Lifestyle

Még mindig világszerte tiltják a véradást a melegeknek!

Nagyon sok országban tiltják, vagy korlátozzák a meleg és biszexuális embereknek a véradást, de vajon miért?

Lehetséges, hogy a melegek vére tényleg sokkal veszélyesebb, vagy ez a feltevés csak az évtizedekig fennálló sztereotípián alapszik, mi szerint a HIV a mi betegségünk? Ha az emberek továbbra is így gondolják, változni fog ez valaha is?
Mindennek ellenére a homoszexuális férfiak vajon leállnak a véradással, hozzájárulva ezzel az amúgy is világméretű hiányhoz, vagy ügyet sem vetve a szabályokra, eltitkolva másságukat tű alá fekszenek?

A vérellátási szervezeteknek muszáj meggyőződniük arról, hogy a kapott vér biztonsággal felhasználható-e az átömlesztésekhez. A tilalmakat statisztikákkal indokolják, mi szerint a meleg és biszexuális emberek között a HIV fertőzöttek és Hepatitis betegségben szenvedők előfordulása sokkal valószínűbb.

Sok vita folyik arról, hogy ezek a tilalmak elég korszerűek-e, hiszen az AIDS válság alatt fektették le őket, azóta azonban a tudomány hozzáállása ehhez a témához sokat változott, hiszen az AIDS nem a melegek betegsége, és a korszerű szűrésekkel, amiket manapság már alkalmaznak, legkevesebb fél órán belül kiderül a HIV-státusz milyensége, egy komplett vérképet pedig 2 hét alatt ki tudnak állítani.

veradas2

2013-ban például a Német Egészségügyi Egyesület is vitatta, hogy lenne-e bármi okuk megtiltani a meleg és biszexuális férfiaknak a véradást.
Daniel Bahr egészségügyi miniszter örömmel fogadta a különböző ötleteket a tilalmak enyhítéséről, azonban szigorúbb egészségügyi kritériumokat állított fel.
Az élen egyébként a kanadai liberálisok járnak, akik olyan szabály felállítását kérvényezték, amely bizonyítékokon alapszik, nem pedig a szexuális orientációt illető diszkriminatív szemléleteken.

A Fiatal Liberálisok azt mondják: Hiba a melegeknek ily módon tiltani a véradást, mikor más csoportoknak sem határoznak meg 5 éves tilalmi időszakot, veszélyesnek minősítve azt.

Az Egyesült Királyságban még a konzervatív és „zöld” pártok képviselői is úgy nyilatkoztak: az egy éves véradási tilalom „idejét múlt, logikátlan és egyenlőtlen”.

„A tilalom jól mutatja, miért is kell felszámolni az egyenlőségben még fennálló akadályokat az Egyesült Királyságban. A véradási jog kiegyenlítése az ország meleg jogainak következő mérföldköve” –mondta Fabricant, a Conservative MP embere.
„A véradás szabályait meg kell változtatni a modern orvostudományhoz híven. A donor és a vérátömlesztéses páciens biztonságára természetesen figyelni kell, de azt is figyelembe kell venni, hogy korrektek legyünk és egyelőként tekintsünk mindenkire.” –tette hozzá.

A véradási tilalmak jelenlegi helyzetét a világban alább tekinthetitek meg.

A legtöbb helyen bizonytalan a tilalom a már szexuális kapcsolatot létesített melegek és biszexuálisok véradását illetően, máshol pedig szex-megvonásra kérik a homoszexuális véradókat 1-5 évig, hogy a véradás biztonságos legyen.
Azonban feltehetjük a kérdést, hogyha az olyan helyeken, mint Oroszország vagy Lengyelország, melyek a legkevésbé mondhatók melegbarát helynek, nem csinálnak problémát ebből, akkor miért ilyen kismértékű a fejlődés?

Algéria: határozatlan
Argentína: 1 éves tilalom
Ausztrália: 1 éves tilalom
Ausztria: határozatlan
Belgium: határozatlan
Brazília: 1 éves tilalom
Kanada: 5 éves tilalom
Chile: Nincs tilalom
Kína: határozatlan
Horvátország: határozatlan
Csehország: 1 éves tilalom
Dánia: határozatlan
Észtország: határozatlan
Finnország: 1 éves tilalom
Franciaország: határozatlan
Németország: határozatlan
Görögország: határozatlan
Hong Kong: határozatlan
MAGYARORSZÁG: 1 éves tilalom
Izland: határozatlan
Írország: határozatlan
Észak-Írország: határozatlan
Izrael: határozatlan
Olaszország: nincs tilalom
Japán: 1 éves tilalom
Málta: határozatlan
Mexikó: nincs tilalom
Hollandia: határozatlan
Új-Zéland: 5 éves tilalom
Norvégia: határozatlan
Lengyelország: nincs tilalom
Portugália: nincs tilalom
Fülöp-szigetek: határozatlan
Oroszország: nincs tilalom
Dél-Afrika: nincs tilalom
Szlovénia: határozatlan
Spanyolország: nincs tilalom
Svédország: 1 éves tilalom
Svájc: határozatlan
Thaiföld: határozatlan
Törökország: határozatlan
Egyesült Királyság (Észak-Írországot beleértve): 1 éves tilalom
Amerikai Egyesült Államok: határozatlan
Uruguay: nincs tilalom
Venezuela: határozatlan

letöltés

Sötét vörös: állandó tilalom
Közép vörös: ideiglenes tilalom
Halvány vörös: nincs tilalom

Más országokban vagy ismeretlen a helyzet, vagy tiltják.

Magyarországon egyébként a homoszexuálisok nem, vagy csak 1 éves tilalom után adhatnak vért. Ami érdekes, hogy a Magyar Vöröskereszt ezt a hivatalos honlapján nem tünteti fel. A GYIK-ban olvashatunk tetoválásról, terhességről, menstruációs időszakról, még külföldiekről is, azonban melegekről vagy meleg szexet (is) folytatókról egy bejegyzés sem esik. A „Ki adhat vért” menüpont alatt ezek közül csak a kritériumok néhány szegmensét említik, azonban írnak a napi! vérigényről, ami nem kevesebb, mint 1800 véradó vére a biztonságos készlethez, ezen kívül írnak a tesztekről, melyeken az „adakozónak” át kell esnie. Innentől fogva én például egyáltalán nem értem, miért kell, még ha csak 1 éves tilalommal is, de tiltani a homoszexuálisoknak a véradást, mikor szemmel látható és hallható, hogy az ország vérkészlete hiányos és a szűrésekkel szinte minden létező rizikót kizárnak. Ha csak nincsen egyfajta mutálódott vérünk, melybe genetikailag bele van táplálva a HIV-vírus kialakulásának nagyobb eshetősége, akkor igazán eltörölhetnék a nevetséges, diszkriminatív szabályokat. Azonban amíg ez nem történik meg, kínos, de ott helyben kell szembesülnünk ezzel a „megkülönböztetéssel”, mert habár meghozták a tilalmat, feltüntetni már luxus.

 

Forrás: gaystarnews.com

hirdetés

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb
buy ivermectin online how to get ivermectin