Színes

„Erre születni kell” – Miasma

Emlékszem az első alkalomra, amikor Miasmát az Alterego színpadán láttam. Képtelen voltam nem őt nézni. A megjelenés, a mozgás, a dalválasztás, a szenvedély – mind levett a lábamról. Megrészegültem, többet akartam, és persze kíváncsi lettem: ki rejlik a smink alatt?        

Mi jut először eszébe Miasmának, ha a dragről kérdezem? Érdekes, kacifántos, és művelőjétől számos készséget követelő szakma. Bizonyos lélek is kell hozzá. „Erre születni kell” – teszi hozzá. Fiatalon megmutatkoztak annak jelei, hogy benne megvan hozzá a tehetség.  Gyerekkorától kezdve imádott táncolni, produkálni magát és színpadon szerepelni. A zenére nőiesen mozgott, riszálta a csípőjét és előszeretettel imitálta a női dívákat, különösen Beyoncét. Szíve szerint tánciskolába járt volna, ám szülei nem engedték neki. Azt akarták, hogy fiuk szakmát tanuljon – a sminkelést választotta.

 

 

A benne rejlő drag queent az amerikai RuPaul’s Drag Race negyedik évada keltette életre 2012-ben. Emlékszik, milyen elementáris erővel hatott rá a műsor. Látta, milyen sokféle lehet a drag, milyen változatosak a karakterek és a megjelenésük. Kedvencévé az évadot végül megnyerő Sharon Needles vált. Magára ismert benne: elvont, kívülálló fiú, akit a többiek rendre kritizálnak, megkérdőjelezik a helyét a versenyben. Már az első epizódban (RuPocalypse Now!) megkapta, hogy milyen egyszerű és nem odavaló a megjelenése. „Erre kijön a kifutóra zombi földönkívüliként, és folyik a szájából a vér” – idézi fel gyönyörűséggel Miasma, akire olyan nagy hatással volt a produkció, hogy később maga is vitt bele a show-ba hasonlóan sokkoló elemet.

A műsor negyedik évadát követően maga is ízlelgetni kezdte a drag műfaját. YouTube-on nézett videókat, ám eleinte nem drag, hanem egyszerű sminkvideókat. Sokáig elégedetlen volt a végeredménnyel, nem sikerült „szépnek” kinéznie. „A drag smink más műfaj, mint a sima smink.” Míg a sima esetében az emberek saját adottságaikkal dolgoznak, addig a dragnél új adottságokat kell belelátni az arcba: miként húzza ki a szájat, hogy nagyobbnak tűnjön, hogyan kontúrozza az orrot, hogy az kisebbnek, és így tovább. Mindezt úgy, hogy az összhatás organikus legyen, egyben legyen.

A névválasztás könnyen ment, az volt meg a leggyorsabban. A szintén a RuPaul’s Drag Race-ből ismert Ravennel látott egyszer egy interjút, amiben az amerikai drag queen elmeséli, hogy azért nem női nevet választott magának, mert nem egyszerűen nőnek érzi magát dragben, hanem szuperhősnek, istennőnek. Miasma hasonlóan gondolkodott: egyszavas nevet akart, ami nem női név és korábban senki nem hallotta. Legyen lágy és misztikus, de olyan, ami külföldön, más nyelvi környezetben sem veszít erejéből. Így esett a választása a Miasma névre, amely eredetileg a League of Legends stratégiai játékból származik, és azonnal beleszeretett a rezgésébe.

A karakter kitalálása már hosszabb időt vett igénybe. Elvont művész drag queen akart lenni, aki senki máshoz nem hasonlítható. Szürreális, absztrakt sminkekkel kezdett. Az első fellépése felejthetetlen emlék számára, az akkor még létező Gödör Klub Szabad Mikrofon estjén állt színpadra. „Fellépek, megnézem, milyen lesz, és ha olyan, amilyennek gondolom, akkor ezt szeretném csinálni” – gondolta előtte. „Egy női felső volt rajtam és egy nőiesebb csőnadrág. A sminkem borzadály lett, ott adtak egy fejdíszt, ami a szám felénél leesett.”  Az egész produkció alatt önkívületi állapotban volt. Máig úgy él benne az este, mintha valami tudatmódosító szer hatása alá került volna. A műsor után, miután a barátai hazamentek, még három órán át ült a szórakozóhely egyik sarkában és akkor dőlt el benne végleg, hogy ezt kell csinálnia. Így született meg Miasma.

Noha az ezt követő időszakban volt még pár kisebb fellépése, például a Budapest Pride-on, Illegál bulikban, valamint a Magnum Szauna tehetségkutatóján, a valódi fordulatot az Alterego Club négy évvel ezelőtti meghallgatása hozta el. Bár szerinte nem állt még készen, mégis elment, és színpadi érzékének köszönhetően fel is vették. Drag karrierjét innentől számítja. Az első fellépésén a közönség sikított, ő pedig úgy érezte, hogy berobbant. „Ez a színpad most jó pár évig az enyém” – futott át a fején a gondolat. Óriási lelkesedéssel vetette bele magát a munkába, három hónapon keresztül minden hétvégén új számot vitt a színpadra.

A többiek tárt karokkal fogadták, örültek a vérpezsdítésnek. Fiatalos energiát, pörgést vitt az öltözőbe és a mai napig rengeteget tanul kollégáitól. Különösen Betty Blue és Cielle jelent inspirációt számára. Veszekedés egyáltalán nincs. „Mivel mindenki régóta van a szakmában, így elegük van a drámázásból.” Kollégái mellett a RuPaul’s Drag Race-ből Pearl (a nyugodt személyisége miatt), Sasha Velour („lélekember”) és Violet Chachki azok, akikre felnéz.

 

 

A heti rendszerességű fellépéssel a felkészülés is rendszeres feladattá vált. Hogy mire mennyi ideig tart felkészülni, az változó. „Van szám, amire rákattanok, három nap alatt megtanulom a szövegét, tízszer végigtáncolom és rendben van. De van, ami hónapokig érlelődik.” Olyan is akad, amit nem mer azonnal színpadra vinni, mert túlságosan új stílus, vagy egyszerűen nem tudja, mit vegyen fel hozzá. Egy azonban közös: a számválasztás mindig zsigerből jön.

Mit szólnak mindehhez vidéken, egy kis faluban élő szülei, akik hajdanán már a táncolás ellen is tiltakoztak? Miasma úgy éli meg, hogy kétszer kellett coming outolnia. Egyszer melegsége miatt – „tortúra volt, mire rávettem magamat” -, egyszer pedig a drag miatt. Már két éve állandó fellépője volt az Alteregónak, mire el merte mondani nekik. Édesanyja azonnal rákapott a témára, képeket és videókat szeretett volna látni a fiáról. Egyből beleszeretett a drag világába. Édesapjának több idő kellett. Megnézett egy képet és annyit mondott, hogy „csinos csaj lennél”, majd néhány hónapig nem beszélt róla. Aztán egy alkalommal lementek az Alteregóba és megnézték Miasma produkcióját. Élete egyik legmeghatározóbb élménye volt. De nemcsak neki. Az anyukája elsírta magát, az apukája pedig addig szorította, hogy Miasma majdnem megfulladt és nem sokon múlott, hogy a plafonba verje a parókáját, mikor apja a büszkeségtől hajtva a magasba emelte. „Most már soha többé nem foglak baszogatni semmiért” – mondta neki. Miasma ezután fél órán át sírt az öltözőben a boldogságtól és a megkönnyebbüléstől. Azelőtt évekig élt abban a hitben, hogy szülei igazán soha nem fogják őt megismerni, Miasmáról egyáltalán nem tudnak majd – ám az az este begyógyította a múlt sebeit.

 

 

Mit hoz számára a jövő? – kérdezem tőle és Charles RuPault idézi, aki világ életében tudta magáról, hogy ő szupersztár. Egész egyszerűen nincs más opció és csak ezzel az attitűddel lehet sikeres. „Különleges vagyok abban, amit csinálok. Tudok olyat nyújtani, amit senki más” – ezt próbálta magában Miasma mindig is elültetni. Budapestet meghódította. A következő lépés talán a YouTube lesz, majd egy külföldi nagyváros. Egy hely, ahol világhírű ikonokkal dolgozhat és tanulhat tőlük. Egy nap aztán saját szórakozóhelyet szeretne üzemeltetni, ahol egyedi, jó minőségű zene szól. „Egy helyet, ahol a szeretet uralkodik.” Nemcsak egy szám erejéig, hanem több óra hosszáig.

Miasma Instagram-oldala: @miasma_queen

Waliduda Dániel

Instagram: @waliduda

 

hirdetés

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb
buy ivermectin online how to get ivermectin