Elstartolt a 30. Budapest Pride Közösségi Fesztivál

Tegnap este, június 6-án az Akvárium Klub NagyHalljában a hazai kulturális élet szereplőivel és az LMBTQ közösség aktív képviselőivel karöltve hivatalos megnyitó keretében elindult a 30. Budapest Pride Közösségi Fesztivál. A fesztivál idei szlogenje az “Itt(hon) vagyunk!”, amely kifejezi, hogy az LMBTQ emberek a magyar társadalomnak ugyanolyan szerves részei, mint bármely más polgártársunk. “Történelmünkben és kultúránkban helye volt, van és lesz az LMBTQ közösségnek, mely a gyakran elhangzó vádakkal ellentétben nem egy Nyugatról importált ideológia terméke, nem propaganda, hanem olyan emberek sokasága, akiknek szexuális orientációja vagy nemi identitása eltér a többségi társadalomtól, de ezen túl ahhoz hasonló nehézségekkel és örömökkel találkoznak az életük során, mint bárki más.”
Ezen kívül a szlogennel arra is rá szeretnének mutatni a szervezők, hogy az LMBTQ közösség nem urbánus jelenség, ahogy a Budapest Pride a tevékenységei által sem csupán a nagyvárosi LMBTQ emberekhez kíván szólni. LMBTQ emberek ugyanis mindenhol élnek, születhetnek tanyára, zsákfaluba és nyüzsgő nagyvárosba egyaránt.
A megnyitó ünnepség házigazdája idén Kovalcsik Ildikó – Lilu műsorvezető volt. A Budapest Pride-ot szervező Szivárvány Misszió Alapítvány nevében felszólaló Radványi Viktória elnök hivatalosan is megnyitotta a 30. Budapest Pride Közösségi Fesztivált és felszólította a jelenlévőket, hogy közösen üzenjenek az Európai Bizottság tagjainak, hogy azonnali hatállyal függesszék fel a gyülekezési jog korlátozását Magyarországon.
A színpadon ezután Tarr Béla rendező az 1948-as Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatából olvasott fel olyan részleteket, amelyek szerinte a mai napig is kifejezetten relevánsak.
Ezután Kupihár Rebeka (költő és pszichológus) lépett színpadra, aki saját, itthon és külföldön gyűjtött tapasztalatain keresztül mesélte el, mit jelent neki személyesen az idei szlogen: “Itt vagyunk. Itthon vagyunk. Annak minden következményével és kockázatával együtt.”.
A megnyitón felszólalt Sárosi Péter jogvédő és drogpolitikai szakember, tőle cseppet sem meglepő erélyességgel biztatott mindenki arra, hogy idén minél többen jöjjenek ki a felvonulásra: “A Pride visszatért a gyökerekhez: ez már nem holmi utcai fesztiválozás, nem naiv világmegváltó idealizmus. Arról szól, hogy nincs hová hátrálnunk – és nem vagyunk hajlandók többé hazugságban élni. És még ha kisebbségben is maradunk, mi, a kiabálók és tiltakozók, legalább nyugodt lelkiismerettel nézhetünk majd a következő generációk szemébe, amikor megkérdezik: “Te hol voltál, amikor betiltották a Pride-ot?”.
A hagyomány szerint az eseményen adják át a Háttér-díjat, mellyel 2005 óta minden évben olyan személyt (csoportot, vagy projektet) tüntet ki a Háttér Társaság, aki az elmúlt időszakban sokat tett a közösségért. Idén Szabó M. Bence, a Háttér Társaság munkatársa, a HIV/STI program vezetője kapta az elismerést.
Milanovich Domi pszichológus-újságíró, a WMN főszerkesztője, a Lélektani határ podcast műsorvezetője – aki korábban maga is a Budapest Pride szervezője volt – elmondta, hogy milyen nehéz és bizonytalan számára is a jelenlegi helyzet, hogy milyen szűkös úgy lenni a mindennapokban, hogy a jövőjét csak a következő 10 hónapig tudja előre elképzelni. Mesélt a hallgatóságnak a saját, Budapest Pride-nál töltött idejéről és arról, hogy milyen nagyra tartja a mai napig a Budapest Pride volt elnökét, Nagy Szilviát.
Gryllus Dorka színésznő a sokszínűségről fogalmazott meg gondolatokat: „nincs „ők” és „mi”. És nem elfogadni kell. Meg kell érteni. Látni kell a tényt, hogy mi, emberek ilyenek vagyunk — sokszínűek és sokfélék. Ahogy van piros, kék, rózsaszín, fehér és még sok más színű virág, úgy vagyunk mi, emberek is sokfélék.”
Végezetül Bödőcs Tibor egy meglepetés videóüzenetben köszöntötte az LMBTQ közösséget és a támogatókat. A beszédek között a Molnár Tamás akusztik formáció is fellépett.
Idén három héten keresztül zajlik a Budapest Pride Közösségi Fesztivál (2025. június 06. – június 29.), melynek ideje alatt civil szervezetek és magánszemélyek több mint 90 programján vehetnek részt az érdeklődők Budapesten és Szegeden.
Az idei Pride hónap színes programokkal várja az érdeklődőket. A fesztivál lezárásaként június 28-án, szombaton tartják meg a Budapest Pride Felvonulást, utána pedig az immár hagyományosnak mondható Rainbow Party-n táncolhatnak hajnalig a bulizók.
A Budapest Pride Megnyitója visszanézhető a Budapest Pride Facebook-oldalán.