Egymillió katolikus nő kéri a Vatikánt, áldja meg az azonos nemű párokat
A német nyelvterületen összesen egymilliós tagsággal bíró öt katolikus nőszövetség közös levélben kéri a Hittani Kongregációt, hogy oldja fel az azonos nemű párok megáldásáról szóló tiltását.
A német, osztrák, svájci, valamint olaszországi, dél-tiroli szervezetek azt írják, a Vatikán ne zárja ki az azonos nemű párokat az egyházi áldásból és oldják fel a március 15-én kiadott tiltást.
Az öt szervezet – Katholische Frauenbewegung Österreichs (kfbö), Katholische Frauenbewegung Südtirol (kfb), Katholische Frauengemeinschaft Deutschlands (kfd), Katholischer Deutscher Frauenbund (KDFB), Schweizerischer Katholischer Frauenbund (SKF) – megjegyzi, hogy az egyház küldetése nem más, mint hogy az üdvösség szimbóluma legyen a világban, ennek jegyében pedig elutasítsa a homofóbiát és támogassa a nemek közötti egyenlőséget.
A katolikus egyháznak a szexualitással és a párkapcsolatokkal kapcsolatos szabályrendszerének megújítását szorgalmazzák. Hangsúlyozzák:
“az egyháznak fel kell ismernie az azonos nemű párkapcsolatban élő emberek életének valóságát, valamint az isteni teremtésben az emberi lét sokszínűségét, amely nem szűkíthető nőkre és férfiakra.”
A nőszövetségek felszólítják az egyházi hierarchia vezetőit, hogy a hívők teljeskörű bevonásával kezdjenek nyílt párbeszédet az egyházi tanítás reformjáról. Ezzel kapcsolatban kijelentik az alábbiakat:
– Az egyház küldetése, hogy Isten szeretete láthatóvá váljon a világban és gyógyító hatással legyen az emberekre. Senkit sem lehet kizárni az isteni szeretetet jelképező áldásból.
– Isten mindenkit szeret, tekintet nélkül a szexuális beállítottságra. Az isteni szeretet nem tesz különbséget. Az isteni szeretet nem ítél.
– A szexualitás Isten jót jelképező alkotásának része. A felelős szexuális szerelmi kapcsolatok nem redukálódhatnak a házasságra.
– Minden szereteten, törődésen és egymás iránti felelősségen alapuló hosszú távú kapcsolat biztosíthatja a gyermekek számára az életükhöz és a fejlődésükhöz szükséges helyet és védelmet.
– Az egyháznak az üdvösséghez vezető útra kell hívnia, abból senkit sem szabad kizárnia. Ha kirekeszt másokat, azzal megkérdőjelezi az egyház és a hívők hitelességét.
A vatikáni döntést nem csak a katolikusok nőszövetségek fogadták felháborodva. Németországban több ezer pap és egyházi személy tiltakozott ellene, Ausztriában és Belgiumban is éles kritikákat fogalmaztak meg az áldás megtagadásával kapcsolatban, ahogy a Fülöp-szigetektől kezdve Új-Zélandig szintén csalódottan fogadták. Bécsben két templomra a szivárványzászlót is kifüggesztették.
A vatikáni álláspont túlmutat az egyházjogi kérdéseken – hiába létezik ugyanis az egyenlő házasság Németországtól kezdve Írországon át az Egyesült Államokig, sok helyen nem házasodhatnak az azonos nemű párok. Olyan országokban, mint Lengyelország, még a bejegyezett élettársi kapcsolat sem létezik, azaz az állam sem ismeri el jogilag; egyes afrikai országokban pedig még magát a homoszexualitást is börtönnel büntetik. A több mint egymilliárd hívőt számláló katolikus egyház ezért még ha akarna, akkor sem tudna az egész világon érvényes és elfogadható döntést hozni az azonos nemű párok megáldásáról.