Agyonlőtték a világ első nyíltan meleg imámját

A dél-afrikai rendőrség közlése szerint ismeretlen fegyveresek lelőtték Muhsin Hendrickset, aki a világ első nyíltan meleg imámja volt. A The Guardian tudósítása szerint a férfi szombaton egy autóban ült Gqeberha város közelében, amikor egy másik jármű megállt előttük. Ezután két eltakart arcú fegyveres szállt ki az ismeretlen autóból és tüzet nyitottak Hendricks kocsijára. A támadás után elmenekültek a helyszínről, Hendricks sofőrje pedig észlelte, hogy a hátsó ülésen utazó imámot lelőtték.
A rendőrség szóvivője megerősítette a hitelességét annak a videónak, amely a közösségi médiában a támadásról megjelent. Egyelőre ismeretlen a gyilkosság indítéka a hatóságok számára, és arra kérnek mindenkit, jelentkezzen, aki információval rendelkezik.
A muszlim Hendricks vezette a fokvárosi Masjidul Ghurbaah mecsetet, amit ő maga nem tartott queer mecsetnek, hanem sokkal inkább egy „biztonságos helynek azok számára, akik a muszlim társadalom perifériáján élnek, gyakran megbélyegzik és kiközösítik őket az alapján, akik, illetve ahogyan az identitásukat megválasztják, amit csinálnak, és ahová a közösség szerint tartoznak.”
Hendricks 2011-ben döntött úgy, hogy saját mecsetet hoz létre, miután egy meleg barátja kénytelen volt a helyi muszlim közösségben végighallgatni egy homoszexualitást elítélő prédikációt. Hendricks a családja kérésének megfelelően megnősült és gyermekei is születtek, mielőtt 29 évesen elmondta édesanyjának, hogy meleg. Anyja összeomlott a hír hallatán, azt mondta, a vallásuk ezt nem engedi meg. Mégis sikerült édesanyját a saját oldalára állítania, meggyőzte, hogy 10 napig lakjon együtt vele és a párjával. Ezt követően az asszony rádöbbent, hogy a fia kapcsolata semmiben sem különbözik egy heteroszexuális házasságtól, és onnantól kezdve jó viszonyt ápoltak.
Hendricks 1998 óta próbált segíteni queer muszlim társain, házasságkötéseket is vállalt. 2007-ben a tevékenysége miatt a helyi iszlám vezetők kiközösítették, ő azonban nem adta fel. Tevékenysége miatt olyan súlyos fenyegetések érték, hogy azt tanácsolták neki, fogadjon fel testőröket. Erről azt mondta, hogy soha nem félt a támadásoktól, és kiállt amellett, hogy számára a hitelesség nagyobb erő, mint a halálfélelem.
Életéről a berlini Human Rights Film Festival keretében mutattak be dokumentumfilmet The Radical címmel.