HírekItthon

Buzás-Hábel Géza: „Akik számára fontos a demokrácia és a szabadság, ott a helyük Pécsett”

Nem adja fel a Pécs Pride, várnak minden felvonulót

Mint arról hírt adtunk, a rendőrség megtiltotta az október 4-i Pécs Pride megrendezését, hasonlóan a Budapest Pride esetéhez, az Alaptörvény 15. módosítására hivatkozva. Buzás-Hábel Gézával, a Pécs Pride főszervezőjével beszélgettünk arról, hogy mi várható Magyarország egyetlen vidéki Pride-jával kapcsolatban, hogyan készülnek a rendezvényre, mire számíthatnak a résztvevők, hogyan tud bárki segíteni az ügyükben, és hogy számolhatnak-e hasonló támogatással, mint a fővárosi felvonuláson.

Mit lehet jelenleg tudni a Pécs Pride-ról? Hogy érintett titeket az intézkedés?

Annyira nem lepett meg az intézkedés, a budapesti gyakorlatokból kiindulva mi is ugyanarra számítottunk, hogy itt Pécsett is egy tiltó határozat fog születni. Erre készültünk a jogvédő szervezetekkel is: a TASZ-szal, a Helsinkivel, Amnesty Magyarországgal és a Háttér Társasággal. Velük folyamatosan kapcsolatba állunk és segítenek abban, hogy egészen a Kúriáig elvigyük az ügyet. Valószínűleg ott is elutasítást fogunk kapni, de onnan is szeretnénk majd továbbmenni. Ha kell, Strasbourgig nem állunk meg.

Mindezektől függetlenül a rendezvényt mindenképpen meg fogjuk tartani. Mi eddig sem kerestünk semmiféle kiskaput, nem kerestük meg például az önkormányzatot, hogy álljanak be a rendezvény mögé. Egyrészt végig akarjuk csinálni a hivatalos jogi folyamatot. Másrészt nem függhet politikusoktól a rendezvény és a a közösség jövője.

Milyen következményekkel számolhatnak a szervezők?

A következményeket már felmértük, ezzel együtt azt is, hogy a szervezetnek és a vezetőségnek milyen hátránya származhat ebből a helyzetből. Mindent úgy módosítottunk, hogy egy felelős legyen mindenért. Megszüntettük például az elnökséget.

Jelenleg csak ügyvezetés van, egy igazgató, ezt a pozíciót én töltöm be, így minden felelősség és teher engem fog terhelni.


Ezt óriási dolog bevállalni. Milyen rizikóval számolsz?

Egy évvel ezelőtt én is elgondolkoztam volna ezen, de az azóta átélteknek köszönhetően, mint például a munkahelyeim elvesztése, azt mondom, hogy vállalom. Nekem annyira már nincs mit veszítenem. 

Mivel számolhatnak a résztvevők? Nyilván itt is vannak, akik tartanak attól, hogy illegális tevékenységben vesznek részt.

A forgatókönyv az ugyanaz, mint a Budapest Pride-nál: a jogvédő szervezetekkel készülünk majd kisokosokkal az online kommunikáció során, hogy milyen helyzetben mit lehet és kell tenni. Büntethetőség ugyanúgy lesz, sőt, ugye ez most nem is egy önkormányzati rendezvény, így itt biztosan fognak alkalmazni arcfelismerő kamerákat. Ezzel számolni kell.

Mások a saját biztonságuk miatt aggódnak, főképpen például a szélsőjobboldali erők miatt. Milyen védelemre lehet számítani, akár a rendőrség részéről? 

Próbálunk együttműködni a rendőrséggel. Én bízok a józan ítélőképességükben, abban, hogy biztosítani fogják a rendezvényt, még ha nem is úgy, mint az elmúlt években. Bízok benne, hogy el fogják tudni tőlünk határolni a szélsőséges elemeket.

Milyen most köztetek a kommunikáció? Érzitek ezt a támogatást, amiben bízol?

Azt mindenki sejtette, hogy a rendezvény tiltóhatározatot fog kapni.

De a rendőrség ettől függetlenül kérte, hogy működjünk együtt. Bízom benne, hogy ezt azt is jelenti, hogy biztosítják a demonstrálók védelmét. 

Nemzetközi támogatásra tudtok számítani? Törekedtek arra, hogy kinyúljatok külföldre támogatásért?

Felvettük a kapcsolatot az Európai Parlament képviselőcsoportjaival és onnan már vannak is önszerveződések és visszajelzések, hogy jönni fognak. Tehát lesz egy döntéshozatali képviselet nemzetközi szintről. Nemzetközi civil szervezeteknek és más külföldi Pride szervezeteknek is küldtünk meghívót, tőlük is kaptunk visszajelzések, hogy számíthatunk rájuk, részt fognak venni a rendezvényen. A diplomatákkal és a nagykövetségekkel is kapcsolatban vagyunk. Mint a Budapest Pride-on, ők sem vehetnek részt egy tiltott rendezvényen, de a rendezvény mellett vannak és támogatják a háttérből.

Milyen hatással lesz ez szerinted a jövőbeli LMBTQ rendezvényekre a városban? Hogyan gondolkoztok egyáltalán a jövőről?

Nem gondolnám, hogy negatív hatással lenne rájuk. Sőt, épp az ellenkezőjét gondolom, hogy mindez, ami történik, pozitív hatással van a közösségre, mert sokkal proaktívabbak lettek az emberek.

Azért itt az elmúlt időszakban egy önszerveződő, informális queer-segítőkör is létrejött Pécsett, meglehetősen sok taggal, illetve az önkéntesek jelentkezési számán is látszik, hogy sokkal inkább aktiválni akarják magukat az emberek a közösségen belül.

A civil szervezetek részéről ma már sokkal erősebb a támogatás. Ha visszagondolok az öt évvel ezelőtti helyzetre, és felidézem az első fesztivál programfüzetét, jól látszik, hogy mostanra a fesztiválnak lényegesen több partnere és támogatója van, mint akkoriban.

Milyen a hangulat a városban? Akár, ha a közösséget nézzük, akár, ha a teljes lakosságot?

Van egyfajta kíváncsiság és biztos, hogy van egyfajta félelem is. De mindenki várja az eseményt. Sokkal jobban tematizálva van most a helyi közéletben, mint az elmúlt két vagy három évben. Az emberek támogatók. Az önkormányzattal pedig olyan semmilyen a viszony: nem hátráltatnak és nem is támogatnak. Arról hallottunk, hogy volt próbálkozás azzal kapcsolatban, hogyan tudnak beállni a rendezvény mögé, de nem sikerült nekik.

De nem is kértük őket amúgy erre, nem volt ilyen szándékunk és konkrét megkeresés sem érkezett a részükről. Viszont a polgármestert felkértük, hogy mondjon beszédet a majd a Pride-on, de azóta sem kaptunk választ tőle.Természetesen megtisztelve érezné magát a pécsi queer közösség, ha ezúttal elfogadná a meghívást, hiszen az elmúlt években nemcsak beszédet nem mondott, de sem a Pride-ot megelőző Freedom of My Identity Emberi Jogi Fesztivál megnyitóján, sem magán a Pride-on nem jelent meg soha. Az első Pride idején pedig egy közvélemény-kutatás eredményeire hivatkozva utasította el a részvételt

Hogyan tudnak az emberek segíteni?

Adománnyal. Elindítottunk egy adománygyűjtő kampányt különböző nagykövetek bevonásával, hogy biztosítani tudjuk a Pride megrendezéséhez szükséges forrásokat. Jelenleg körülbelül 1,5 millió forintra van szükségünk ahhoz, hogy minden költséget fedezni tudjunk. Ennek már több mint a fele összegyűlt, de még mindig nagy szükség van támogatásra, hogy elérjük a teljes célt.

Utalni a 50431104-10036815 számú bankszámlára lehet (számlatulajdonos: Diverz Ifjúsági Hálózat), de PayPalon keresztül is van lehetőség adományozni.

Mire számítotok, hogy ez is egy megdöbbentő sikersztori lesz, mint a Budapest Pride? Vagy Budapesten kívül nagyobb a visszatartó erő egy ilyen tiltás esetén?

Bízom a sikerben, abban, hogy ez meg fogja dobni a sztorit. Az első Pécs Pride-on is minden várakozásunkat felülmúlta a részvételi létszám. Idén is erre számítunk.

Mit tudsz mondani azoknak, akik készülnek a Pécs Pride-ra? 

Nehéz bárkit is bíztatni, hiszen igen, előfordulhat, hogy valaki akár egy 250 ezres csekket is kaphat – mégis azt mondom: érdemes eljönni. Mert ez a helyzet sajnos már nem kizárólag az LMBTQ-közösségről szól, hanem sokkal többről. Az ilyen döntések nemcsak a közösséget érintik hátrányosan, hanem a demokratikus értékeket is súlyosan veszélyeztetik.

Ezért mindazoknak, akik számára fontos a demokrácia és a szabadság, ott a helyük Pécsett, és érdemes részt venniük a rendezvényen. Ami pedig a lehetséges büntetéseket illeti: a jogvédő szervezetek már készülnek a szükséges formanyomtatványokkal a fellebbezésekhez, így senki nem fog egyedül maradni ebben a helyzetben. 

Találkozzunk október 4-én Pécsett, a Pride-on!

hirdetés

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb
buy ivermectin online how to get ivermectin