyezés szükséges hozzá – ez pedig sokaknál nem valósulhat meg, így külföldre kénytelenek menni. A hivatalos dokumentumokban pedig csak akkor lehet megváltoztatni a nevet és a nemet, ha a teljes nemi megerősítő operáció megtörtént.
Barbie Yao, egy 26 éves pekingi transznemű nő szerint a legtöbb transznemű ember nem meri ezeket a lépéseket megtenni, félnek a stigmától. Nappal „hagyományos” életet élnek, éjjel pedig LMBTQ bárokban próbálnak önazonosak maradni. Szerinte az, ami Csinnel történik jelenleg, egyáltalán nem jó hír a közösség tagjainak, mert azt mutatja, hogy még tovább fog romlani a helyzet Kínában.