Kultúra

Amikor a tehetség és a nyitottság találkozik – Stanley Jordan, a kaméleon

Budapesten, a Müpában ad koncertet november 17-én az a hihetetlen tehetséggel megáldott amerikai jazzgitáros és zeneszerző, aki különleges, zongoraszerű kétkezes tapping technikájáról híres, és akit a mérhetetlen tehetség mellett nyitottság, képzelőerő és sokoldalúság jellemez. Ő Stanley Jordan, a kaméleon, a virtuóz – ahogy sokan nevezik. Ám ha jobban megismerjük, talán a példakép szót sem érezzük túlzásnak.

Ha a jazz arról szól, hogy ki is vagy, akkor tényleg foglalkoznod kell ezzel a kérdéssel. És ki vagyok én? Olyan sok válasz adható erre a kérdésre, olyan sok különböző nézőpontból. Hippi vagyok, házias srác vagyok, igazi csajszi vagyok, menő egyetemre jártam, „tech geek” vagyok. GQ vagyok, Vanity Fair vagyok. Sportoló, tanár, gyógyító vagyok. Ezek mind igazak rám. Klasszikus zenét, rockot és jazzt is játszottam már nagyon fiatalon. Én olyan időben nőttem fel, amikor a nyitottság természetes volt, és azt láttam, hogy a zenében egyesülhetnek különböző stílusok és kultúrák. Úgy éreztem, a zene segítségével az egész világot meg tudom változtatni. Ezért kezdtem el játszani” – fogalmazta meg egy interjúban Stanley Jordan.

A gitáros és zeneszerző pályája 1985-ben indult, azóta klasszikus művek merész feldolgozásai, popslágerek kapcsán tett felfedezések, vagy éppen a jazz határait feszegető, ultramodern improvizációk révén újra és újra lenyűgözi közönségét. Ennek mi is tanúi lehetünk november 17-én a Müpa Meeting Stanley Jordan című koncertjén. A Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben a világsztár mellett színpadra lép még Christian Galvez basszusgitáros, valamint a tHUNder Duó – Horváth Kornél és Dörnyei Gábor – is.

 

 

A két hazai ütőhangszeres művésznek már volt alkalma együtt zenélni Stanley Jordannel, amelyre az Európa-szerte az egyik legkeresettebb dobos szólistaként, sessionzenészként és tanárként is ismert Dörnyei Gábor így emlékezik vissza: „Stanley Jordan mellett soha nem lehet tudni, mi fog történni a következő percben. Mivel ő folyamatosan improvizál és a klasszikus darabokat is átírja, ezért a koncert előtt két perccel sem lehet tudni, hogy mit fogunk játszani. Ő egy hihetetlenül szabad szellemű jazz-zenész.

És valóban. Stanley Jordan személyiségét és művészetét talán semmivel sem lehetne jobban leírni, mint azzal a szóval: szabadság. „Sokáig az volt az egyik legnagyobb gondom, hogy nem voltam képes meghatározni, milyen a zenei stílusom. (…) Rá kellett jönnöm és el kellett fogadnom, hogy nem illeszkedem semmilyen jól meghatározható kategóriába. Aztán arra is rájöttem, hogy a bátorság segíthet felismerni a személyiségem különböző aspektusait és legyőzni a félelmet” – mondta Stanley Jordan, akit nemcsak különleges játékstílusa különböztet meg a többi jazz-zenésztől, hanem az is, hogy a műfaj rendkívül férfias keretei között is igyekszik felvállalni a zene és saját feminin oldalát is. „Nem tudok megfelelő szót találni magamra. Őszintén szólva, a legjobb címke talán az, hogy Stanley. És én nagyon elégedett vagyok ezzel a címkével. Mellesleg így hívják az egykori amerikai elnök, Obama édesanyját. Sokan nem tudják, de a Stanley női név is lehet.

Hadd meséljek életem egyik legfontosabb pillanatáról: egy, az otthonomtól távoli helyen voltam, ahol eszembe jutott, hogy senki sem tudja, ki vagyok. Éppen egy női ruha-üzlet előtt álltam. Csak néztem a nagyszerű ruhákat és akkor megfogalmazódott bennem: »nézd azokat a cuccokat, amiket a nők viselnek!«. Az én öltözékem annyira unalmasnak hatott mellettük, hogy úgy döntöttem: jól van, bemegyek” – mesélte Stanley Jordan, akinek zenei tehetsége és pályafutása csak még inkább kiteljesedett azáltal, hogy megtalálta önmagát. – „Egy virágos brokátruhát választottam, és amikor a tükörbe néztem, azt éreztem: ez a legteljesebb kép, amelyet valaha életemben láttam magamról. És abban a pillanatban rájöttem, hogy a lelkem meghaladja a nememet.

Élete és pályafutása valóban példaértékű, zenei tehetségéről pedig ódákat lehetne zengeni. Már tízéves kora előtt elkezdett zongorázni, majd gitárra váltott, és idővel egyre komolyabban foglalkozott a zenével. Miután 1981-ben lediplomázott a Princeton Egyetemen, utcazenészként próbált szerencsét, ám hamar felfigyelt rá a Blue Note lemezkiadó producere, aki rögtön szerződést adott neki, így 1985-ben meg is jelent első albuma, a Magic Touch. A lemez rakétaként tört be a Billboard jazzlistájának élére, ahol 49 hétig tartotta a helyét, Stanley Jordan neve pedig világszerte ismert lett és összeforrt azokkal a jelzőkkel, amelyeket nála jobban senki sem tud viselni: szabadság, nyitottság, sokoldalúság. Nos, az ő koncertje az, amelyet vétek lenne kihagyni!

Tóth Eszter

hirdetés

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb
buy ivermectin online how to get ivermectin